Vizoviczki László egy személyben irányította az egykori olajos vállalkozó, Portik Tamás segítségével létrejött diszkóbirodalmát, amelynek szórakozóhelyein szabadon lehetett terjeszteni a kábítószert – ez olvasható ki azokból a Varga István által – az éjszaka urát szintén érintő vesztegetési ügyben – tett vallomásokból, amiket az ügy negyedrendű vádlottjának kérésére a diszkópápa és társai ellen indult adócsalási eljárás anyagához csatoltak. A vallomásban szerepel, Vizoviczki vádalkut kötött bizalmasa az ügyészeknek évekkel ezelőtt arról is beszélt, hogy az éjszaka császára a diszkóiban árult drogok miatt rettegett a lebukástól, a koronatanút pedig azzal fenyegette, ha ellene vallomást mer tenni, akkor őt a családjával együtt teszi el láb alól.
Iratismertetéssel folytatódott Vizoviczki László és társai adócsalási pere hétfőn a Fővárosi Törvényszéken. A bíróság több kötetnyi iratból olvasott fel részleteket, de a mai tárgyalás legérdekesebb része az ügy negyedrendű vádlottjának kérése volt, amelyben arra tett indítvány, hogy ismertesse azt a korábban benyújtott – a bíróság által csak részben megalapozottnak tartott – bizonyítási indítványát, amely a diszkócsászárt szintén érintő vesztegetési eljárás koronatanújának, Varga Istvánnak több vallomását is tartalmazza. A nő szerint ugyanis a férfi elmondásai nem csak a korrupciós, hanem az adócsalási perben is fontosak és bizonyítják, neki nem volt köze a bűncselekményekhez. A Központi Nyomozó Főügyészség ebben a büntetőügyben azt rója a rendőrök megvesztegetésével is vádolt Vizoviczki László terhére, hogy megkérdőjelezhetetlen vezetőként irányította az általa létrehozott bűnszervezetet, szórakozóhelyeinek minden egyes eltitkolt milliói hozzá kerültek, és annak felhasználásáról kizárólag az éjszaka egykori ura dönthetett. A vád szerint az elsőrendű vádlott folyamatos terjeszkedése eredményeként a 2000-es évek közepére több éjszakai szórakozóhelyen szerzett befolyást Budapesten, legális, illetve illegális eszközökkel átvette több mulató, illetve több, a Hajógyári-sziget területén található vendéglátóipari egység üzemeltetését. Az erőszakos, illetve egyéb úton megszerzett diszkók, bárok, mulatók a hatóság által vizsgált 2010 és 2012 közötti időszakban több száz milliós bevételre tettek szert, azonban Vizoviczki utasítására „megtévesztették” az adóhatóságot és a tényleges jövedelemnek csak egy részét vallották be.
Portiktól kapta az első milliárdokat
Vargát Vizoviczki Lászlóval egy időben, 2012. május 31-én vették őrizetbe, ám néhány hónappal később nyomozati alkut kötött az ügyészséggel és a továbbiakban már csak tanúként vett részt az eljárásban. Vargának saját bevallása szerint pontos rálátása volt a Vizoviczki-birodalom szórakozóhelyeinek működésére, mivel a Hajógyári-sziget urának jobbkeze, bizalmasa volt. A bíróság ugyan csak nagyon keveset ismertetett Varga elmondásai közül, de a bizonyítási indítványban többek között szerepel, hogy a Vizoviczki László érdekkörébe tartozó cégek és üzletek a Red Palace megszerzése után lettek megszerezve. A koronatanú jegyzőkönyvbe mondta, hogy ezekhez a fedezetet az alvilági leszámolások kulcsfigurájának tartott Portik Tamás adta. A vallomásban az áll, hogy több milliárd forintról volt szó, amit azért kapott meg Vizoviczki László, mert az energolosnak „pucolnia kellett a pénzt pedig tisztára kellett mosni”. Vizoviczkit Portik Tamás egyik legközvetlenebb embere, a Prisztás józsef kivégzéséért jogerősen elítélt, Hatyi becenevű Hatvani István ellenőrizte. Varga úgy tudja, a pénzt részletekben még a kétezres évek közepén visszafizette az éjszaka ura az Energol-vezérnek.
Mindent Vizoviczki irányított
Arról, hogy Vizoviczki Portiknak köszönhette „karrierjét”, nem csak Varga, hanem az energolos egykori titkárnője is beszélt korábban az ügyészéknek. A védett tanú ugyanis részletesen beszámolt az Energol-vezér és a diszkópápa megismerkedéséről, közös üzleti érdekeltségeikről, az olajos pénzekből elindított Vizoviczki-birodalom erőszakos terjeszkedéséről, lefizetett rendőrökről, illetve arról is, hogy az alvilág két ura milliárdos vagyonokat menekített ki az országból. Visszatérve Vargához, a férfi jegyzőkönyvbe mondta, hogy teljesen mindegy volt, hogy a gazdasági társaságoknak ki volt az ügyvezetője, ténylegesen mindent Vizoviczki László irányított és ez már 1993-tól így zajlott. Varga azt állította, hogy az üzletek vezetőit az éjszaka császára közvetlenül utasította arra, hogy a pénztárgépekbe ne üssék az összes bevételt és ez a módszert már a 2000-es évek elején is alkalmazták. Varga elmondta, hogy hetente egyszer volt egy értekezlet, amin minden üzletvezetőnek részt kellett vennie. Ezeken a megbeszéléseken Vizoviczki rendszeresen kiabált munkatársaival, de volt, hogy a vita tettlegességig fajult.
Kiváló önkormányzati kapcsolatok
A vallomás kitért arra is, hogy T. József másod és Cs. Attila harmadrendű vádlottnak voltak kapcsolatai a III. kerületi önkormányzatnál. Varga szerint Cs. Attilának a belvárosban szintén voltak kapcsolatai és pontosan ismeri azokat a rendőröket, akik számlákat húztak be százalék fejében – állította Varga, hozzátéve, hogy tudott arról is, hogy a „rajzokon” fel voltak tüntetve a rendőröknek járó pénzek. Varga megemlítette még, hogy az ötödrendű Ö. Istvánnénak ugyancsak volt egy kapcsolata a belvárosi önkormányzatnál, Vizoviczki egyik legfőbb bizalmasa, D. Sándor pedig az óbudai polgármesterrel és alpolgármesterével volt jóban. Varga beszélt arról is, hogy a Vizoviczki-birodalomban mindenki tudta, hogy ő a rendőrfelelős, hiszen tőle kérdezték, hogy várható-e razzia a hétvégén. Elmondta, hogy így nyilván tudtak a rendőri védelemről az üzletfelelősök.
Rettegett a lebukástól
A tárgyaláson elhangzott, hogy az elsőrendű vádlott annyira tartott az ellenőrzéstől, hogy akár az áramot is lekapcsolták volna, csak hogy ne legyen ellenőrzés a Hajógyári-sziget több diszkójában. Varga utalt rá, hogy a drogfogyasztás miatt aggódott egykori főnöke, hiszen a nagyobb szórakozóhelyeken a fiatalok nyolcvan százaléka valamilyen szer hatása alatt szórakozott, így egy esetleges rendőri ellenőrzés például a Coronita bezárását jelentette volna. A tanú beszélt arról is, hogy a Bad Beach-nek volt egy VIP része, ahol komolyabb drogokat fogyasztanak egyes kiemelt, vagyonos vendégek, mindezt Vizoviczki tudtával.
Ha kellett, erőszakot alkalmazott
Az éjszaka ura azzal is tisztában volt, hogy emberei, üzletvezetői meglopják. Őket nem rúgta ki, hanem a pénzt erőszakkal visszavette. Volt olyan eset is, amikor egy beosztottjának a lépe megrepedt, annyira megverték – állította a tanú, aki úgy emlékezett, hogy az éjszaka császára „fegyelmezési célra” Székesfehérvárról hozatott fel verőembereket, de volt, hogy személyesen is részt vett a bántalmazásban. A koronatanú említést tett arról is, hogy született egy megállapodás arról, hogy ha bárkit is bevisznek a rendőrök, az semmit nem mond a többiekről, cserébe viszont a családját anyagilag támogatni fogják. Varga itt megjegyezte, hogy Vizoviczki egyszer megemlítette neki, ha terhelő vallomást tesz rá, akkor “nincs a világnak az a pontja, ahol meg ne találná” és akkor Vargát a családjával együtt teszi el láb alól.
