Az fővárosi közgyűlésnek új csődgondnokot kellene keresnie Karácsony Gergely helyett, mivel a a leggazdagabb magyar település saját bevallása szerint is csődközeli állapotba került – jelentette ki Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A kancelláriaminiszter ugyanakkor úgy vélte, nem lenne ildomos megelőlegezni a csőd bekövetkeztét és a kormány elvárása is az, hogy Budapest ne kerüljön ilyen helyzetbe. Megjegyezte, egyelőre az sem látható, mit jelent a csődközeli állapot, “a Fővárosnak tehát tisztáznia kellene, hol a pénz, és ami megmaradt az mire elég”.
Gulyás Gergely a Kormányinfón elmondta, a csütörtöki kormányülésen Orbán Viktor miniszterelnök beszámolt a nemrégiben lezajlott EU-csúcs eseményeiről. A kancelláriaminiszter a beszámolóval kapcsolatban elmondta, a Miniszterek Tanácsának döntése ellentétben áll az állam és kormányfők közötti korábbi megállapodással, amely szerint egyhangú döntések kell, hogy szülessenek a migránskérdéssel kapcsolatban. Gulyás Gergely elmondta, a jogszabálytervezet kötelező kvótát és a migránsok kötelező áttelepítését írná elő, hazánknak évente legalább 10 ezer menekültkérelmet kellene elbírálnia, ehhez be kellene fogadni őket. A kancelláriaminiszter úgy vélte, az ehhez szükséges befogadótáborok ugyanakkor könnyen válnának gettókká, és mivel a táboroknak nyitottnak kell lenniük, ez komoly közbiztonsági és közegészségügyi problémákat is jelentene.
Az uniós jogszabály egyenértékű a határkerítés lebontásával
-jellemezte a törvény Gulyás Gergely. Gulyás Gergely úgy vélte, az új jogszabály egyértelmű meghívó a migránsoknak, ezért minden felelős kormánynak mindent meg kell tennie, hogy a szabályozás ne léphessen hatályba. Megjegyezte, ezért sem születhetett közös nyilatkozat a jogszabállyal kapcsolatban, mivel azt a magyar és lengyel vezetők megvétózták.
Hová lett a pénz a brüsszeli kasszából?
A kancelláriaminiszter elmondta, az uniós csúcson Brüsszel további 98,5 milliárd befizetést kért a tagállamoktól, amely nagyságrendjét tekintve a teljes éves magyar állami költségvetés összege. Úgy vélte, nem véletlen, hogy ezt a többletköltséget még Ausztria vagy Németország sem akarja vállalni. Gulyás Gergely szerint az elsődleges kérdés az, hogy hol van a pénz a brüsszeli kasszából, hiszen abban elvileg több pénznek kellene lennie, mivel sem a lengyelek, sem a magyarok nem kapták meg a nekik járó uniós pénzeket.
Gulyás Gergely kitért arra, hogy még a legutóbbi, a héten közreadott jogállamisági jelentésében is elismerte, hogy a komoly előrelépések történtek a brüsszeli elvárások teljesítésében. Úgy vélte, egy Magyarországgal szemben elfogult bizottságtól ez pozitív fejlemény.
Az EU megszüntetné Magyarországon a rezsicsökkentést
A kancelláriaminiszter kifejtette, Brüsszel szándékai szerint a többletforrásokból 50 milliárd jutna Ukrajnának, de finanszíroznák a migrációt, a kölcsönkamatokat, és a brüsszeli bürokraták fizetésének megemelését, mindezek elfogadhatatlanok Magyarország számára. Gulyás Gergely kiemelte, mindezek mellett az Európai Bizottság olyan követeléseket fogalmaz meg hazánkkal szemben, hogy szüntesse meg a hatósági energiaárakat, ami a rezsicsökkentés megszüntetését jelentené.
A kormány azt várja a Fővárostól, hogy ne kerüljön csődbe
Az fővárosi közgyűlésnek új csődgondnokot kellene keresnie Karácsony Gergely helyett, mivel a a leggazdagabb magyar település saját bevallása szerint is csődközeli állapotba került – jelentette ki újságírói kérdésre Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter ugyanakkor úgy vélte, nem lenne ildomos megelőlegezni a csőd bekövetkeztét és a kormány elvárása is az, hogy Budapest ne kerüljön ilyen helyzetbe. Megjegyezte, egyelőre az sem látható, mit jelent a csődközeli állapot,
a Fővárosnak tehát tisztáznia kellene, hol a pénz, és ami megmaradt az mire elég.
Az Árpád hídi gázolással kapcsolatban arról beszélt Gulyás Gergely, a főváros vezetését azért terheli a felelősség, mert politikai hasznot akarnak húzni a tragédiából, miközben más esetben éppen ők gátolták a trafipaxok kihelyezését. A kancelláriaminiszter úgy vélte, az autóvezetők többsége felelősen közlekedik, ebben az esetben támogatandó lehet egy arányos büntetés, például a jogosítvány élethosszig tartó elvétele.
A DK a migrációt támogatja, aki rájuk szavaz, a bevándorlásra szavaz
Újságírói kérdésre Gulyás Gergely elmondta, a DK alapítójának Bauer Tamásnak a kijelentése azt jelenti, a Gyurcsánypárt kerítést akar bontani, támogatni akarja a tömeges migrációt. A kancelláriaminiszter úgy vélte, a választóknak kell eldönteniük, hogy támogatják e ezt. Ugyanakkor kitért arra, a migrációval kapcsolatban Brüsszel folyamatosan úgy hoz döntéseket, hogy az arról az EU-s választópolgárokat nem kérdezik meg. Mint megjegyezte, ezt eddig egyedül hazánk tette meg 2016-ban, de ha a lengyelek most hasonló népszavazást terveznek az mindenképpen üdvözlendő az európai demokrácia tekintetében.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre arra is kitért, mivel Karácsony Gergely kampánymozgalma semmilyen adománygyűjtési felhívást nem tett közzé, az adománygyűjtő ládákat sem látta senki, a főpolgármesternek választ kell adnia arra, ki és mire adott több mint félmilliárd forintot. Megjegyezte, még Karácsony Gergely támogatói is érzékelik, hogy a főpolgármester csak hazudozik ebben az ügyben, a tisztánlátás érdekében tényleges válaszokat kell adnia a felmerült kérdésekre.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS