2018 februárjában érkeztek a megdöbbentő felvételek a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári székházának kiégett szobáiról. A terrorcselekmény nem tett jót az amúgy is feszült ukrán-magyar viszonynak, amelyet az ukrán szélsőségesen nacionalista kijevi vezetés idézett elő több nyíltan magyar és kisebbségellenes törvénymódosítás elfogadásával. A helyzetet csak bonyolítja, hogy a vádlottak padjára azóta három lengyel nacionalistát ültettek, akiket ráadásul állításuk szerint egy német újságíró bízott meg, aki ezen felül még oroszbarát is. A meglehetősen zavaros dolgokat állító vádlottak korábban Magyarországról érkező pénzekről is beszéltek, most viszont a bevándorlásellenes német AfD-t keverték bele az ügybe.
Különösek és egyre zavarosabbak a kárpátaljai magyar iroda elleni merényletkísérlet kapcsán kiszivárgó részletek. Hiszen három lengyel nacionalistát vádolnak a bűncselekményekkel, akiknek a felbujtója állítólag egy szélsőjobboldali német újságíró, aki ezen felül még oroszbarát is. A per ráadásul Krakkóban folyik.
Lengyel nacionalisták úgy tettek, mintha ukrán nacionalisták lennének
Emlékezetes: mint arról kárpátaljai sajtóforrásokra hivatkozva beszámoltunk, a lengyel ügyészség átadta a bíróságnak annak a három lengyel állampolgárságú személynek az ügyét, aki 2018 elején megszervezte, illetve végrehajtotta a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári székházának felgyújtását. Az egyik gyanúsított vallomása szerint a felbujtó egy meg nem nevezett, állítólagosan oroszbarát német újságíró volt. Elmondása szerint a három lengyel gyanúsított fejenként félmillió forintnak megfelelő összeget kapott a német megbízótól a KMKSZ irodájának felgyújtásáért. A megbízó a vád szerint feltehetően az orosz titkosszolgálatok utasítására cselekedett, mivel Oroszország érdekelt szomszédja destabilizációjában. A hatóságokkal együttműködő, akkor Adrian M.-ként emlegetett gyanúsított azt is állította kissé zavaros vallomásában, hogy egyik társuk 500 eurót adott a megbízás végrehajtására azzal, hogy „ez a pénz a magyaroktól van”.
A Radió Free Europe/Radio Liberty (Szabad Európa Rádió) internetes portálon kedden megjelent írásban már arról cikkeznek, hogy az eddig ismeretlen német oroszbarát felbujtó Manuel Ochsenreiter újságíró lenne. Az egyik gyanúsított, a 28 éves Michal Prokopowicz hétfőn, Krakkóban tett tanúvallomásában ugyanis arról beszélt, hogy Ochsenreitertől kapott utasításokat, aki nem mellesleg tanácsadóként dolgozott a német parlamentnek. Érdekes előzmény, hogy a német újságíró neve először nem a per során szivárgott ki, hanem Anton Sekovcsov, egy európai szélsőjobboldali mozgalmakkal foglalkozó illető vetette fel a VKontakte közösségi portálon. Ilyen formában a “gombhoz a kabátot” elv szerint akár az is előfordulhatott, hogy a gyanúsítottak Sekovcsovtól vették az ötletet.
Ochsenreiter oroszbarátsága vitán felül áll
A portál szerint a 42 éves Ochsenreiter széleskörű kapcsolati hálózattal rendelkezik az európai, kelet-európai jobboldali nacionalista mozgalmakkal. Neve többször előkerült Mateusz Piszkorszkival kapcsolatban, aki a lengyel Zmiana nevű oroszbarát pártot alakította, és akit 2016-ban az oroszoknak, illetve a kínaiaknak történő kémkedés vádjával tartóztattak le. Ochsenreiter emellett a jobboldali Zuerst! elnevezésű magazin szerkesztője, továbbá az elmúlt öt évben gyakori vendégkommentátorként szerepelt az orosz állami médiában, ahol nyilatkozataiban támogatta az oroszbarát szeparatisták tevékenységét Kelet-Ukrajnában és elítélte a nyugati sajtó Moszkva-ellenes elfogultságát. A portál szerint Ochsenreiter oroszbarátságát bizonyítja továbbá, hogy az újságíró részt vett az EU által el nem ismert választásokon, mint megfigyelő. A régióban 2018 novemberében tartott szavazások kapcsán ráadásul úgy nyilatkozott, hogy az nem tartozik sem Angela Merkelre, sem Emmanuel Macronra; csak a régió népe döntheti el, hogy az legitim volt, vagy illegitim.
Ochsenreiterről a gyanú árnyéka már a bevándorlásellenes AfD-re vetül
Ochsenreiterről a sajtó a vallomások alapján kiderítette azt is, hogy az elmúlt hónapokban tanácsadóként dolgozott a bevándorlásellenes AfD párt egyik parlamenti képviselőjének, Markus Frohmayernek. Frohnmayer sajtóérdeklődére úgy nyilatkozott,
a munkatársam tagadja, hogy bármi köze lenne ehhez a kitalált történethez, és én is képtelen vagyok elhinni, hogy bármi igazságtartalma lenne. Ugyanakkor fontolgatom annak lehetőségét, hogy azért vádolták meg igaztalanul, hogy a vádlottak saját helyzetükön javítsanak.
Hozzátette,
várjunk, és lássuk meg, hogy az ügyészség valóban megvádolja-e az alkalmazottamat, és abban az esetben, de csak akkor, ha a vádak beigazolódnak, elbocsátom.
Ralf Hoecker, Ochsenreiter ügyvédje csak annyit reagált a sajtónak, hogy ügyfelének nem volt tudomása a lengyel hatóságok egyetlen kérdésével kapcsolatban, illetve Propokovicz állításairól sem. A portál hozzáteszi, hogy egyelőre nincsenek arra utaló jelek, hogy Ochsenreitert bármivel is vádolnák a lengyel hatóságok.
Ismert, a lengyel férfiak a gyanú szerint 2018. február 4-ére virradóra felfestették a KMKSZ-székház homlokzatára a 88-as számot, majd megkísérelték felgyújtani az épületet. Még aznap visszatértek Lengyelországba. Február 22-én az elkövetőket őrizetbe vette az ABW.
Forrás: karpataljalap.net/MTI/rferl.org; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS