Pesti Srácok

"Az élet útját biztosították a vérző fővárosnak" – A vértelen soproni '56 emlékezete (PS-VIDEÓ)

A hamu alatt izzott a parázs, az 1945 után felnőtt nemzedék világosan látta, hogy ez így tovább, ebben az országban nem mehet. Csak egy szikra kellett, amire senkinek nem kellett készülni, az jött magától – így idézi fel az 1956-os forradalom és szabadságharc soproni eseményeit videónkban Dr. ifj. Sarkady Sándor tudományos kutató. A soproni egyetemisták a határra érkező és a vidék magyarsága által összeadott segélyszállítmányok koordinálásával tíz napon keresztül biztosítják az "élet útját" a vérző fővárosnak. Sopron vértelen forradalmának emlékét egy korabeli bélyeg-felülnyomás is őrzi, amelynek szövege: "Hazádnak rendületlenül..! – Sopron, 1956. október 22."

Egy évvel az 1956-os forradalmi események előtt Ausztria semleges lesz. Az akkori magyar haza felbuzdul, az angol nagykövet nem győzi a rejtjeles táviratait küldeni Londonba, Magyarország is azt hiszi, hogy kiléphet a szovjet érdekszférából.

– idézi fel a PestiSrácok videójában Dr. ifj. Sarkady Sándor tudományos kutató azt a légkört, amely az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc kibontakozását övezte. Mint hozzátette, az 1945 után felnőtt nemzedék világosan látta, hogy ez így tovább, ebben az országban nem mehet. A hamu alatt tehát izzott a parázs, és csak egy szikra kellett, egy olyan történelmi sorsforduló, amelyre "senkinek nem kellett készülni, az jött magától". A vér nélkül lezajló soproni '56-os forradalom emlékét egy korabeli bélyeg-felülnyomás is őrzi, amelynek felirata:

PestiSracok facebook image

A ma emberének talán meglepő lehet, hogy ebben a vidéki városban egy nappal előbb kvázi lezajlik már a forradalom, de mint Sarkady Sándor fogalmaz, ekkor

A soproni egyetemisták az oldalukra átállt határőrséggel, soproni határőrséggel kinyittatják a soproni határt, és a segélyek átvétele és a fővárosba kísérése révén tíz napon keresztül

A vidék is megmozdult és a forradalom mellé állt, sőt, a kutató szerint

Mint Sarkady Sándor videónkban fogalmaz, hallgatói sokszor nekiszegezik a kérdést:

Vezetőkép: Soproni-sor; Videó: László Petra/Susánszky Mátyás/PestiSrácok.hu

A videó elkészítéséért és a szakmai segítségért köszönettel tartozunk Sági Éva PhD. levéltárvezetőnek, a Soproni Egyetem tudományos kutatójának, valamint Dr. ifj. Sarkady Sándornak, a Soproni Egyetem tudományos kutatójának. A felvételen bemutatott dokumentumokat és tárgyi anyagokat a Soproni Egyetem levéltára bocsátotta rendelkezésünkre. A témában elmélyedni szándékozók figyelmébe ajánljuk: ifj. Sarkady Sándor: A soproni MEFESZ az 1956-os forradalomban: A soproni főiskolások és egyetemisták szerepe a forradalomban; Sopron, 2006.

Ajánljuk még