Nagy-Britannia uniós kiválása esély Európának, mivel a Brexit megmutatja majd, hogy “mennyivel vonzóbb az Európai Uniónk tagjának lenni” – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a Salzburger Nachrichten és a Oberösterreichischen Nachrichten című osztrák tartományi lapoknak adott interjújában.
A tartományi újságok szombati számában megjelenő, az APA hírügynökség által előzetesen közölt interjúban Juncker elmondta: az Egyesült Királyság kilépése “a 27-ek Európája számára akár azonosságtudatukat megalapozó pillanattá is válhat”.
Emmanuel Macron francia elnök választási győzelmét az Európai Bizottság elnöke “a remény jeleként értékelte” Európa számára. Hozzáfűzte:
Macronnal “számos közös célkitűzésük akad … az európai védelmi politikától kezdve, egy szociálisabb EU-n keresztül a gazdasági és monetáris unió erősítéséig.” A centrista politikus választási győzelme mutatja, hogy az emberek képesek voltak különbséget tenni a populisták és a politikusok között, akik a bonyolult összefüggésekről nyíltan és világosan beszélnek.
Kiemelte: “az emberek olyan politikusokat becsülnek, akik megoldásokat ajánlanak, üres jelszavak helyett”. Juncker szerint ezt bizonyítja Alexander Van der Bellen osztrák államfővé történt megválasztása is.
Az Európai Bizottság elnöke bírálta azokat a közép-európai államoka, amelyek – mint fogalmazott – elzárkóznak a menekültek uniós tagállamok közötti szétosztására szolgáló kvótarendszer elől. Juncker hangsúlyozta, hogy az elfogadott szabályozást be kell tartani.
Azt sem tudom elfogadni, hogy a felekezeti hovatartozás legyen döntő abban, hogy bajba került embereken segítsünk-e vagy sem. Főleg a keresztény értékek által vezéreltek erkölcsi kötelessége, hogy menedéket nyújtsanak a menekülteknek.
– mondta Junker.
Az Európai Bizottság emellett javaslatot tett arra is, hogy a tagállamok hozzájárulásukat pénzügyi formában, vagy akár a közös határvédelemben történő erősebb részvétellel is teljesíthetik – tette hozzá.
Egyvalamit azonban világosan kell látni. Aki szolidaritásban akar részesülni – például kohéziós alapok formájában -, annak szolidárisan is kell viselkednie A szolidaritás ugyanis nem egyirányú utca
– hangsúlyozta Juncker.
Az Európai Bizottság elnöke az interjúban hitet tett az egyre szorosabb integráció célja mellett, és “derülátó előrejelzést” adott az euróval összefüggésben. Juncker rámutatott: a pénzügyi válság alatt a közös valutának “sikerült megakadályoznia a monetáris harcot” és mostanra “visszafordíthatatlanná vált”.
Következtetésképpen csak erőt és újabb tagokat nyerhet
– emelte ki Juncker, aki szerint a már a pénzügyi válság idején elkezdték kiküszöbölni a monetáris unió gyenge pontjait. Hozzáfűzte: ezzel kapcsoltban az elkövetkező hetekben vitairatot tesznek közzé “további forgatókönyvekkel és elképzelésekkel”.
MTI; Fotó: The Sun
Facebook
Twitter
YouTube
RSS