Háborús helyzetben stratégiai nyugalomra van szükség, ezért is kell óvakodni kell az olyan követelésektől és kezdeményezésektől, amit a magyar baloldal szorgalmaz – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a közmédiának adott rendkívüli interjújában.
Harmadjára éltük meg a háborút a szomszédunkban – idézte fel a miniszterelnök a délszláv, a 2014-es orosz-ukrán és a jelenlegi konfliktusra utalva. Magyarországnak most is az az egyértelmű álláspontja, hogy a magyaroknak ebből a konfliktusból ki kell maradnia.
Nagyon fontos, hogy egy olyan ország, amely a háborús térséghez közel van – Magyarország, az szomszédos ország – ne hozzon elkapkodott döntéseket. Ezt úgy hívjuk, hogy stratégiai nyugalom. Most arra van szükség
– fogalmazott a miniszterelnök. Leszögezte, hogy ennek okán óvakodni kell az olyan követelésektől és kezdeményezésektől, amit éppen a magyar baloldal szorgalmaz.
Stratégiai nyugalomra van szükség. Óvakodni kell minden átgondolatlan, esetleg népszerűnek hangzó, de következményeiben fel nem mért követeléstől és kezdeményezéstől.
Úgy vélte: erre nincsen semmi szükség, mint ahogy azt sem kell sürgetni, hogy Magyarország fegyvereket küldjön ebbe a térségbe. Hozzátette: szomszédos országban vagyunk, és azokkal a fegyverekkel esetleg magyar emberekre is lőnek majd, hiszen Kárpátalján magyarok is élnek, onnan is vonultattak be katonákat. A miniszterelnök kijelentette, hogy a Magyar Honvédségnek jelenleg minden fegyverére szükség van, hogy felvonuljon a keleti határainknál. Emlékeztetett, hogy az előző évtizedben jelentős haderőfejlesztés indult el Magyarországon annak szellemében, hogy az elkövetkezendő időszakban felértékelődik majd a biztonság jelentősége. A kormányfő emlékeztetett, hogy az utóbbi évtizedben belföldön és külföldön egyaránt jelentős kihívásokkal szembesült hazánk, ezért csak az utóbbi években volt lehetőségünk a haderőfejlesztés elindítására.
A következő évtized arról szól majd, hogy ki tud a saját országa, a saját népe számára biztonságos környezetet teremteni a mindennapi élethez.
Orbán Viktor reagált arra a felvetésre, amely szerint a magyar állam különbséget tesz a Távol-keletről érkező migránsok és az ukrán menekültek között. A miniszterelnök rámutatott, hogy előbbiek számtalan biztonságos országon keresztül gazdasági megfontolásból, a jobb élet reményében szándékoznak bejutni az Európai Unióba, míg az ukránok számára mi jelentjük az első biztonságos országot a háború sújtotta hazájukhoz képest. Orbán Viktor úgy fogalmazott, Magyarország barátja Ukrajnának és az ukrán embereknek is, ellátjuk őket, szállást adunk nekik, gondoskodunk a gyerekekről. Közölte, aki a szomszéd országból menekül, mert ott háború van, annak segítséget kell adni, ez egy elemi emberi, keresztény életösztön. Magyarország eszerint jár el – mondta.
Magyarországon a menekülteket barátok fogják várni, minden segítséget meg fogunk adni. Ez egy jó ország, jó nép lakja.
Az Oroszországgal szemben elfogadott szankciókról szólva kifejezte, hogy bár mindenki ismeri a szankciók hatékonyságára és eredményességére vonatkozó álláspontját, de a jelenlegi helyzetben ez nem fontos. Magyarország semmilyen egységes döntést nem akadályoz meg. Leszögezte, hogy valamennyi ezzel ellentétes állítás dezinformáció, fake news, hazugság. Az energiaszektort érintő szankciókra vonatkozóan rámutatott, hogy nem kerülhetünk abba a helyzetbe, amikor végül nekünk kellene megfizetni egy a szomszédban zajló háborút, ezért például a Paks 2 vagy a gázellátásra vonatkozó szerződéseket szerinte ki kell vonni ebből a körből. Felidézte, hogy az Európai Unió azért nem hozott ilyen irányú döntéseket, mert nem volt meg a szükséges egyetértés a döntés mögött.
Orbán Viktor abszurdnak nevezte a helyzetet, amelyben éppen azoknak az országoknak kell jelenleg is helytállniuk, utalva itt elsődlegesen Magyarországra és Lengyelországra, amelyek számára Brüsszel nem ad pénzügyi segítséget.
Azt javaslom, hogy a brüsszeliekre ne számítsunk, amire számítanunk kell, az a NATO, mert ha közel kerül a veszély a határainkhoz, teljes védelmet csak a NATO segítségével tudunk biztosítani Magyarországnak.
Kifejtette, hogy katonai értelemben számunkra csak a NATO ad egyértelmű garanciákat, ezért is vagyunk a szövetség elkötelezett tagjai.
Az a kérdés, hogy ebben a háborús helyzetben rejlő kockázatot tudjuk-e felelősségteljesen kezelni. Megtaláljuk-e minden nap és minden órában azokat a jó döntéseket, amelyek csökkentik a veszélyt, és amelyek ahhoz segítenek hozzá bennünket, hogy kimaradjunk ebből a konfliktusból. Melyik az a döntés, amelyik a leginkább szolgálja a magyar érdekeket, mert Magyarország érdekei az elsők, ezért szempont az is, hogy ne legyenek olyan szankciók sem, amelyek miatt végül mi fizetjük meg a háború árát.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS