Pesti Srácok

Pápa polgármestere visszaborított egy nagy kupac szemetet a tulajdonos udvarára (Videóval)

Egészen különleges módját választotta Pápa polgármestere annak, hogy felvegye a harcot az illegális szemetelőkkel, akik vagy a város különböző pontjain, vagy pedig a közeli erdőben halmoztak fel időközönként kisebb-nagyobb szemétdombot. A minap az épülő várkerti futópálya mellett, a már kitakarított területen pillantott meg a polgármester egy rakásnyi friss hulladékot, amiben egyértelmű bizonyítékokat találtak arra vonatkozóan, hogy kihez tartozik az illegálisan lerakott szemétkupac. Az illetőnek fél nap határidőt adott arra, hogy begyűjtse a szemetét, de mivel ez nem történt meg, így azt saját maga juttatta vissza és szórta be a család udvarára. "Mostantól ez lesz. Vállalom a felelősséget. Ha a rendőrség tehetetlen, a hatósági eljárások pedig mindig visszapattannak hozzánk, megoldjuk másként. Nem fogjuk az adófizetők pénzéből mások mocskát takarítani" - mondta a PestiSrácoknak Áldozó Tamás, polgármester.

A dunántúli város első embere régóta küzd a szemetelőkkel. Az önkormányzatnak évi 20 millió forintjába kerül a közterületeken illegálisan elhelyezett hulladékok eltakarítása. Ráadásul hiába pucolnak ki egy területet, a szemét rövid időn belül újratermelődik.

- mondta Áldozó Tamás.

PestiSracok facebook image
Áldozó Tamás adott némi haladékot a szemetelőnek

Eddig mindig megúszták a felelősségre vonást

A polgármester szerint, a rendőrség minimális eredmény ért el eddig e téren, de a hivatal által indított hatósági eljárások is visszapattannak a kormányhivatalról, általában azzal az indokkal: nem bizonyítható, ki követte el az illegális hulladéklerakást. A történet vége persze mindig az, hogy az önkormányzatot szólítják fel az illegális lerakó felszámolására, a hulladékok eltakarítására, kvázi az adófizetők fizetik a renitens lakók szemetének eltakarítását. Az elkövető így megússza a számonkérést és tovább szórhatja el szemetét kénye-kedve szerint. Áldozó Tamás lapunknak felidézte, előfordult, hogy egy városlakó 2 méterről lefényképezte a szemetelőt, miközben az szórta ki a hulladékát. Azonban hiába volt a fényképes dokumentáció és azonosította be azonnal a hivatal, hogy ki van a képen, az eljárások eredmény nélkül zárultak, mivel nem volt beazonosítható az elkövető. Az indoklás szerint a fénykép alapján nem lehet megállapítani azt sem, hogy az illető kiszórja vagy begyűjti éppen a lomot, mint ahogyan az is kérdéses, ha mégis ő az illegális szemét lerakodója, akkor abból mennyi valóban az ő tulajdona. A helyiek elmondása szerint Pápán akad olyan ember, aki alkalmanként 2000 forintért hordja el a háztól az erdőbe az illegális lomokat.

- jegyzete meg a polgármester.

Nem volt kérdés, hogy kié a lom, a szemétkupacban a városvezető elmondása szerint több olyan dokumentum, számla, iskolai füzet is volt, amelyen név is volt, azonkívül más információt is kaptak a szemetelőkről. A család őt személyesen azóta sem kereste meg, de a polgármester úgy tudja, hogy a hulladék ellszállítására a közüzemi céggel csütörtökön szerződést kötöttek, vagyis volt értelme az akciónak.

Újra a jogos tulajdonosnál - Fotó: Áldozó Tamás

- hangsúlyozta Áldozó Tamás.

A polgármester által közzétett videót - amelyen az látható, ahogyan visszadobják a szemetet a tulajdonosa udvarára -, több, mint 3000-en osztották meg egyetlen nap alatt. A többszáz hozzászóló között akadnak persze fenyegetőzők is, de jelentős többségében inkább gratuláltak a polgármesternek a határozott fellépés miatt. Ő ugyanis meg merte tenni azt, amit más eddig mindenki csak szeretett volna.

- mondta Áldozó Tamás.

A polgármester nem egyszeri akcióban gondolkodik

Pápán az illegális hulladék lerakásának három módjától szenvednek. Ebből az egyik a háztartási hulladék, amit némelyeknek egyszerűbb közterületre leszórni. Ennél viszont sokkal nagyobb problémát jelent az autóbontás, amit illegálisan végeznek a város több pontján is.

- fogalmazott a polgármester, aki felidézte azt is: tavaly 200 polgármester írta alá azt az általa indított kezdeményezést, amelyben azt kérte a kormánytól, hogy törvényben tiltsák meg az elektronikus hulladékok behozatalát az országba.

- sorolta Áldozó, hogyan és miért jutott el az egyszerű, drasztikus megoldásig polgármesterként. Úgy tudjuk, hogy a külföldi importszemét behozatala és annak feketekereskedelme elleni kezdeményezés jelenleg az Innovációs és Technológiai Minisztériumban vár további intézkedésre.

Ajánljuk még