Pesti Srácok

Kemény válaszlépésekkel fenyeget Moszkva, ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz

null

A NATO úgy döntött, hogy elhagyja a tagsághoz szükséges bürokratikus követelményt, így Ukrajna gyorsabban csatlakozhat, ha a háború véget ér - közölte ma az ukrán külügyminiszter. Holnap pedig a NATO csúcstalálkozót tart a Vilniusban, amelynek célja, hogy szolidaritást vállaljon Ukrajnával - írja a Sky News. Oroszország "egyértelmű és kemény" válasszal fenyegette meg a katonai szövetséget, amennyiben engedélyezik Ukrajna csatlakozását.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kiemelte,

"Intenzív" tárgyalásokat követően Ukrajna közölte, hogy a NATO elhagyta azt a követelményt, hogy kövesse a tagsági akciótervet (MAP) - a szövetséghez való csatlakozás útját. A terv során a kérelmező ország éves programokat nyújt be az integrációra való felkészüléséről politikai, gazdasági, védelmi, erőforrás-, biztonsági és jogi téren.

PestiSracok facebook image

- mondta Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter. Ukrajna legnagyobb nyugati szövetségesei még mindig véglegesítik azt a közös keretrendszert, amely hosszú távú biztonsági garanciákat nyújtana Kijevnek, és európai diplomaták szerint várhatnak a NATO e heti csúcstalálkozójának végéig, hogy bejelenthessék azokat. A 31 tagú NATO-szövetség kedden Litvániában ülésezik, és mindenekelőtt az a céljuk, hogy Ukrajnának valamilyen tervet biztosítsanak a tagsághoz, de még mindig megosztottak abban, hogy meddig menjenek el.

Ukrajna tudja, hogy nem fog belépni a szövetségbe, amíg az Oroszországgal folytatott háború folytatódik, mivel a NATO 5. cikke - amely szerint az egyik tag elleni támadás az összes tag ellen irányuló támadásnak minősül - a szövetséget háborúba sodorhatja Oroszországgal. A csúcstalálkozón azonban Ukrajna határozott ígéretet akar kapni, hogy a háború után meghívást kap a csatlakozásra. Addig is biztosítékokat kért a jelenlegi és a hosszú távú biztonsági kötelezettségvállalásokra vonatkozóan, amelyek segítenek megvédeni magát most, és elrettentik Moszkva újbóli agressziójától, ha a háború véget ér.

A NATO mint szervezet eddig is tartózkodott attól, hogy katonai segítséget nyújtson Ukrajnának. Ugyanis el akarja kerülni a szövetség, hogy közvetlen konfliktusba kerüljön Oroszországgal, és a fegyverszállításokat továbbra is a tagállamokra kívánja hagyni. Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és az Egyesült Államok, az úgynevezett "négyes", hetek óta tárgyal Kijevvel. Mégpedig egy olyan többoldalú szövetségről, amely keretet teremtene azon tagállamok számára, amelyek katonai segítséget, köztük fejlett fegyvereket, valamint pénzügyi támogatást kívánnak nyújtani továbbra is Ukrajnának. A többoldalú keret megkönnyíti az országok számára, hogy részletes egyedi megállapodásokat kössenek Kijevvel.

- mondta egy európai diplomata. Joe Biden amerikai elnök, aki éppen Litvániába tart, vasárnap a CNN-nek azt mondta, hogy Washington kész biztonsági garanciákat nyújtani Ukrajnának abban a formában, mint amit Izraelnek nyújt:

Az Egyesült Államok katonai segélye Izraelnek évente mintegy 3,5 milliárd dollár, de a kapcsolat nagymértékű politikai támogatást is jelent. Egy izraeli tisztviselő úgy fogalmazott,

Forrás: Sky News; Fotó: Facebook

Ajánljuk még