Befolyásolni próbálták
A beadványban Varga vallomásának az a része szintén kiemelendő, amikor a férfi együttműködése és házi őrizetbe helyezése után arról panaszkodik az ügyészségen, hogy L. János, Vizoviczki egyik embere azt kérdezte tőle, hogy milyen okból szűnt meg az előzetes letartóztatása, kire milyen vallomást tett. L. János azt is mondta neki, hogy a rendőrökre igen, de az éjszaka urára semmiképpen nem tehet vallomást. Közölte vele, ha nem tartja magát a megállapodáshoz, „neki reszeltek”, meg fogják ölni. A férfi ezt nyomatékosítva a hüvelykujjával a nyakán egy vágó mozdulatot tett. Varga azt is megjegyezte, hogy a másodrendű vádlott T. József is üzent neki később, hogy tudni szeretnék, ki az ügyvédje, de leginkább azt szeretnék, újra a Vizoviczki Lászlóhoz közel álló ügyvéd védené. T. azt is közölte állítólag, hogy ez azért lenne fontos, mert a védők összejárnak és egyeztetik a vallomásokat. Itt érdemes megjegyezni, hogy a tanú beszámolt róla, hogy a Vizoviczki-birodalom örökösének kikiáltott, majd gyanús körülmények között meghalt Horváth Sándor utasítására azokat a személyeket, akiket ügyészség és az adóhatóság ki kíván hallgatni, az üzletvezetők felkészítik a vallomásokra, majd ezeknek a személyeknek be is kell számolniuk arról, hogy ki, mit mondott. Azt Vargának felesége, illetve más személyek is megerősítették, hogy ebben az ügyben is így zajlott.
Vizoviczki megdöbbent a “hazugságáradaton”
Vizoviczki a beadvány ismertetése után szót kért és azt mondta, hogy később ugyan részletesen fog vallomást tenni, „de ezt a hazugságáradatot nem bírja szó nélkül elviselni”. Hozzátette, szerinte Varga egy “kisegítő iskolát végzett, szellemileg sérült, vádalkut kötött ember”. Felháborodva megjegyezte, hogy a tanúnak fogalma sem lehet arról, amikről – egyébként rosszhiszeműen – beszélt. Vizoviczki László állította, később mondatról mondatra cáfolni fogja Varga vallomását, amiről megjegyezte, nem is érti, hogy a negyedrendű vádlott miért akarta beemelni ebbe az eljárásba. A hölgy ugyanakkor azt hangoztatta észrevételében, hogy ezzel azt próbálta bizonyítani, hogy befolyásolták azokat a szereplőket, akik rá terhelő vallomást tettek, továbbá, hogy ezek az ügyletek már ő előtte is zajlottak, és személy szerint senkinek nem adott olyan utasítást, hogy ne üssék a pénztárgépbe a bevételt. A nő szerint az ügy egyébként is politikailag motivált és szerinte a „térdelő” ügyészség több személyt, például politikusokat is megvédett, így ők nem kerültek végül a vádlottak padjára. A negyedrendű vádlott nehezményezte azt is, hogy Pintér Sándor belügyminiszter az éjszaka császára letartóztatása után két héttel olyan kijelentést tett, hogy “Vizoviczki úr elfelejtett adót fizetni, ennek leplezésére pedig rendőröket korrumpált”. Azonban a kijelentés után kilenc hónapig adócsalás gyanújával nem vettek őrizetbe senkit, így a vádlottak egyeztetni tudták a vallomásaikat – utalt a tárgyaláson az eljárás hibáira a negyedrendű vádlott.
Címlapfotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS