Az egész világot megrázta a hír, hogy ismét terrortámadás történt egy európai nagyvárosban. Sajnálatos módon az ilyen események lassan a mindennapi élet részévé válnak a kontinensen, ez pedig különösen igaz Manchesterre, ahol tulajdonképpen az 1970-es évek óta folyamatos készültségben van a lakosság – Nagy-Britannia második legfontosabb városában egy időben az IRA, most pedig a szélsőséges iszlám hívei mutatnak kimagasló aktivitást.
Angliában az elmúlt években a mindennapi élet része a terrorveszély. A támadások a 70-es évektől kezdve rendszeresek a szigetországban, ez kimondottan igaz Manchesterre, amely azért fontos célpont, mert egyrészt Nagy-Britannia második legnagyobb városa (bár erre a titulusra Birmingham is pályázik), illetve iparvárosként fontos gazdasági és kereskedelmi csomópont is.
A várost az IRA nézte ki magának először
Az 1970-es évek óta az IRA (Irish Republican Army) folyamatos nyomást gyakorolt a brit kormányra, annak érdekében, hogy elérje, hogy az kivonuljon Észak-Írországból. Az egyik kiemelt célpontjuk Manchester volt.
A támadások sorozata 1978. december 17-én kezdődött, amikor az IRA több nagyvárosban is bombákat helyezett el (Manchester, Liverpool, Coventry, Bristol és Southampton). Ennek a robbantássorozatnak a legnagyobb áldozata Bristol volt, ahol a Queen’s Road Clifton nevű üzletház előtt robbantottak, megsebesítve 7 embert.
A következő támadásra éveket kellett várni: 1992. december 2-án sintén az IRA intézett támadást Manchester ellen két bombával, a támadásban 65-en sérültek meg. Ekkor az első bomba Manchester belvárosában robbant egy autóban, amely a Parsonage Gardensnél parkolt, ami a város egyik legfrekventáltabb, legforgalmasabb, tulajdonképpen üzleti negyede. A második bomba egy szemetesbe rejtve detonált a Cateaton Street-en egy piac és a Manchesteri katedrális között. A katedrális egyébként sorozatos támadásoknak van kitéve, hiszen már a II. világháború alatti bombázásoknak is kedvelt célpontja volt, mivel navigációs pontként funkconált a repülők számára. A két robbantás áldozatainak száma összesen 65 volt, és a terrortámadást követően a rendőrséghez érkezett egy telefonhívás, mely szerint a város több pontján lesznek még robbantások. A rendőrség átkutatta a város, de több pokolgépet szerencsére nem talált.
A legkomolyabb eset talán 1996-ban volt, amikor június 15-én egy 1500 kg-os bomba robbant egy kisteherautóban. Az IRA által telepített szerkezet a belváros közepén található Arndale nevű, igen népszerű bevásárlóközpontot szinte teljesen letarolta, megsebesítve 206 embert. Ez volt a legnagyobb erejű bombatámadás, ami a második világháború óta Nagy-Britanniát érte. Az IRA a támadás előtt 90 perccel egyébként figyelmeztette a várost a veszélyre, így sikerült időben evakuálni 75 000 embert, és bár a bombát megtalálták a tűzszerészek nem tudták azt időben hatástalanítani. A nagy erejű robbanásnak köszöheti Manchester egyébként a felturbózott belvárosát, ami rengeteg turistát vonz a városba.
Sajnos a kivitelezett terrortámadások listájához hozzáírhatjuk a május 22-i robbantást, amelyet feltétlezhetően az Iszlám Állam szélsőségesei követtek el Manchester Arénában egy Ariana Grande koncert után. Az esetnek 23 halálos áldozata és 59 sérültje van e cikk megírásának pillanatában. Ez az ország történetének a leghalálosabb támadása eddig.
Nem minden robbantás volt sikeres
Annak ellenére, hogy a városban sajnos fokozott a terrorveszély, hála a hatóságok munkájának és vélhetően a vak szerencsének, nem minden esetben sikerült a terroristáknak elérni a céljukat.
2003-ban például egy igen érdekes eset történt: január 5-én a a rendőrség letartóztatott hat algériai férfit mondván, hogy azok ricint állítottak elő a londoni metróban végrehajtandó támadáshoz. Ricint nem találtak ugyan, így minden vádlottat felmentett a bíróság, a letartóztatás közben azonban egy Kamel Bourgass nevű férfi négy rendőrt leszúrt. Ezt követően 2006-ban összesen négy másik férfit tartóztattak le, akik nem kiviteleztek, hanem finanszíroztak terrortámadásokat.
2008-ban szintén volt egy különös eset, akkor egy oxfordi diákot, egy bizonyos Stephen Clarke-ot tartóztattak le terrorizmus vádjával, mert egy szomszédja feljelentette, hogy terrorgyanús „búvóhelyről” van tudomása manchesteri Központi Könyvtár épületénél. Mivel ilyesmit a rendőrség nem talált, ezért ejtették a vádakat. Az eset remekül tükrözi, hogy mennyire gyanakvóak és óvatosak a helyiek, ha terrorizmusról van szó.
2009-ben egy pakisztáni férfi, név szerint Abid Naseer volt az egyik a 12 személy közül, akit egy manchesteri terror sejt tagjaként azonosítottak. A 12 férfit ugyan elengedték bizonyíték hiányában, de a parancs szerint deportálni kellett őket az országból. Naseer deportálása azonban akadályokba ütközött emberjogi aktivistáknak köszönhetően, akik azért aggódtak, hogy a férfivel rosszul fognak bánni a hazájában. Annyira megalapozott volt az aggodalom, hogy férfit 2012-ben találtak rá bizonyítékot, hogy az Al-Quaida megbízásából terrortámadásokat készített elő, amit két manchesteri bevásárlóközpont ellen hajtottak volna végre. A tervben a New York-i metró is szerepelt.
Vezető kép: Metro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS