Sokáig úgy tűnt, hogy Józsefvárosban Pikó András polgármester mögött egységesen felsorakozik az ellenzék a júniusi választások előtt, azonban jelen állás szerint a szocialisták külön indítanak jelöltet, ezzel is megosztva az amúgy is egyre káoszosabb és kapkodóbb baloldalt. A kerület 11 körzetében saját képviselőjelöltekkel indulnak, amihez a szükséges ajánlásokat le is adták a választási bizottságnál.
Az elmúlt öt évben Pikó András teljesítménye korántsem nevezhető pozitívnak. Hosszan lehetne sorolni a józsefvárosiaknak bevitt mélyütéseket, miközben a költségvetés számai szerint a pénztelenségre hivatkozó és másokra mutogató Pikó András rekordbevételhez jutott a VIII. kerületben.
A polgármester korábban azt ígérte, a hajléktalanellátókkal való jó kapcsolatát kihasználva kezeli majd a kerület hajléktalanproblémáit; azon kívül, hogy „kitömte őket kerületi pénzzel”, semmi nem történt. Sőt, a helyzet sokkal rosszabbá vált
– hívta fel a figyelmet Sára Botond.
Közterületen élnek a hajléktalanok. Én azt nem látom egy korszerű ellátási modellnek, amikor a hajléktalanok kénytelenek az utcán élni
– hangsúlyozta a politikus, majd kifejtette, hogy ez az állapot sem a hajléktalanoknak, sem pedig a józsefvárosi embereknek nem jó. A szavak azonban most is szavak maradtak.
Utóbbiak nem tudják használni a köztereket és a játszótereket, a hajléktalan embereken pedig nem segít, nem fogja őket visszavezetni a társadalomba. Mint ismert, Kocsis Máté a kampány kezdetén felhívta rá a figyelmet, hogy „Józsefvárosban már a kampányrajt éjszakáján megrongálták Jámbor András erőszakos antifái Sára Botond plakátjait”. Nem is csoda az erőszak: az aurórás antifák vertek félholtra másfél évvel ezelőtt ártatlan embereket Budapest utcáin, és szintén Jámbor „harcostársa” törte-zúzta össze februárban a kerületi Fidesz irodát.
Pikó András helyzete most a saját szövetségesei miatt is bonyolódik. A hírek szerint a helyi szocialista párt ahhoz ragaszkodott volna, hogy korábbi egyéni győztes képviselői, mint Camara-Bereczki Ferenc Miklós, Szili-Darók Ildikó és Czeglédy Ádám újrainduljanak a választásokon, ám a polgármester azt kérte az ellenzéki pártoktól, hogy a 12 egyéni jelölt harmadának személyéről ő dönthessen, és a négy, általa felkért jelölt között végül egy szocialista politikus volt – a maradék nyolc helyet viszont a DK, a Momentum és a Párbeszéd felosztotta egymás között.
Nemrég pedig kiderült, hogy a szocialisták saját polgármesterjelöltet is állítanak Pikó jelenlegi alpolgármestere, Szili-Darók Ildikó személyében.
A mostani választási megállapodás részeként Pikó András azt kérte az őt 2019-ben támogató pártoktól, hogy a 12 egyéni választókerület harmadában ő jelölhessen képviselőt. Ebből a négy jelöltből egy a szocialista Camara-Bereczki Ferenc, aki végül – bár párttagságát megőrizte – független jelöltként indul a választáson úgy, hogy az MSZP nem indít vele szemben saját jelöltet. Az MSZP-ből származó információnk szerint minden más körzetben a szocialista párt péntekre összegyűjtötte a szükséges ajánlásokat, és a jelenlegi MSZP-s alpolgármester, Szili-Darók Ildikó polgármesterjelölti indulásához szükséges aláírásokat is összegyűjtötték.
Miért bomlott fel a nagy baloldali összefogás?
A szoros ellenzéki szövetség álcája mögött komoly konfliktusok húzódnak meg a háttérben, ugyanis Pikó András és támogatói úgy látják, hogy az MSZP egy egy–kétszázalékos párt immár Budapesten is, így nem indokolt az egyéni jelöltek harmadát-negyedét átadni nekik; a szocialisták szerint viszont még mindig ők a legbeágyazottabb baloldali erő Józsefvárosban.
2022 áprilisa után egyértelművé vált, hogy csak olyan szövetségnek van esélye, amely képes a polgármester vezetésével az ellenzéki törzsszavazókon túlról is bevonzani és mozgósítani kormánykritikus választókat – ezért kellenek a civilek és a Szikra
– reagált az ATV megkeresésére Pikó András. A polgármester szerint számított a pártok társadalmi támogatottsága is:
A szövetségkötés idején egyértelmű volt, hogy akkor a DK-nak és a Momentumnak a támogatottsága jócskán meghaladja a szocialistákét.
Erre reagált Veres Gábor, a kerületi MSZP elnöke:
A Momentum a jelenlegi kutatások alapján történelmi mélyponton van. Mi indokolja, hogy 4 helyen indíthat jelöltet, és övék a közös lista 1., 3. és 4. szemben az MSZP egyetlen helyével? Szeretnénk tudni, hogy a Momentum jelöltjei vagy a nem mérhető Szikra Mozgalom vagy C8 egyesület tagjai mennyivel végeztek el több munkát a józsefvárosiakért az elmúlt 5 évben, mint a szocialista képviselők?
Az MSZP képviselői megdolgoztak azért, hogy legalább az esélyt megkapják arra, hogy újra megpróbálják elnyerni a választók bizalmát. Aki nem a leginkább esélyes jelölteket akarja elindítani egy körzetben, annak kell majd elszámolnia a lelkiismeretével és a választókkal, ha esetleg mégsem sikerülne megőrizni az ellenzéki többséget Józsefvárosban. Az MSZP-nek vannak értékei, van programja, vannak jelöltjei, van szervezete, van tapasztalata és szakmai tudása. Ha ez nem kell Pikó Andrásnak, akkor csak a választókban bízhatunk. Ők a legbölcsebbek
– reagált a történtekre Veres Gábor. A polgármester környezetéből a konfliktus okaként azt is megjelölték, hogy szerintük Veres Gábor és Pikó András elképzelései eltértek a kerület vagyongazdálkodásáról. Példaként azt hozták fel, hogy a városvezetés kiürített ingatlanokat bocsátott értékesítésre nyílt versenyben, míg a szocialisták szerintük olyan lakott épületeket, amelyek iránt konkrét befektetői érdeklődés volt.
Forrás: atv.hu; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS