Amikor azt gondoljuk, hogy már nem tud semmi meglepni, akkor történik valami, ami nemhogy meglep, hanem lesokkol. Például most a kínaiak, akik egy olyan lehetőséget mérlegelnek éppen, amelyben Elon Musk felvásárolná a TikTok amerikai működését, ha a platformot nem engedik tovább működni az Egyesült Államokban. Hogy mennyire lehetséges ez, nem tudni még, viszont ha lenne egy ilyen lehetőség, Musk nem tehetné meg, hogy ne éljen vele, ezzel viszont a világ egyik leghatalmasabb embere lenne valószínűleg.
De nézzük az előzményeket röviden: a Biden-kormányzat előírta, hogy a TikTok kínai tulajdonosa, a ByteDance váljon meg az alkalmazástól, és adja el egy amerikai vállalatnak, különben a platformot betiltják. A ByteDance nem kommentálta az értesüléseket, amelyeket “puszta fikciónak” nevezett. A demokraták ötlete valószínűleg a fejükben nem úgy nézett ki, hogy Musk megveszi a platformot, és ezzel egy szociális megaplatformot hoz létre, amivel bebiztosítja magát és a republikánusokat évtizedekre. Esélyes, hogy ők akarták megvenni, hogy saját céljaikra használhassák, de ez csak spekuláció, amit most találtam ki. De simán elképzelhető.
A ByteDance számára az amerikai működés eladásának határideje elvileg január 19. A vállalat már kész tervekkel rendelkezik az alkalmazás bezárására is, ha nem születik megoldás. Elon Musk korábban 44 milliárd dollárért vásárolta meg a Twittert (ma X). És ebben a metszéspontban helyezkedik el a kínaiak nagy ötlete, akik értelemszerűen valaki olyannak adnák el a felületet, akivel jó eséllyel szót tudnak érteni majd a jövőben.
A ByteDance egyébként korábban kijelentette, hogy semmilyen körülmények között nem adják el a TikTok algoritmusát egy amerikai cégnek, és sürgősségi ügyként a Legfelsőbb Bírósághoz fordultak. Az ügyvédeik azzal érveltek, hogy a TikTok betiltása sérti az első alkotmánykiegészítés szerinti szólásszabadságot, míg az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a nemzetbiztonsági okból előírt tulajdonosi változás nem minősül szólásszabadsági kérdésnek. A Legfelsőbb Bíróság bírái a meghallgatások során inkább a kormány álláspontját támogatták.
A TikTok ügyvédei szerint a Biden-adminisztráció tiltása tartalomalapú korlátozás, mivel az algoritmus működésének korlátozását is magában foglalja. A kormány jogászai ezzel szemben azt állították, hogy a tiltás nem érinti a tartalomgyártókat.
A Legfelsőbb Bíróság még nem hozott döntést, és nem világos, hogy a január 19-i határidő előtt lesz-e ítélet. Egyébként éppen akkor lép hivatalba Donald Trump, aki korábban szintén be akarta tiltani a TikTokot, de az alkalmazást azóta a kampányában sikeresen használta, és a bíróságot arra kérte, hogy ideiglenesen függessze fel a tiltást.
Érdemes eljátszani azzal a gondolattal is, hogy mi lenne, ha Musk tényleg megvenné az amerikai TikTokot.
Az biztos, hogy ebben az esetben Musk sikeresen integrálná a TikTokot az X-platformba, amely egyre nagyobb részesedést szerezne a közösségi média és szórakoztatóipar piacán. Így az X-univerzum az internet egyik legfontosabb ökoszisztémájává válna, annak minden politikai és üzleti előnyével együtt. A neve lehetne akár például X-Tok. De ez csak az én ötletem, szívesen eladom Musknak.
Érdekes lesz a következő pár hónap.
Uncle Ment
2025-01-14 at 13:31
NEM
érdemes eljátszani azzal a gondolattal,
hogy mi lenne, ha…
János
2025-01-14 at 13:07
Az amerikai-kínai viszonynak kifejezetten jót tenne❗❗❗
nyilván
2025-01-14 at 12:25
legalább több lesz rajta a pornó
frédy
2025-01-14 at 12:01
X2025-01-14 at 11:50
mit szívsz tesó?? erős lehet….
X
2025-01-14 at 11:50
Ha ezt is veszteséges roncsteleppé teszi, mint a Twittert, akkor hajrá! 😀