A 2018-2022-es konvergenciaprogramban a magyar kormány azzal számol, hogy a GDP a 2017-es 4 százalékos bővülés után a most következő kormányzási ciklus minden évében legalább 4 százalékkal növekedik majd. Az Európai Bizottsághoz benyújtott dokumentum az államadósság jelentős csökkenését, valamint a jövedelmek, a lakossági fogyasztás és a beruházások erőteljes növekedését jelzi előre a következő négy évre.
Idén 4,3 százalékos GDP-növekedésre számít a kormány, ami 2020-ig fokozatosan, enyhén csökken 4 százalékra, majd a ciklus utolsó két évében is egy-két tizeddel 4 százalék fölött marad. Ezzel párhuzamosan az államháztartási hiány idén négy tized százalékkal meghaladja majd a tavalyit, és 2,4 százalék lesz, utána viszont évről-évre fokozatos csökkenésre lehet számítani, 2022-ben pedig már mindössze 0,5 százalék lesz a tervek szerint. Az államadósság lefaragása új lendületet vehet. A 2010-es kormányváltás idején még meghaladta az éves GDP 80 százalékát, ezt nyolc év alatt 73,6 százalékra faragta le a kormány, azonban a tervek szerint, a mostani ciklus végére 60 százalék alá csökkenti.
A várható jó gazdasági eredmények következtében a háztartások fogyasztása minden évben növekedni fog, idén 5,2 százalékkal, majd utána minden évben 4,5–4,8 százalékkal, míg a beruházások terén is folyamatos növekedést jelez előre a kormány, igaz, a 2017-es, 16,8 százalékos aránynál szerényebb mértékben. A következő két évben – 2017-hez hasonlóan – jelentős, a kivitelt jócskán meghaladó mértékben növekszik majd a behozatal, azonban 2020-tól kezdve megközelítőleg ugyanakkora, 7 százalék körüli növekedésre lehet számítani mind az import, mind az export terén.
A foglalkoztatottság a munkaerő-hiány ellenére is tovább növekszik majd, de egyre kisebb mértékben, hiszen 2022-re már csupán 2,4 százalékos munkanélküliséget, azaz gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságot jelez előre a konvergenciaprogram. A jövedelmek is jelentősen emelkednek majd, különösen idén és jövőre. A 2017-es 10,9 százalékos jövedelemnövekedéstől mindössze egy tizeddel marad el az idei érték, 2019-ben 9,5 százalékos jövedelemnövekedés várható, és egészen 2022-ig minden évben átlagosan legalább 7 százalékkal többet fognak keresni az emberek.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS