„Sok politikustársam azt gondolja, és ez egy újabb tévhit az ellenzéki oldalon, hogy majd a Nyugat vagy az Európai Unió megmenti az ellenzéket, a független civil szervezeteket és a megmaradt független sajtót. Nem ment meg minket az Európai Unió!” – többek közt erről beszélt az Indexnek adott nagyinterjújában Kunhalmi Ágnes. Az MSZP társelnöke többek közt azt fejtegette: nem az ellenzéki összefogás bukott meg 2022-ben, csak Márki-Zay Péter és köre. Szerinte, „ha Orbán Viktor ripityára veri az ellenzéket 2024-ben, az a 2026-os országgyűlési választásra is hatással lesz”, de ezzel az EU-ra szabadulhat a szélsőjobb is.
Az EP- és önkormányzati választások baloldali kampányának elindulását jelzi, hogy Kunhalmi Ágnes nagyinterjút adott az Indexnek. Az MSZP társelnöke az interjúban az ismételt ellenzéki összefogást szorgalmazta, mivel véleménye szerint „a Fidesz az ellenzék életére is tör”.
Nem az összefogás bukott, hanem csak Márki-Zay
Az interjúban Kunhalmi Ágnes elsőként arról beszélt, hogy véleménye szerint az MSZP meg tudná ugrani országosan az 5 százalékot, hiába mások a népszerűségi mutatók. Ugyanakkor felidézte, hogy a szocialisták 2014 óta hangsúlyozzák: „a hatályos választójogi törvények és a jelenlegi média-, illetve hatalmi viszonyok mellett, ebben az egyre kiteljesedő autoriter rendszerben nincs más választása az ellenzéknek, mint hogy együttműködjön”. Mint kiemelte, vélemény szerint nem is maga a baloldali összefogás bukott el a 2022-es választásokon, csak Márki-Zay Péter, annak köre, és a hozzájuk kapcsolódó azon tévhit, hogy a több százezer, a Fideszből kiábrándult választó megnyerésével érhet el eredményt az ellenzék.
Ma két rendszer áll egymással szemben: az orbáni autoriter rendszer a több mint kétmilliós, demokrata, jogállamhívő ellenzéki táborral, amely erős szociális államot is szeretne. A két szavazótábor között kibékíthetetlen ellentét feszül és nincs átjárás közöttük, miközben a Fidesz az ellenzék életére is tör
– fogalmazott Kunhalmi Ágnes.
Orbán az unióra szabadítja a szélsőjobbot
A szocialista politikus az általa vélt választási eredmények miatt előre mentegetőzve fejtegette: véleménye szerint azért tartják egy időben az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat, mivel „Orbán azt szeretné”, ha az önkormányzati választást a „szuverenitás”, illetve a „háborúellenesség” kérdésköre határozná meg. Kiemelte:
látjuk, miközben a fideszes szavazók egy irányba szavaznak, addig az ellenzéki térfélen az európai parlamenti választáson egymással versengő pártoknak kellene az önkormányzatin egységet mutatniuk. Már emiatt sokat veszíthetnek a közös polgármestereink is, nemhogy az egész ellenzék.
Kunhalmi Ágnes ugyanakkor úgy vélte, ha nem csökken a fideszes EP-képviselők száma, és Orbán Viktor úgy tud a választások után az európai közvélemény elé állni, hogy övé a legerősebb jobboldali párt, azzal
tovább erősödik az európai szélsőjobboldal.
Az MSZP-s társelnök szerint ráadásul az európai jobboldali pártok nem szeretnék, hogy az Európai Unió önálló geopolitikai tényezőként léphessen fel, mind a Kelettel, mind a Nyugattal szemben, inkább gyengítenék az uniót (sic!).
Nem menti meg Brüsszel a magyar ellenzéket
Kunhalmi kitért arra, hogy „ha Orbán Viktor ripityára veri az ellenzéket 2024-ben, az a 2026-os országgyűlési választásra is hatással lesz”. Mint megjegyezte,
sok politikustársam azt gondolja, és ez egy újabb tévhit az ellenzéki oldalon, hogy majd a Nyugat vagy az Európai Unió megmenti az ellenzéket, a független civil szervezeteket és a megmaradt független sajtót. Nem ment meg minket az Európai Unió!
„Gergő a barátom”
Az önálló indulás kapcsán elmondta, hogy számol ennek a lehetőségével, de ez csak tovább erősítené a Fideszt, miközben egy újabb ellenzéki együttműködés „megszüntetné Orbán teljhatalmát”.
Az új együttműködés azt jelenti, hogy két választás között is együtt építkezünk, és együtt is indulunk, nemcsak az országgyűlési választásokra állunk össze
– fejtegette. Elmondta, még nincs döntés arról, hogy Tüttő Kata lesz -e az MSZP európai parlamenti listavezetője, de a szocialista alpolgármesternek „nemcsak fővárosi, hanem európai uniós lába is van”. Kunhalmi szólt arról is: a szocialista párton belül még nem került napirendre, hogy támogatnák-e Karácsony Gergelyt a főpolgármesteri választáson, de szerinte Karácsony „jól vizsgázott egy nagyon nehéz időszakban, és bírja a fővárosiak bizalmát”. Ugyanakkor megjegyezte: dühös, amiért 2021-ben visszalépett a miniszterelnök-jelöltségtől, de
Gergő a barátom.
Az önkormányzati választásokról szóló egyeztetés kapcsán elmondta: bár a háttérben vannak „kakaskodások”, de abban döntően egyetértenek a felek, hogy inkább együtt kell működni, mint sem.
Ha a DK szociáldemokrata, minek szakadtak ki az MSZP-ből?
Arra a kérdésre, hogy a DK vagy az MSZP -e a hitelesebb szociáldamokrata párt, Kunhalmi Ágnes úgy reagált:
emlékeim szerint 2011-ben a Demokratikus Koalíció Platform azért hagyta el az MSZP-t, mert a párt akkori vezetése, levonva a 2010 előtti kormányzás tanulságait, visszatért politikájában a hagyományos baloldali szociáldemokrata modellhez, ezzel szakítva többek között a blairi harmadik úttal. Ez egyben azt is jelentette, hogy az MSZP végleg szakított a liberálisok által is szorgalmazott, időről időre megjelenő megszorító politikával. Ezzel szemben a DK-sok egy új polgári szociálliberális, a jobboldali konzervatívok és a liberálisok felé is nyitott közösséget akartak létrehozni.
Föltette: ha Gyurcsányék most visszatérnek oda, ami miatt elhagyták az MSZP-t, akkor hiábavaló volt a baloldali tábor megosztása, óriási versenyelőnyt adva ezzel a Fidesznek az elmúlt 13 évben.
A teljes interjú itt olvasható.
Forrás: index.hu; Vezetőkép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS