Közös sajtótájékoztatót tartott Szijjártó Péter magyar külügyminiszter és amerikai kollégája, Mike Pompeo. A korábban a CIA-t igazgató amerikai politikus gazdasági, védelmi és külpolitikai témák megvitatása miatt érkezett Budapestre, ahol Benkő Tiborral, a honvédelmi tárca vezetőjével és Orbán Viktorral is találkozott. A sajtótájékoztatón Szijjártó Péter kifejtette: hazánk a republikánus amerikai vezetéssel végre elkezdte újraépíteni a két ország közötti kapcsolatok harmadik pillérét: a politikai kapcsolatokat. Mike Pompeo kifejtette: folytatni a kell a szabadságért folytatott közös amerikai-magyar harcot.
Megtiszteltetésnek nevezte Szijjártó Péter, hogy hét és fél év után először újra amerikai külügyminiszter látogatott Magyarországra. A magyar külügyminiszter elmondta: a gazdasági és a védelmi kapcsolatok mellett végre újra elkezdtek kiépülni a két ország politikai kapcsolatai is, hála az Egyesült Államok republikánus vezetésének.
Közös értékek mentén
Szijjártó Péter elmondta: a két kormányzat sok általános- és nemzetközi politikai kérdésben egyetért, hiszen elsődlegesnek tekinti a polgárai biztonságát. A külügyminiszter szerint a két ország ezért volt képes együtt felvenni a harcot a globális migrációs csomag ellen. Ez szerinte annak köszönhető, hogy a két kormányzat álláspontja számos általános politikai és nemzetközi politikai kérdésben azonos, vagy nagyon hasonló megközelítést képvisel. Kifejtette: mindkét kormányzat hazafias politikát folytat, ahol a nemzeti érdek az első. Ez azt jelenti, hogy mindkét fél elsődlegesnek tekinti saját polgárainak a biztonságát, így együtt tudnak működni a globális migrációs csomag elleni küzdelemben is. Ezen kívül mindkét ország kormánya fontosnak tartja a keresztény közösség megőrzését, és abban is egyetért, hogy korrektséget vár el a nemzetközi politikától Izraellel szemben.
Szijjártó Péter kifejtette: hazánk nem kritizálja más országok külpolitikai döntéseit, amivel kockázatot vállalunk ugyan, de előnyökre is szert teszünk. Szijjártó Péter szerint ez teszi lehetővé, hogy hazánk őszintén vitathasson meg olyan érzékeny témákat, mint az Oroszországhoz fűződő viszonyunk vagy Kína gazdasági térnyerése. Szijjártó Péter szerint nincs rendben, hogy Nyugat-Európában szidják az oroszokat és kritizálják hazánkat az orosz-magyar kapcsolatok miatt, miközben a háttérben titkos gazdasági és üzleti alkukat kötnek Putyinnal. A kárpátaljai magyarokkal kapcsolatban nem született megállapodás. Szijjártó Péter elmondta: nekünk fontos az ott élő 150 ezer ember sorsa, az amerikaiak számára ez viszont pusztán geopolitikai kérdés. Szijjártó Péter bejelentett egy komoly előrelépést: a két ország védelmi együttműködési kereteit rögzítő megállapodást 1997-ben kötötték, azóta megváltoztak a biztonsági kihívások, ezért modernizálni kell az egyezményt. A tárgyalásokat lezárták, és a megállapodás szövegét a jövő héten az Országgyűlés honvédelmi bizottsága elé terjesztik – jelentette be a külügyminiszter.
Hozzátette: közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer beszerzésével kapcsolatban is tárgyalásokat folytatnak, hiszen fejlesztenünk kell a kritikus objektumaink megvédésének a képességeit. Szijjártó Péter reményét fejezte ki, hogy az ExxonMobil meghozza hamarosan azt a döntést, hogy elkezdi kitermelni a román földgázvagyont, és ezáltal hazánk is elindulhat a gázbeszerzés diverzifikálása irányába. Szijjártó elmondta még, hogy Amerika és Magyarország NATO-szövetségesek, és a Kínával és Oroszországgal kapcsolatos gazdasági együttműködések ennek nem ártanak. Magyarországon például nem a Huawei kapja a legnagyobb állami szerződéseket, hanem a britek és a németek.
Amerika örül a védelmi kiadások növelésének
Mike Pompeo megtiszteltetésnek nevezte, hogy itt lehet a kommunizmus összeomlásának a 30. évfordulóján. Kifejtette, folytatni kell a szabadságért folytatott közös magyar-amerikai harcot.
Sokáig az Egyesült Államok nem volt jelen Közép-Európában. Ez elfogadhatatlan
– mondta Pompeo, aki örömmel jelentette be, hogy a civil szervezetek képviselőivel kiterjesztik a Future Leaders programot is, amellyel tehetséges fiatalok utazhatnak Amerikába. Az amerikai külügyminiszter arról is beszélt, hogy nagyra értékeli, hogy hazánk elkötelezett a védelmi kiadások 2 százalékra emelésében, és nagyra értékeli a magyar katonák afganisztáni jelenlétét is. Ukrajnával kapcsolatban Pompeo annyit mondott: nem szabad megengedni, hogy az oroszok szakadékot ássanak a barátok közé.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS