Elmúltak már a régi szép idők, amikor mindenki tudta, hogy ki kivel van. A Warcraftban például voltak az emberek, akiknek zászlója alatt egyesültek a törpék, a tündék és az egyéb “tiszta” teremtmények, az orkok táborában pedig a koboldok, az ogrék, a sárkányok és egyéb démoni dolgok harcoltak. Hát manapság már nem így van, ennek pedig ékes bizonyíték a kanadai konzervatív párt nemrég megválasztott vezetője Andrew Sheer, akiről a napokban egy interjúban kiderült, hogy bizony feminista és sok szempontból a trudeau-i vonalat követi. Nem világos, hogy a pártelnöknek teljesen elment-e az esze, és elvonagáborosdik-e lassan, vagy csak egy kampányfogásról van szó, amivel a balodlalról szeretne támogatókat behúzni. Sehogy sem túl jó a helyzet.
A kanadai konzervatív párt újonnan megválasztott vezéréről már korábban nagy bizakodással írt a PestiSrácok.hu, most azonban inkább az aggodalom szolgáltatja a témát: Andrew Sheer a Chatelaine nevű kanadai női magazinnak adott interjújában kijelentette, hogy ő bizony feminista. Mivel ez lap arról híres, hogy főleg a nyíltan feminista-hiperliberális Justin Trudeau-val és családjával (főleg a lányával) foglalkozik, így nagy lehetőséget hagyott ki Sheer, hogy nem egy hitében stabil jobboldalt, hanem egy megalkuvó, a szavazatokért bármit beígérő pártot mutatott be – a riporter, Sarah Boesveld nagy megdöbbenésére.
A dolgot persze lehet azzal magyarázni, hogy a 38 éves pártelnök naiv, hiszen nagy valószínűséggel az egyenlőség hangzatos eszméjének befolyása alatt tette meggondolatlan kijelentését. El kellene viszont valakinek magyaráznia Sheernek, hogy a feminizmus egy kicsit sem az egyenlőségről szól: mikor hallottunk olyat, hogy a feministák felemelik hangjukat az ellen, hogy egy férfinak keményebb fizikai munkát kell végeznie? Vagy az ellen, hogy az iskolákban a fiók a statisztikák szerint rosszabbul teljesítenek a lányoknál? Persze nyithatnának diskurzust arról is, hogy a férfiak 4 évvel kevesebbet élnek a nőknél átlagosan Kanadában. A feministákra még azt sem lehet ráfogni, hogy kiállnának anők egyenlő jogaiért, hiszen ugyanúgy támogatják az otthonmaradást és a főállású anyaságot, mint a munkamániás karrierizmust, vagyis bármit, amit támogatni lehet valmi mással szemben. És akkor nem beszéltünk még arról, hogy a feministák a nőket a férfitársadalom által elnyomott áldozatként próbálják beállítani, ami kicsit sem nevezhető szimpatikusnak egy magára valamennyit adó nő számára. Szóval mit is akar Sheer? Valószínűleg ő sem tudja, de már más sem.
Az egész persze lehet egy kampányfogás is, hiszen a konzervatív pártot sokan elhagyták az elmúlt években, amely nyilván a vezetés hiányának és a háttérbe szorulásnak köszönhető, a minimálisan középre tolódás pedig az ebből fakadó veszteségeket talán részben helyre tudja hozni. Ez persze nem biztos, és talán jobb lenne, ha nem próbálkoznának azzal, hogy jobbikosodni kezdenek, hiszen így elveszíthetik a nyugati tartományokban még mindig stabil bázisukat, akik pont azért támogatják a pártot, mert szembehelyezkedik a feminizmussal, nem nézi jó szemmel a kontrollálatlan bevándorlást, és “mindent szabad” társadalom helyett kultúrát építene.
Sheer egyéb furcsa dolgokat is csinált az elmúlt időszakban: például július közepén bejelentette, hogy a csapatát, amivel a legkésőbb 2019-ben kiírandó választásokon indul, regionálisan és gender szempontból is változatossá fogja tenni. Értjük, hogy ez nagyon tetszik a jólétben unatkozó kanadaiaknak, de talán fontosabb lenne úgy összeállítani a csapatot, hogy az szakmailag és politikailag professzionális legyen. De lehet, hogy az észak-amerikai országnak ez a gondolat már túl szélsőséges.
Trudauval saját bevallása szerint amúgy a legnagyobb problémája az adósságfelhalmozás, bár zárójelben megemlítette az iszlám terrorizmussal kapcsolatos puhaságot is. Az egészre még baljósabb árnyat vet egy olyan korábbi ígérete, mely szerint nem fogja újra megnyitni a vitákat az abortusz, illetve a melegházasság kapcsán, ez pedig szintén nem nevezhető konzervatív értékrendnek. Nem valószínű egyébként, hogy e magvas gondolatok szimpatikusak lesznek a jobboldalnak, amiről a pártvezért azt mondta, hogy nem hagyja majd szétdarabolódni megint. Sok sikert.
Lehet, hogy még nincs semmi veszve, hiszen Sheer nyíltam a nagy port kavart M-103-ként elhíresült, iszlamofóbiával kapcsolatos liberális törvényjavaslat ellen szavazott, tehát talán nem ment el még teljesen minden esze. Színes zoknit mindenesetre talán még nem hord.
Vezető kép: YouTube
Facebook
Twitter
YouTube
RSS