Lefoglalhatja a helyi tanács azokat az ingatlanokat, amelyekről azt feltételezik, hogy azt nem tiszta bevételből vásárolta meg tulajdonosuk – minderről szerdán döntöttek London Westminster kerületében. Ezzel egyúttal a lakhatási problémákat is megoldanák: az üresen álló, az önkormányzat szerint vélhetően oligarchák tulajdonában lévő ingatlanok, kastélyok kiválóan alkalmasak arra, hogy abba szociálisan rászoruló emberek költözhessenek be. Ha ismerős Önöknek ez a gondolatmenet, az nem a véletlen műve. A tanács szerdai döntése valóban hajaz a kommunizmusból jól ismert kisajátításra. Nézzük, miről is van szó.
Egészen egyedi elképeléssel rukkolt elő a brit Munkáspárt, amely azt a célt tűzte zászlajára, hogy felveszi a harcot a nemzetközi korrupció és a gazdasági bűncselekmények ellen Londonban. Ennek érdekében egy igen szigorú szabályozás bevezetésére tettek javaslatot, amit a westminsteri tanács el is fogadott. Indoklásuk szerint ugyanis London leggazdagabb részében 2010 óta 300 százalékkal nőtt a jersey-i tulajdonosok számára bejegyzett ingatlanok száma, és 1200 százalékkal az oroszországi tulajdonosoké, a megszerzett ingatlanok többsége azonban üresen áll. Állítólag az ukrajnai háború alatt figyeltek fel az oligarchák befektetéseire, bár szavaik szerint a probléma „Putyinnál és csatlósainál is kiterjedtebb”.
A most elfogadott javaslat értelmében azokat az otthonokat, amelyeket kétes eredetű pénzből vásároltak vagy üresen állnak, lefoglalják és megfizethető lakásokat alakítanak ki azokból. (A tanács meghatározása szerint „piszkos pénz” alatt a bűncselekményből származó – korrupciós – jövedelmet értik.) Az oligarchák üresen álló kastélyainak száma szerintük igencsak megugrott az utóbbi időszakban. Bár a transzparencia védelmezői figyelmeztették a tanácsi vezetőket, hogy „jogi akadályokkal” szembesülhetnek a „problémás” gazdasági bűnözésről szóló törvény miatt, Westminsterben szerdán bejelentették: a kötelező kisajátítások (CPO) segítségével lefoglalják azokat az üres otthonokat, amelyek tulajdonosai vélhetően korrupciós bűncselekményből vásárolták ingatlanjaikat.
A tanács egyébként ezzel a lépéssel azt is reméli, hogy a városrész lakhatási válságát is megoldják. Az önkormányzat adózási adatai szerint 3251 üres ingatlan van a városrészben; ezek közül 1114 több mint hat hónapja, 496 pedig több mint egy éve üresen áll. Lényeges, hogy azt nem tudják, hogy ezek közül mennyi van oligarchák tulajdonában. Az viszont biztos, hogy mintegy négyezer ember szerepel azon a várólistán, akik lakáshoz szeretnének jutni; nekik segítenének azzal, hogy az elkobzott ingatlanokba beköltözhetnének. Pikáns, hogy bár a westminsteri tanács tudja, ezzel a döntéssel óriási felháborodást okoznak, sőt, azzal is tisztában vannak, hogy jogi akadályokkal is számolniuk kell, mégis hajthatatlannak bizonyulnak.
Közben a Guardian pénteki cikkében a font összeomlását prognosztizálta, amit a kormányba vetett piaci bizalom megingásával magyaráznak szakértők. Angliában az energiaszámlák árplafonja 80 százalékos emelkedésére számíthatnak az emberek, ami azt jelenti, hogy egy átlagos háztartási energiaszámla akár évi 3549 fontot is elérhet idén októbertől. A felső határ, amely korlátozza, hogy a szolgáltatók mennyit számíthatnak fel az ügyfeleknek, jelenleg 1971 font egy átlagos háztartásban.
Forrás: westminster.gov.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS