Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc legfőbb célja a következő hónapokban az lesz, hogy teljes mértékben megszerezzék az MSZP szavazóbázisát, és így maguk mögött egyesítsék a hazai baloldalt legkésőbb a 2018-as parlamenti választásra – többek között erről is beszélt az MNO–nak adott interjújában Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a centrális erőtér sikere, hogy a tehermegosztás olyan módon történik, hogy a gyengébb vállakra kisebb, míg az erősebbekre súlyosabb teher nehezül.
Gyurcsány árnyéka – baloldal vs. neoliberalizmus
„A baloldal egyrészt nem tud kilépni Gyurcsány árnyékából, aki 2006-ban azzal az ígérettel nyert, hogy a középosztálynak nem fog pénzbe kerülni a szegények fölemelése. Ezzel szemben sem a szegények nem érezték úgy, hogy fölemelték őket, míg a középosztály sem úszta meg a méltánytalan és igazságtalan terheket. Ilyen szempontból a baloldal elveszítette az alsóbb rétegek és a középosztály támogatását. A Fidesz ezeket a széles szavazói rétegeket sikeresen tudta integrálni, és nagy részüket még most is meg tudta tartani. A baloldal a neoliberális politika foglya, bár a Mesterházy-féle vezetés próbált visszatalálni a klasszikus szociáldemokrata útra. A liberálisok fő célja, hogy megszerezzék az MSZP bázisát, mivel önállóan nem tudnának győzni, a szocialisták pedig megszabadulnának a neoliberális politikától, de mivel ezek a törekvések pont ellentétesek egymással, ez a küzdelem fog folytatódni 2017–2018-ig”.
Bajnai és Gyurcsány kannibalizálja az MSZP szavazókat
„ Mesterházy mögül láthatóan elfogyott a támogatottság, Budapest is kihátrált mögüle, amiből az következhet, hogy az az irány, hogy egy önálló MSZP maradjon a baloldal legerősebb pártja, talán megbukott. Sokkal inkább az várható, hogy Bajnai és Gyurcsány megpróbálja az MSZP szavazóit kannibalizálni, pontosan azért, hogy a nagyjából másfél milliós baloldali tábort egy zászló alatt egyesítse 2018-ra. Most Bajnai és Gyurcsány ezt egymással szemben próbálja megcsinálni, de ha sikerült ezt végrehajtani, akkor a protestszavazatokkal kiegészítve négy év múlva már elérhetőnek tűnhet a kormányváltás. Ezt a forgatókönyvet próbálják most megvalósítani, ami a szocialista párti vezetőválsággal kiegészülve könnyen az MSZP eljelentéktelenedéshez vezethet”.
Jobbik: négyszázezer törzsszavazó
„A Jobbiknál körülbelül 400 ezer törzsszavazót látok, így a legnagyobb kérdés, hogy a protestvoksolók közül mennyit tudnak maguk mellé állítani. Ha megnézzük a mostani eredményüket, akkor a törzsszavazói réteg jelent meg az urnáknál. A Jobbik második helye egyértelműen a baloldali külön indulásnak köszönhető. Ha az októberi választáson a baloldal közös listán indul, a radikális párt nagy valószínűséggel már nem lesz a második helyen. A Jobbik 2009-ben és 2010-ben annak köszönhette a sikerét, hogy a népszerűtlen balliberális kormánypártok őket szidták, így ha a parlamenti erők továbbra is ellenük lépnek föl, akkor a protest egy nagy része mellettük maradhat. A Pásztor Istvánt ért inzultus, valamint Kovács Béla kémgyanúja sok Fidesz-szavazót tántorított el az átszavazástól”.
A teljes interjú itt olvasható. Fotó: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS