Az mindig úgy kezdődik, hogy a koma visszaüt. A kocsmai verekedések és a háborúk általános szabálya ez, és most aggasztóan közel kerültünk ahhoz, hogy a “komák” már ne csak üssenek, de szúrjanak is. A kocsmai analógiától tovább lépve, vészes közelségbe kerülhettünk egy világháború eszkalációjához.
Orosz és ukrán források által is megerősített hírek szerint Kijev kihasználta Joe Biden engedélyét, és kilőtték az első ATACMS rakétákat Oroszországra. Az ukrán tájékoztatások szerint a Brjanszki régió Karacsev városa közelében, az ukrán határtól mintegy 130 kilométerre található célpontot, egy katonai létesítményt, sikeresen eltaláltak, az oroszok szerint viszont a rakétákat még becsapódás előtt elhárították és csak azok törmeléke csapódott be, kisebb károkat okozva.
Hogy kinek van igaza, azt még nem tudjuk, azonban korábban hosszabb cikkben elemeztük, hogy mivel járhat a hasonló fegyverek használata, hiszen ahogyan akkor is kifejtettük az ATACMS-ek koordinálásához ilyen távolságok esetében olyan műholdas rendszerekre van szükség, melyek csak a NATO-tagállamoknak állnak rendelkezésére.
A fent idézett cikkben arra is kitértünk, hogy a fegyverek bevetése még mindig több lépcsős eszkalációt eredményezhet, nem feltétlenül azonnali világháborút. Az első reakció pedig meg is született.
A német védelmiminiszter ugyanis arról számolt be, hogy nem sokkal a rakéták kilövéséről szóló jelentést követően megsérült egy Balti-tenger alatti telekommunikációs kábel, amely a Finnország, Németország, Svédország és Litvánia közötti kapcsolattartást látta el. Pistorius egyébként azt is biztosra vette, hogy a sérülést egy szabotázs-akció okozta.
Dimitrij Peszkov ma délelőtt egyébként egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a “különleges katonai hadművelet” azért tart a vártnál tovább, mert azt Ukrajna ellen indították, most azonban az Egyesült Államokkal és a teljes NATO-val állnak szemben. Mindennek tükrében nehéz lenne azt hinni, hogy a két eseménynek nincs köze egymáshoz, ami pedig azt illeti, hogy melyik NATO-tagállam szolgáltathatta a rakéták koordinációjához szükséges műholdas hátteret, nos, van négy tippünk.
Megszólalt Lavrov
A G20 értekezletet követően Szergej Lavrov is kommentálta az eseményeket. Az orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Oroszország az ATACMS rakéták bevetése egy fázist hozott el a háború történetében.
A Nyugat eszkalációt akar
– fogalmazott Lavrov, aki azt is kijelentette, hogy Moszkva annak megfelelően fog reagálni a történtekre, hogy Washington milyen kommentárt fűz az eseményekhez. A Balti-tenger alatti vezetékkel kapcsolatos kérdésekre Lavrov nem válaszolt.
Fotó: Telegram (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS