Elsősorban Magyarország számára megtiszteltetés az ENSZ Közgyűlésének elnöki posztja – mondta Kőrösi Csaba, a közgyűlés kedden megválasztott elnöke az M1 Híradónak nyilatkozva. Kedden délután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tájékoztatta az MTI-t, hogy az ENSZ Közgyűlése közfelkiáltással megválasztotta a 77. ülésszak elnökét New Yorkban. Szeptembertől egy éven át Kőrösi Csaba lesz az ENSZ Közgyűlésének elnöke.
Kőrösi Csaba az M1-nek azt mondta: neki is különleges megtiszteltetés, egyben kihívás a pozíció. Az ENSZ Közgyűlése az ENSZ legmagasabb fóruma, amelynek fő feladata annak a meghatározása, hogy milyen irányba menjen a világ. Azért különlegesen fontos ez a megbízatás – tette hozzá –, mert olyan összetett a mostani válság, amelyre nem volt példa az utóbbi negyven évben. Az M1 aktuális csatorna Híradójában azt mondták: az új elnöknek várhatóan fontos szerepe lesz a világpolitikai és a világpiaci folyamatok alakításában.
Kőrösi Csaba 2010 és 2014 között nagyköveti rangban vezette Magyarország New York-i állandó ENSZ-képviseletét, majd a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatósági Igazgatóságát vezette.
Az ENSZ-közgyűlés rendes ülésszaka minden év szeptemberében kezdődik. A rendes ülésszak kezdete előtt legalább három hónappal választják meg a közgyűlés elnökét, huszonegy alelnökét és a közgyűlés hat főbizottságának elnökét. A közgyűlés elnöki posztját az elmúlt egy évben a török Volkan Bozkir töltötte be. Az ENSZ-közgyűlés elnökének feladatai közé tartozik többek között a közgyűlés üléseinek megnyitása, lezárása, valamint elnöklése. Javaslatot tesz az elnök a szeptemberi általános vita témájára, illetve informális tematikus üléseket is összehívhat, amelyeken lehetőség van szakértők meghallgatására, új témák megvitatására, vagy éppen ellentmondásos kérdések áttekintésére. Külön közgyűlési határozatok alapján magas szintű üléseket – állam- és kormányfői, miniszteri szintűeket – is összehívhat és elnökölhet.
Az ENSZ történetében eddig egy magyar elnöke volt a közgyűlésnek, 1982–83-ban, amikor Hollai Imre, akkori külügyminiszter-helyettes töltötte be ezt a pozíciót.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Manuel Elías
Facebook
Twitter
YouTube
RSS