Ünneplés helyett tüntetésre gyülekeztek a pedagógusok a magyar közoktatás napján a Magyar Tudományos Akadémiánál. A Pedagógusok Szakszervezete a közoktatás helyzete és a gimnáziumi férőhelyek számának csökkentése miatt vonult utcára. A demonstráción több szocialista politikus is részt vett. A szervezőkkel együtt az első sorban vonult Gulyás Balázs, az internetadó elleni tüntetések egyik főszervezője. Részvételét azzal indokolta, hogy fontosnak tartja az oktatás ügyét.
A józsefvárosi MSZP volt alelnöke a köznevelési államtitkárság épülete előtt felállított színpadon is felszólalt. „Orbán adója jól jellemezte az ő félázsiai rendszerét, amivel szemben mi az európai Magyarországért álltunk ki, most ki kell állnunk az európai oktatásért is” – mondta Gulyás Balázs.
A Pedagógusok Szakszervezete azt követeli a kormánytól, hogy kiemelten foglalkozzon a gyermekszegénységgel, és a parlament a jelenlegi formában ne fogadja el a költségvetési javaslatot. „A szakképzés átalakításával, a gimnáziumi férőhelyek számának a csökkentésével, a kis iskolák bezárásával, az alapítványi és magániskolák támogatásnak szűkítésével gyermekeink tanuláshoz való jogát fogja korlátozni” – mondta Galló Istvánné, a szervezet elnöke.
A jövő évi költségvetés ellen demonstráltak a pedagógusok az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt. Azt is kifogásolták, hogy egy pénteken benyújtott tervezet szerint 2015-től már nem emelkedik a minimálbérrel együtt a pedagógusok bére. Követeléseiket nyolcpontos petícióban foglalták össze a tüntetők. A dokumentumot az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselői vették át.
A tárca parlamenti államtitkára szerint a jövő évi költségvetési javaslat alapján több pénz jut az oktatásra. Rétvári Bence arra a kérdésre azonban kitérő választ adott, hogy a kormány miért törölné el azt az alig két éve elfogadott szabályt, amely szerint a pedagógusok alapilletménye a minimálbér emelésének függvényében nő. „A pedagógusok 2013-ban kapták a legnagyobb béremelési összeget, és ’14-ben, ’15-ben és ’16–17-ben további béremeléseket is kapnak. Ezek mind a következő években is messze felülmúlják az infláció tervezett értékét, tehát a pedagógusoknak 2002 óta most ebben a négy évben emelkedik először érezhetően a fizetésük” – fogalmazott a politikus.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint viszont a kormány becsapta őket azzal, hogy a nemzetgazdasági tárca előterjesztése alapján az életpályamodellen kívül 2015-től csak akkor nőnek a tanári jövedelmek, ha a költségvetés helyzete megengedi.
Forrás: Hír TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS