
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az intézmény Facebook-oldalán tett közzé egy rövid értekezést, amelynek az 1638 – 2022 címet adta. A jegybank elnöke szerint a hiányok általános felfordulásokhoz is vezethetnek.
A bejegyzés felütésében Matolcsy arról írt:
A Bank of England elnökének talán igaza van, amikor azt mondja, hogy »nagyon messze vagyunk az 1970-es évektől«. De az is lehet, hogy Karen Wardnak van igaza, aki szerint az 1970-es évek felfordulásának szelleme kísérti Nagy-Britannia gazdaságát (Financial Times, vállalatok és piacok, 2022. március 15.).
Majd hozzátette:
Talán még annál is nagyobb kihívás előtt állunk, mint az 1970-es (és 1940-es) évek történéseinek megismétlődése. Talán az ötven- vagy nyolcvanéves történelmi ciklusoknál is jelentősebb változás kezdődött el.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke ezután felhívta arra a figyelmet, hogy a hosszabb ciklusokat tekintve ajánlatos elgondolkodnunk azon, hogy korunkban a XVII. század eseményei megismétlődhetnek világszinten – különösen az 1618 és 1648 közti harmincéves háború.
A jó hír az, hogy elkezdtük kezelni a klímaváltozás fenyegetését. A rossz hír pedig az, hogy korunk geopolitikai klímaváltozásának hatásait is kezelnünk kellene, mert ugyanolyan hiányokhoz, felkelésekhez és általános felforduláshoz vezethetnek, mint amivel elődeink a XVII. században küzdöttek
– hangsúlyozta Matolcsy.
Akkor a rossz időjárás volt pusztító hatással az életünkre, most pedig a rossz geopolitikai döntések
– zárta gondolatait a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Forrás/Fotó: Facebook
navisos
2022-04-25 at 08:24
Ja de ezeket mi választottuk meg?
Vagy pedig tényleg tehetséges emberek nem vágynak politikai pályára s igy csak az értéktelen, képzetlen és pénzéhes banda tör egy politikai karrierre.
Juhasz Gyula
2022-04-24 at 22:26
Nagy-Britannianak van energiaja az Eszaki tengeri olajmezokbol. Magyarorszagnak nincs. Draga penzert veszi az oroszoktol. Ha az oroszok vagy az ukranok barmilyen okbol leallitjak, vagy a haboruban megserul a halozat, akkor Magyarorszagnak vege.
halo ila
2022-04-24 at 16:45
Őszinte és átgondolt elemzés amit Matolcsy úr elénk tárt – bár csak óvatosan…Elég ép ésszel nézni, máris rájöhetünk, hogy tényleg nagy gondok előtt áll a világ… Életkorom és tapasztalatom alapján, nem magamat, hanem a gyerekeimet, unokáimat féltem az elkövetkező újabb világrengető gazdasági és morális válságtól. Remélni tudom csak, hogy lesznek majd józanul gondolkodó, szakképzett embereket, akik normális ember módjára, helyes mederben tudják tartani a kialakuló szélsőséges hatásokat. Úgy legyen.
Orientál
2022-04-23 at 15:28
Gabona export a ukránok és az oroszok által nagyon lecsökkent főleg a muszlim államokból többszörösére is fokozódhat Európát súlyosan terhelő migrációs nyomás. Matolcsi Elnök Úrnak nagyon pontos a rövid elemzése.
hivő
2022-04-23 at 13:26
Az uj háboruhoz már
gyülik is emberanyag.
Katonakoru migránsáradat,
infláciot gerjesztő pénznyomtatás és
a pénz indiscriminate szorása a US.ben,
bizonytalanságot előidéző
lövöldözések,bombariadok.
A szinpad már épül évek ota.
ViAM
2022-04-23 at 08:57
Tényleg nagy a baj, még laikusként is érzi a ember, de köszönet az őszinte szavakért Matolcsy úr részéről.
Viszont részbeni megoldás lehet legalább Magyarország részére, ha minden eszes szakembert “összeszednek” és megbecsülnek!!! Vannak bőven.
Feri
2022-04-23 at 08:42
A nagyobb baj magában a valóságban van, amiről az ember, mint faj – a természetes működésénél fogva – nem akar tudomást venni.
1,
Sokan vagyunk. Ez a nyolc milliárd fő mégcsak elfér a Föld hátán, de a javak nagyon egyenetlen elosztása miatt egyre nagyobb a lázongás, a mozgáskényszer népvándorlás formájában. Ezt tetézi még, hogy egyes csoportok – vallási vagy világi késztetéseik miatt – erőst törekszenek valamiféle központi hatalom létrehozására és ennek érdekében igyekeznek magukhoz ragadni a vélt hatalmi eszközök (pénz, fegyver, médiumok, stb.) legjavát. Azon igyekeznek, hogy ők maradjanak fenn a mocsárban kapálódzó tömeg legtetején.
Természetes törekvés, hogy senki nem akar meghalni és csak a legerősebbek maradnak fenn.
Mi kell ehhez? Energia, annak a legkülönfélébb formája.
AZ ENERGIA = ÉLET ❗❗❗
2,
3, … stb. szinte lényegtelen.
Megoldás kettő lehetséges.
Vagy a fejéhez kap az EMBER, nem kapálózik a mocsárban és közösen gondolkodik egy megoldáson, ami e hatalmas tömeg fennmaradását biztosítja. Erre nemigen látszik lehetőség.
Vagy megindul, illetve folytatódik a népirtás, ami az energia és nyersanyagok birtoklásáért tart már évezredek óta. Sokan fognak így elsüllyedni a mocsárban.
Nem túl derűs jövőkép!
Girolámo
2022-04-23 at 08:36
Mióta világ a világ,a konjuktúrákat pangás követte.Abból meg valahogy el kellett rugaszkodni.
Háborúval szokás.
Pedig már az abszurdon is túl vagyunk,hiszen az elméletben megváltozhatatlan határok mellet is a népvándorlás korát éljük megint.
Mesterséges szűrőkkel és zsilipekkel.
A fidesz kormányok bevezettek valamit,ami(titkon) új reményeket ad.
A munka alapú társadalom,demokratikus berendezkedés mellett.
Ha nem egy alapjaiban megreccsent társadalom lett volna a miénk,nem nagyon lenne ellenvetés.
Az egy másik dolog,hogy megreccsenés nélkül nem lenne ilyesmire szükség.
És ha a feje tetejére is áll a világ,ha marad az EU,anyagilag jól jöhetnénk ki ezzel.
De csak anyagilag.
Ha a kicsi nem építi föl magát,majd fölépíti a nagy.
Nemzet,függetlenség,keresztény szociális érzékenység.
Különben a végletekig kihasználnak.
Drágulni meg azért fog minden,mert valahol a nullás ígérvényeket elkezdték kiszórni.
Dusa Lajos
2022-04-23 at 08:36
Jól látja Matolcsy úr a párhuzamokat, világméretekben volt, van és lesz is nagy változás. A párhuzam csak első olvasatban meglepő, de jobban meggondolva egy történelmi támasz. A mostani 30 éves háború (nem feltétlen annyi, vagy rövidebb, vagy hosszabb) megint egy újrafelosztást hoz, amiben nagyon észnél kell lenni. Hazánk érdeke, hogy okosan, minden körülményt figyelembe véve kell cselekedni, s a legnagyobb diplomáciai tapintattal.
A gazdaság az élet legkeményebb dolga. Az alap. Minden jót Matolcsy úrnak és minden jót nekünk.
Chiovini György
2022-04-23 at 07:25
Mindenben egyetértek na4 hozzászólásával.
Apró kiegészítések.
A bioüzemanyagoknak ellenkező hatása van, mint amit állítanak a kitalálóik. Mivel az előállításuk több energiát igényel, mint a termék energiatartalma, egyszerű energiapazarlás.
A megújulóként emlegetett nap- és szélenergia párhuzamos rendszer létrehozásával jár. Minden MW kapacitás mellé oda kell tenni ugyanannyi MW időjárás- és napszakfüggetlen termelőt. Ha fúj a szél, ha süt a nap, kétségtelenül nem kell földgáz, szén, stb. Viszont az ilyen erőművek kihasználása rossz, ezért végső sorton drágán termelnek. Természetesen a szél- és naperőművek kihasználása is rossz.
balliberális elmebaj
2022-04-23 at 07:10
Ezen nevetgélnek a 4-en, pedig a 30 éves háború valóban közel van, nem kell hozzá más, mint egy lezárhatatlan és megnyerhetetlen háború.
na4
2022-04-23 at 06:40
“…A jó hír az, hogy elkezdtük kezelni a klímaváltozás fenyegetését…” Éppen ellenkezőleg. Ez a lehető legrosszabb hír, ami létezhet. A beteg és ostoba karbon adóikkal, az erőltetett bio üzemanyagokkal és a méregdrága és szar hatásfokú ún. megújulók eszement és felelőtlen támogatásával döntik be a gazdaságot, fosztják ki az adófizetőket. Meg lehet nézni, hogy ez mit okozott itt Európában. Az egész káoszt a hülye, semmihez sem értő, ostoba politikusoknak köszönhetjük.