Az eddigi legnagyobb, Magyarország ellen dolgozó kiberbűnöző maffiát számolták fel Kárpátalján a magyar és az ukrán rendőrök mintaszerű együttműködés keretében. A banki csalásokra szakosodott szervezett bűnözői csoport 41 tagját fogták el, akik magukat egy Magyarországon működő pénzintézet alkalmazottjainak adták ki. Az Anydesk alkalmazással hozzáfértek magyar emberek bankszámláihoz, amelyekről jogtalanul hajtottak végre utalásokat. Call centert működtetve csapták be a gyanútlan és óvatlan számlatulajdonosokat. A bűnszervezetet irányító 29 éves férfi az operátoroknak heti 100 ezer dollár bevételt tűzött ki célul. A kár több százmillió forint.
Óriási siker! A magyar rendőrség az eddigi legnagyobb banki csalásokra szakosodott szervezett bűnözői csoportot számolt fel az ukrán rendőrséggel együttműködve Kárpátalján a Mátrix Projekt keretében.
Az ukrán és a magyar rendőrök közös együttműködés keretében léptek fel a banki csalásokra szakosodott szervezett bűnözői csoport ellen. A Kárpátaljai Megyei Rendőr-főkapitányság és a KR NNI Kiberbűnözés Elleni Főosztály hónapok óta nyomoz egy olyan bűnszervezet ellen, amelynek tagjai magukat egy Magyarországon működő pénzintézet alkalmazottjának adták ki. Az Anydesk alkalmazással hozzáfértek magyar emberek bankszámláihoz, amelyekről jogtalanul hajtottak végre utalásokat. A call centerekben a szervezők tucatnyi operátort alkalmaztak, akik a vezetőik utasítására hívták fel a kiszemelt sértetetteket, majd a beszélgetés során azt állították, hogy titkos információt kell közölniük az ügyfeleikkel. Ehhez arra kérték őket, hogy telepítsenek egy speciális alkalmazást az eszközeikre. Így – az utasítás végrehajtása után – hozzáfértek a bankszámláikhoz, és azokról különböző összegeket utaltak el fiktív személyek számláira. A bűnszervezetet irányító 29 éves férfi az operátoroknak heti 100 ezer dollár bevételt tűzött ki célul. A bűnüldöző szerveknek sikerült részletesen feltárniuk a pénzmozgások útvonalát is.
Az ügy kapcsán tartott ma sajtótájékoztatót Bátai László ezredes, az ORFK Bűnügyi Főosztályának vezetője és Jeney Áron ezredes, a KR NNI igazgatója.
Bátai László hangsúlyozta: az elmúlt években a csalások nagy része áttevődött az online térbe, ami a rendőrséget is lépésre késztette. Tavaly ősz óta a Mátrix Projekt keretében országosan 300 nyomozó foglalkozik az ilyen jellegű bűncselekmények visszaszorításával és felderítésével. Kiemelte, hogy 2023. január 1-je óta az online térben elkövetett bűncselekményekkel összefüggésben 752 személyt hallgattak ki gyanúsítottként, akik közül 637 volt magyar, 61 pedig ukrán állampolgár. 107 személyt tartóztattak le, 57-en jelenleg is letartóztatásban vannak. A kihallgatott gyanúsítottak közül 50-en iránytói szerepet töltöttek be, 493 személy volt stróman, 104 pedig szervező.
Összehangolt akcióban csaptak le Kárpátalján
Jeney Áron ezredes elmondta: amikor a magyar nyomozók számára kiderült, hogy a szálak külföldre vezetnek, azonnal felvették a kapcsolatot az ukrán társhatósággal, így közvetlen együttműködésben, közösen derítették fel a bűnhálózatot. Ukrajna területén június 3-án a magyar nyomozók helyszíni tanácsadói tevékenysége mellett az ukrán társhatóság megszervezte az elfogást, mintegy 100 rendőr részvételével. Az összehangolt akció keretében egyszerre 39 helyszínen 41 személyt fogtak el. A kutatások során a nyomozók call centerekben, az elkövetők lakásaiban és járműveiben számítógépeket, mobiltelefonokat, pendrive-okat, bankkártyákat, jegyzeteket, valamint vagyonvisszaszerzési eljárás keretében 12 autót és közel 20 millió forintnak megfelelő valutát foglaltak le. A nyomozás eddigi eredményeként több mint 30 sértettet és közel 360 millió forintnak megfelelő kárösszeget azonosítottak a rendőrök.
Az ukrán bíróság 41 gyanúsított közül 19-et – köztük a bűnszervezet vezetőjét és két szervezőjét – tartóztatott le. Az eljárás a továbbiakban is a két ország bűnüldöző szerveinek szoros együttműködésében folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS