Hónapokon át rosszul számolhattak a végrehajtók és tényleges tartozásuknak a többszörösét is követelhették az adósoktól, egy számítógépes szoftverhiba miatt – tudta meg a PestiSrácok. A problémára egy balatonkenesei férfi elfajult végrehajtási ügye világított rá. Az adóson 90 ezer forint elmaradt tartásdíj helyett 2 millió forintot akart behajtani az egyik veszprémi önálló bírósági végrehajtó, legalább is ekkora összeg szerepelt az utolsó végrehajtással kapcsolatos okiraton. Az Igazságügyi Minisztérium – minapi büntetőfeljelentése mellett – vizsgálatot rendelt el az ügyben, és kiderült: legkevesebb két hónapig valóban hibásan dolgozott az egységes és országos végrehajtói szoftver.
FÜSSY ANGÉLA – OmegaHírek/PestiSrácok.hu
A balatonkenesei R. B. hosszú évekkel ezelőtt elvált első feleségétől. Közös lánygyermekük után a bíróság havi 15 ezer forint tartásdíjat ítélt meg. Az apa korábban egy alkalommal, néhány hónapig maradt csak el a fizetéssel, amikor elveszítette munkáját, 2007-ben. Volt felesége ekkor indított ellene először végrehajtási eljárást. Az ügy hamar lezárult. R.B. amint pénzhez jutott, besétált a végrehajtói irodába és kifizette a tartozását. Ezzel ennyi, gondolnánk – a későbbi bonyodalmak mégis innen eredeztethetők. R.B. néhány évvel később úgy döntött, hogy nem exnejének, hanem egyenesen a gyermekének fizeti a tartásdíjat, még csak nem is a meghatározott összeget. A férfi a PestiSrácok.hu-nak mondta, rendszeresen küldött pénzt a lánya számlájára, ha pluszban kért valamire, azt sem tagadta meg. “Nem akarok rosszat mondani a volt feleségemre. Elég, ha annyit mondok, csak így lehettem biztos abban, hogy az a pénz, amit küldök, valóban a gyermekemre fordítódik“ – mondta R.B. A lány hamarosan nagykorú lett. Apja elmondása szerint, amikor megkérdezte, miként tervezi a jövőjét, gyermeke azt mondta, egyelőre sem tanulni, sem dolgozni nem akar. “Egyetlen eszköz volt a kezemben, amivel ösztönözni tudtam, a pénz. Azt mondtam, ha hajlandó tanulni, a jövőben is szívesen támogatom anyagilag. Az anyja ekkor újabb végrehajtást indított ellenem” – meséli R.B., aki volt nejével és gyermekével való torzsalkodás során összesen 90 ezer forint tartásdíj megfizetésével maradt el.
A bíróság csökkentette a tartozását
A férfi pert indított a Veszprémi Járásbíróságon annak érdekében, hogy módosítsák a tartásdíj kedvezményezettjét, hiszen gyermeke betöltötte tizennyolcadik életévét, innentől fogva személyesen őt kell támogatnia anyagilag addig, míg oktatási intézménybe jár és nem önálló kereső. “Azonnal levelet írtam a végrehajtónak, melyben kértem, hogy függessze fel a végrehajtási eljárást a per végéig. A végrehajtásnak ugyanis nem a lányom, hanem a volt feleségem a kezdeményezője. A végrehajtó nem foglalkozott a levelemmel. A pernek hamarosan vége lett, visszamenőleges hatállyal módosították a tartásdíj kedvezményezettjét, és az összeget is csökkentették, így a tartozásom is 90 ezer forint helyett 88 ezer forintra csökkent” – magyarázta R.B. Az ügy igazán érdekes mozzanatai csak itt kezdődtek. R.B. és jogi képviselője számtalan értesítést, levelet küldtek az önálló bírósági végrehajtónak. Megírták neki, hogy indokolatlanná vált a végrehajtás, hiszen a bíróság visszamenőlegesen a gyermeket tette meg a tartásdíj kedvezményezettjének, vagyis az anyuka, a végrehajtást kérő, már nem jogosult az összegre. A jogszabályok szerint a bírósági határozatot követően a családnak és végrehajtónak közösen kellett volna megállapodniuk a bíróság által meghagyott összeg kifizetésének módjáról – de erre a közös találkozóra sosem került sor. Az apa részletekben eleget tett kötelezettségének, a befizetésekről szóló bizonylatokat pedig megküldte a végrehajtónak, azon kérelem kíséretében, hogy szüntesse meg a végrehajtást. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy a 90 ezer forintos tartozást ráterhelték R.B. családi házára, ami mellesleg csak negyedrészben az övé. “A végrehajtó egyetlen egy levelünkre sem reagált érdemben ezért újabb pert kellett indítani a bíróságon a végrehajtás megszüntetéséért” – emlékeztet R.B.
Hogyan lesz a 90 ezerből 2 millió?
A dokumentumokat lapozva két értelmezhetetlen iratra is bukkantunk. Emlékeznek még? R.B. összesen 90 ezer forint tartásdíjjal maradt el, amit a bíróság 88 ezer forintra csökkentett. Először tavaly júliusban számolta el magát a végrehajtó. Az esedékes tartozásról akkor már úgy nyilatkozott, hogy annak tőketartozása 1.121 ezer forint (!). Itt a számokkal addig bűvészkedtek, míg végül 350 ezer forint hátralék jött ki. R.B. portálunknak azt mondta, ekkor még fel sem tűnt, hogy rosszul számolt a végrehajtó, elvégre 90 ezer forintra ha rápakolt mindenféle kamatot, késedelmi pótlékot és végrehajtási díjat, még akár lehetne is 350 ezer forint a végösszeg. “Jó fél évvel később, a végrehajtás megszüntetése érdekében folyó perben tűnt fel a tárgyaló bírónak egy irat, amit a végrehajtó 2014 decemberében, tehát akkor frissen állított ki. Ebben már 2 millió forint tartozás, és 770 ezer forint végrehajtói díj szerepelt. Felszólították a végrehajtót, hogy küldje be az iratokat és adjon magyarázatot arra, hogyan lett a 90 ezer forintból kétmillió” – folytatja történetét a férfi. A veszprémi önálló bírósági végrehajtó ekkor nézte át a számításokat és sajnálkozó, tisztázó levelet küldött a Veszprémi Járásbíróságnak. Ebben szó szerint így fogalmazott: „2013.07.15-től teljesen új végrehajtói ügyviteli programot használunk. Az új programra való átálláskor – rajtunk kívül álló okok miatt – a régi program pénzügyi konvertálása hibásan, hiányosan történt meg. Ennek tudható be, hogy a 2014.12.17-én készült adatlap rossz adatokat tartalmaz. A hibát a bíróság utolsó megkeresést követően kijavítottam.”
Hiába fizetett, nem zárult le az ügy
Értesüléseink szerint a hiba úgy jelentkezhetett a rendszerben, hogy az adatok átkonvertálása során a korábban felfüggesztett végrehajtás összegét – amelyet akkor már kifizetett az adós – a program tovább görgethette. Az új végrehajtás és a régi közötti időszakra is kamatot számolt, mintha az adós akkor sem fizetett volna. Így jöhetett ki a bődületes összeg. Tudni kell, hogy a tartásdíjak kapcsán indult végrehajtások esetén csak egy végrehajtási lap készül. Ha a tartásdíjfizetésre kötelezett később ismételten nem fizet, előveszik a régi lapot – ezért nevezik folyamatos végrehajtási eljárásnak. Ezek a végrehajtások az adósságok megfizetésével nem zárulnak le és törlődnek, csak felfüggesztik azokat. R.B. végrehajtási ügye máig folyamatban van, pedig a tartozását már rég megfizette. Állítólag azért, mert az adós igazolásait ilyen esetekben nem fogadják el, csak a végrehajtást kérő nyilatkozatára és kérésére szüntethető meg a végrehajtás, vagy perben. Egy tartásdíj esetében aki tehát haragban van az exével, így járt, mehet pereskedni a bíróságra évekig, addig meg marad a jelzálog a házán.
Kamara: nincs itt komoly probléma
No, de hagyjuk is R.B. családi drámáját. Attól fogva, hogy a végrehajtó leírta, az új ügyviteli programra való átállás okozta a rossz elszámolást, ez az ügy már nem csupán R.B.-ről szól, hanem mindazon végrehajtásokról, amelyek az átállás körüli időben zajlottak. Szerettünk volna első körben az ügyben érintett végrehajtóval beszélni, ő nem is zárkózott volna el a beszélgetéstől, a kamara engedélye nélkül azonban nem válaszolhatott kérdéseinkre. A kamara az érintett végrehajtó megszólaltatása ügyében küldött engedélykérelmünkre viszont nem reagált. Pedig kíváncsiak voltunk arra, egész pontosan hogyan is történt ez az új programra való átállás, mely információink szerint enyhén fogalmazva sem volt zökkenőmentes. Kérdések sorát küldtük meg a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamarának (MBVK), amely véleményére már csak azért is kíváncsiak lettünk volna, mert R.B. észrevételeit az ügyviteli program hibájának betudható elszámolással kapcsolatban nem fogadták túl nagy lelkesedéssel. Válaszlevelük röviden és tömören annyi, hogy semmi komoly gond nincs, végül is a bíróság közrehatására a végrehajtó kijavította a hibát.
Mi történt? Bűncselekmény!
A PestiSrácok.hu nem érte be ennyivel. Megtudtuk, egészen 2013 nyaráig egy nagyon régi és elavult szoftverrel dolgoztak a végrehajtók. Akkor megérkezett az új, egységes, kamara által hitelesített modern program. Ebbe kellett valahogy átvinni a folyamatban lévő ügyek adatait – ami számtalan hibalehetőséggel járt. Ahogy a veszprémi végrehajtónak egyszer sikerült huszonkétszeres díjat megállapítania a konvertálási hiba miatt, úgy ez a malőr többször is megtörténhetett. Az átállás ugye 2013 júniusa, ehhez képest a kibukott hibás számítás keltezése 2014 decembere. Mi történt a köztes időben? Ha a hibát valóban az új programra való átállás szülte, az nem egy végrehajtót, hanem Magyarország összes végrehajtóját érinthette. De ez csak a jéghegy csúcsa lehetett. A Mandiner.hu portál március elején arról írt, hogy a kamara működéséről három jelentés – számviteli-gazdasági, jogi és informatikai – készült, miután az Igazságügyi Minisztérium (IM) felügyeleti jogkörében eljárva elrendelte az MBVK teljes körű átvilágítását és működésének auditálását. Az IM-en belül azóta miniszteri biztos felügyeli a hazai végrehajtásokat, mivel az átvilágítás után, még az erről szóló jelentés megjelenése előtt lemondott a kamara korábbi elnöksége. Valószínűleg előre menekülhettek, hiszen pénteken érkezett a hír, hogy az IM közigazgatási államtitkára által tett feljelentés alapján a Budapesti Nyomozó Ügyészség hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen, a kamara működésével kapcsolatban.
IM: csak két hónapig volt gáz
Észrevételeinkkel a kinevezett miniszteri biztost, Szekér Juditot is megkerestük, aki azonnali felvilágosítást kért a kamarától az általunk feltárt aggályok ügyében és vizsgálatot indított. Megkeresésünkre azt írták, rendkívül sok problémás ügy lát napvilágot a végrehajtásokkal kapcsolatban, és mind az adósok, mind a végrehajtást kérők körében gyakori az elégedetlenség. “Az IM határozott célja, hogy új, átlátható, etikus rendszert alakítson ki, amellyel az eljárás minden résztvevője elégedett lehet”– fogalmaztak. A vizsgálat kiderítette, hogy az Egységes Végrehajtói Ügyviteli Programra való átállás okán az olyan összetett ügyekben, mint a lejárt és folyamatos gyermektartásdíj végrehajtása, valóban voltak gondok a számításokkal. “A rendszer ugyan automatikusan nem küldött ki hibás tartalmú nyomtatványt, de adminisztratív okok miatt sokkal nagyobb összeg kerülhetett tévesen rögzítésre. A hiba legfeljebb két hónapig állhatott fenn, 2013. szeptember 30-tól helyesen ajánlja fel a konvertált adatokat” – írta az IM sajtóosztálya. Állításuk szerint a kamara, az említett ügyön kívül más problémás esetről nem értesült, azt pedig nem tartják valószínűnek, hogy az eltérések a végrehajtások foganatosítása során ne derültek volna ki. Az általunk bemutatott esetben egyébként a vizsgálat úgy tudjuk, a technikai hiba mellett személyi felelősséget is kimutatott, melynek alapján elbocsátás is történt a szóban forgó veszprémi végrehajtói irodában.
Az elvi hibalehetőség minden végrehajtónál fennállhatott
Ahogy azt válaszában a minisztérium is kifejtette, a bonyolult, folyamatos végrehajtási ügyekben, melyek közül csak egy a tartásdíj kérdése, legalább két hónapon keresztül fennállt a hibalehetőség az ügyviteli programváltás alatt. A végrehajtók szerint, ha volt hiba, azt az a végrehajtások elszenvedőinek észlelniük kellett. Ezért az említett időszakban lezajlott végrehajtásokat nem is vizsgálták felül, nem nézték át a végrehajtott összegeket, hogy véletlenül nem fogott-e valahol túl vastagon a ceruza. A PestiSrácok.hu szerint pedig kellene. Miként fentebb bemutattuk, a kisebb, pár százezer forintos eltérést történetünk főszereplője, R.B. sem szúrta ki. Az ő esetében is csak akkor bukott ki a hiba, amikor az iratokon már huszonkétszeres tartozási összeg szerepelt az eredetihez képest. Információink szerint a kamara most sem tartja szükségesnek, hogy visszanézze és ellenőrizze a végrehajtásokat a kérdéses időszakban. Mondjuk arra a rövid időre, ameddig még jelen formában létezik a végrehajtói kamara, lehet, felesleges is ilyen gondot a nyakukba venni…
Ne csináljanak üzletet mások szerencsétlenségéből
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Trócsányi László igazságügyi miniszterrel a Napi Gazdaságban készült interjúja, amelyben azt állítja, a közeljövőben nem csak a rendszer működését, hanem az egyes végrehajtói irodák, végrehajtók munkáját is górcső alá veszik. A tárcavezető a lapnak azt mondta, az volt a legnagyobb baj a rendszerrel, hogy az MBVK felett minimális volt az állami kontroll. Még csak nem is ellenőrizhették a végrehajtókat, csak a kamara működésére láttak rá. Ha valamilyen extrém eset történt, az minisztériumi szintre nem jutott el, nem is tudtak róla. A rendszer átalakítása során egyszerűbbé teszik a végrehajtási eljárásokat, segíteni próbálják a végrehajtásban érintetteket és a végrehajtói tarifákat is csökkentik, hogy mások szerencsétlenségéből senki se csinálhasson üzletet. Panaszokkal mostantól az Igazságügyi Hivatalhoz is lehet fordulni, mivel a tapasztalat szerint, ahogy Trócsányi fogalmazott, a kamara „nagyvonalúan” kezelte ezeket a bejelentéseket.
Címlapfotó: napi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS