Hétfőn zárul le az Országgyűlés kéthetes ülése. Az ülésnap a napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, majd másfél órán keresztül kérdések hangzanak el, ezt követően megtartják az azonnali kérdések és válaszok óráját is, majd a napirend utáni felszólalásokra kerül sor.
Módosítás nélkül fogadták el a békepárti határozatot a képviselők. A Jobbik, az MSZP és a Párbeszéd szeretett volna változtatni a kormánypártok által felterjesztett rendeleten, ezért a módosítási indítványokat szavazásra bocsátották, azonban többség döntése értelmében a határozati javaslatot végül 130 igen és 24 nem szavazat mellett tartózkodás nélkül elfogadta.
Rétvári: az a célunk, hogy a tanárok többet keressenek
Rétvári Bence felszólalásában arra világított rá, hogy míg az ellenzéki pártok élesen tiltakoztak a pedagógusok helyzetének rendezését célzó törvénytervezet ellen, azt valószínűleg el sem olvasták, hiszen, mint mondta:
Önök azt mondták, hogy ezt a javaslatot az elsőtől az utolsó pontig elutasítják, miközben ez éppen arról szól, hogy jelentősen megemelnénk a pedagógusok bérét.
A felszólalás közben a jobbikos politikusok hangos diskurzusba kezdtek, a házelnök fel is szólította őket, hogy a “párbeszédet szüntessék be”, Rétvári erre úgy reagált:
Én úgy látom, a Párbeszéd ma itt sincs. Biztosan új zöld identitásukat keresik
– fogalmazott a politikus arra célozva, hogy a Jobbik és a Párbeszéd is nevet változtatott az utóbbi napokban, az új elnevezésben pedig mindkét párt kihagyta a “Magyarországért” tagot.
A miniszterhelyettes ezután Gurmai Zita felszólalására reagált, aki gyűlöletkeltéssel vádolta a kormányt, és azt mondta, hogy Orbán Viktor nem “minden magyar miniszterelnöke”. Rétvári emlékeztette a képviselőt arra, hogy furcsa dolog gyűlöletkeltésről beszélni annak a politikusnak, aki beállt Gyurcsány Ferenc mögé, aki évértekelőjében a kispártok eltörléséről beszélt (így a Jobbik, az MSZP és a Párbeszéd megszüntetéséről is). Annak kapcsán, hogy melyik párt kiket képvisel, Rétvári emlékeztetett arra, hogy a gyermekvédelmi törvény kapcsán 3,6 millió ember támogatta a kormány álláspontját, ami túlmutat a Fidesz szavazótáborán is. Így a társadalmi támogatottság vitatása egy mikropárt képviselőjétől enyhén szólva is ironikus.
Dömötör: szó sincs itt demokráciaféltésről
Arató Gergely felszólalásában az európai ügyészséghez való csatlakozást és az egyetemi kuratóriumok átalakítását követelte. A Gyurcsány-párti politikus felszólalására Dömötör Csaba reagált, rávilágítva, hogy azok a kérdések, amelyeket a baloldal Magyarország esetében kifogásol, Nyugat-Európában éppen úgy működne,k mint nálunk, abban azonban nem látnak problémát.
Szó sincs itt demokráciaféltésről, csak arról van szó, hogy Önök mindenben meg akarnak felelni Brüsszel elvárásainak
– fogalmazott a fideszes politikus.
Menczer Tamás: egyedül a Momentum nem szólalt fel, nekik nehezükre esik a hétfő délelőtti munkakezdés
A dollárbaloldal háborús uszítása kapcsán Menczer Tamás is felszólalt, emlékeztetve arra, hogy egyetlen baloldali sem állt ki a tűzszünet megkötése vagy a háborús eszkaláció megakadályozása mellett; továbbra is a fegyverszállítmányok, sőt, a magyar katonák Ukrajnába való küldése mellett érvelnek. Menczer ennek kapcsán megjegyezte, hogy a Momentum kivételével minden ellenzéki párt felszólalt már, de tőlük nem is számított másra.
Minden ellenzéki párt felszólalt a mai ülésen, kivéve a Momentumot, de ez nem meglepő, nekik nem szokásuk hétfőn délelőtt tizenegykor munkába állni
– fogalmazott.
Novák Előd feljelentést tett a tiltott pártfinanszírozások ügyében
Novák Előd “magánnyomozást” folytatott a dollárbaloldal külföldi pártfinanszírozásai kapcsán. A Mi Hazánk képviselője feljelentést tett a DatAdathoz és az azon keresztül a Momentumhoz befutott külföldi “mikroadományok” ügyében, és felszólította a titkosszolgálatokat is a tiltott finanszírozások kivizsgálására.
Az ellenzéki képviselő felszólalására Dömötör Csaba reagált, kifejtve, hogy a baloldali pártokhoz befutott négymilliárd forintnyi támogatás egyértelműen túllépi a mikroadományok fogalmát. A kormánypárti politikus szerint egyáltalán nem lenne meglepő, ha a Momentumhoz is futott volna be a külföldi támogatásokból, emlékeztetve arra, hogy a párt több olyan kérdésben is kampányba kezdett, amely egyértelműen szembement a magyar érdekekkel, külön kitérve itt a NOlimpia-kampányra. Dömötör továbbá leszögezte, hogy a magyar hatóságok mindent megtesznek az ügy felderítéséért.
Földesi Gyula: sikerül-e felelősségre vonni a külföldi antifákat?
Földesi Gyula, a Fidesz képviselője a Budapesten történt antifa támadásokkal kapcsolatban intézett kérdést a kormányhoz. A politikus a rendvédelmi szervek lehető legszigorúbb fellépését kérte, és afelől érdeklődött, hogy folyik-e jelenleg nyomozás az erőszakszervezet ellen, és milyen lépéseket tesznek a hatóságok a további támadások megakadályozása érdekében.
Földesi kérdésére Rétvári Bence válaszolt, aki kijelentette: felháborítónak tartja azt, hogy külföldi terroristák csoportosan, alattomos módon támadnak magyar emberekre pusztán a ruházatuk miatt. Az államtitkár leszögezte, hogy mindenféle erőszak elfogadhatatlan, de az, hogy ilyen gyáva, alattomos módon szedték áldozataikat a támadók, kifejezetten felháborító.
De ami még felháborítóbb, hogy a Szikra mozgalom tagjai, köztük Jámbor András képviselő még a hatóságokat szólította fel bocsánatkérésre
– fogalmazott Rétvári, aki felszólította Tordai Bencét és Jámbor Andrást, hogy tisztázzák, milyen kapcsolatban állnak a támadás elkövetőivel. Ennek kapcsán Földesi kitért arra, hogy ha “erőszakimportról van szó, akkor felmerül a kérdés, hogy kik az importőrök”. Rétvári Bence kijelentette, hogy a magyar hatóságok már felvették a kapcsolatot a külföldi kollégáikkal, és mindent megtesznek, hogy kézre kerítsék az összes elkövetőt. Az államtitkár kitért arra is, hogy nem ez az első eset, hogy a baloldal legitimálja az erőszakot, de a magyar kormány és a hatóságok megálljt parancsolnak az erőszakos tevékenységnek, és nem hagyják, hogy hasonló újra előforduljon.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS