Benyújtotta Varga Mihály pénzügyminiszter a 2022-es költségvetési törvényjavaslatot, amit az Országgyűlés alelnöke, Latorcai János átvett. A jövő évi költségvetés a gazdaság újraindítására koncentrál. A jövő évi költségvetésben az öt százalékos gazdasági növekedés és a stabilitás a cél, valamint az, hogy akik elvesztítették a járvány alatt a munkájukat, azok újra dolgozni tudjanak. A családok támogatására, egészségügyre és a nyugdíjakra is több forrás jut a következő évben.
Varga Mihály, pénzügyminiszter ma nyújtotta be a jövő évi költségvetés törvényjavaslatát, amit az érdeklődők közösségi oldalán élőben követhettek.
Ez a költségvetés Magyarország újraindításának költségvetése lesz
– kezdte beszédét a miniszter. Ennek része az újraindítási akcióterv, ami Magyarország történelmének legnagyobb gazdasági programja. Az újraindítás akkor lesz eredményes Varga Mihály szerint, ha ezért a célért a kormány együtt tud dolgozni az emberekkel, a családokkal, a vállalkozásokkal. Kiemelte, hogy a kormány gazdaságpolitikája a rendkívüli helyzetben sem változott: a munkahelyek megőrzése, az új munkahelyek létrejöttének segítése, a családok támogatása, az adók csökkentése és a beruházások ösztönzése áll a középpontban.
A járvány okozta kihívásokra válaszul az idei és a jövő évi költségvetés leghangsúlyosabb eleme a gazdaság-újraindítási akcióterv
– mondta Varga Mihály. Ennek végrehajtása lehetővé teszi, hogy mindenki, akit a járvány nehéz helyzetbe hozott, talpra tudjon állni. A költségvetés eszközeit is felhasználják annak érdekében, hogy mindenki, aki elvesztette a munkahelyét, vissza tudja azt szerezni vagy újat szerezzen, és azok a vállalkozók, akiknek be kellett zárnia az üzletét, újra tudják nyitni, sőt, fejleszteni tudják azt. Kiemelt szerepe lesz a 2022-es költségvetésben a gyermeket nevelő családok támogatásának és az idősek megbecsülésének is.
A pénzügyminiszter a fő számokat részletezte: 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány. Emlékeztetett: a tavalyi évi gazdasági visszaesésünk kisebb volt, mint az EU-átlag. Az adóságrátát is csökkenő pályára kívánják tenni, az infláció mértékét pedig 3 százalékkal számolták. A nem várt kiadásokra 233 milliárd forint tartalék van félretéve.
Mire mennyi jut?
Varga Mihály arról is beszélt, hogy a gazdaság-újraindítási célokra 7308 milliárd forint áll rendelkezésre, az egészségbiztosítási és járvány elleni védekezési alap pedig mintegy 3620 milliárd forintot tartalmaz. Kiemelte, hogy a legfőbb területek több forrással fognak tudni gazdálkodni. A családok támogatására jut 2778 milliárd forint, ebben szerepel a fiatalok szja-mentessége is. Közel 483 milliárd forinttal magasabb ez a családtámogatási összeg, mint amit az idei évben terveztünk – tette hozzá. Jövőre is áfa- és illetékmentességgel segíti a kormány az új otthonba költöző családokat: 170 milliárd forint megtakarítást jelent számukra ennek a kedvezménynek a fenntartása. A nyugellátásokra 255 milliárd forinttal több jut, és rendelkezésre áll az a 160 milliárd forint is, amivel a 13. havi nyugdíj újabb elemének visszaépítése megtörténik. A nyugdíjak a várható infláció ütemét fogják követi. Egészségügyre jövőre 2884 milliárd forint jut, ami több, mint korábban. Az egészségügyben dolgozók béremeléséhez szükséges 460 milliárd forint többletforrást biztosítják erre. Továbbá 3001 milliárd forint áll majd rendelkezésre, amit fejlesztésre lehet fordítani.
A 2022-es költségvetés törvénytervezete júniusban kerül az Országgyűlés elé.
Vezető kép: videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS