Amíg a magyar, lengyel, orosz, román nemzetiségűek nem használhatják anyanyelvüket szabadon Ukrajnában, addig az angolt hivatalos nyelvvé emelik. Érdekes lépés, és furcsa kérdéseket vet fel: miért van több joga egy angolnak vagy amerikainak, aki éppen az országban jár, mint annak a magyarnak, horribile dictu orosznak, aki nemcsak ott született, de felmenői több száz évre visszamenőleg ott éltek? Egyúttal azon is érdemes elgondolkodni, hogy kié is ez az ország a szomszédban, mert úgy tűnik, Kijev szerint nem azoké, akik ott élnek.
Ukrajna kormánya megkezdte az angol mint a nemzetközi kommunikáció nyelvének működéséről szóló törvénytervezet kidolgozását; az angol nyelv ismerete kötelező lesz sok állami hivatal és tisztség betöltésénél (így de facto hivatalos nyelvvé teszik az angolt – a szerk.) – jelentette be pénteken Rosztiszlav Karangyejev kulturális és információpolitikai miniszterhelyettes sajtótájékoztatóján. A hírt az rbc.ua hírportál nyomán a karpat.in.ua közölte. A jelentés szerint a miniszterhelyettes kifejtette:
az angol nyelv alkalmazási körének kiterjesztése Ukrajnában hozzájárul az ukránok európai közösségbe való integrációs folyamatainak aktivizálásához Ukrajna várható európai uniós tagságának elérése keretében, az ukrán állam szubjektivitásának formálásához a világ globalizációs folyamataiban, Ukrajna versenyképességének a növeléséhez a globális piacon, valamint befektetési és turisztikai vonzerejének erősítéséhez.
A szavai szerint a törvénytervezet kidolgozásában a következő főhivatalok vesznek részt: Kulturális és Információpolitikai Minisztérium és kapcsolódó intézményei, Digitális Átalakítási Minisztérium, Oktatási és Tudományos Minisztérium, Külügyminisztérium, Igazságügyi Minisztérium. Mint a helyettes tárcavezető jelezte, a törvénytervezet szerint a következő állami hivatalnokoknak és tisztségviselőknek lesz kötelező angolul beszélniük: köztisztviselők, elsősorban a helyi közigazgatási hivatalok vezetői; katonatisztek; Nemzeti Rendőrség közép- és felső vezetői, felsőoktatási intézmények tudományos és pedagógiai munkatársai.
A jogszabály emellett előirányozza majd az oktatás színvonalának emelését az angol nyelvet tanuló valamennyi hallgató számára, valamint további nyelvtanfolyamok indítását felnőttek számára. A törvénytervezet elfogadása után a végrehajtásához hosszú átmeneti időszakra lesz szükség
– jelezte Rosztiszlav Karangyejev.
Forrás: karpat.in.ua; Fotó: Kárpátalja.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS