Az ellenzéki politikai sajtóorgánumok szinte naponta változtatják álláspontjukat a koronavírus járvány elleni védekezés lényeges kérdéseiben, és így természetesen az oltásokkal kapcsolatban is. Értelemszerűen azokat a szakértőket támadják, akik sikeresen küzdöttek meg Magyarországon az egész világot megrengető járvánnyal. Hiába az a nyilvánvaló és világos tapasztalat, hogy hány járvány, vagyis kórokozó tűnt már el, szorult vissza védőoltások hatására, a baloldalon politikai haszonszerzés reményében úgy tesznek, mintha az emberiség, a tudomány ezen közös és egyértelmű, évszázados tapasztalatai nem is léteznének. Politikai alapon támadják a Kormány tudományos alapon hozott döntéseit és tagadni próbálják a védekezés nyilvánvaló eredményeit.
Számtalanszor világossá tették már a szakemberek az oltások hatékonyságának kapcsán, hogy önmagában az ellenanyag jelenléte és bizonytalan eljárásokkal mért mennyisége nem irányadó a védettség tekintetében. Egy vakcina hatékonyságát, hatásosságát nem az oltásban részesült egyénnek a laboratórium által vagy gyorsteszttel elvégzett antitestvizsgálatának eredménye igazolja, vagy kérdőjelezi meg. Annak a szakértőnek, aki ilyet állít, meg lehet és meg kell kérdőjelezni a hozzáértését.
Az ellenzék és az úgynevezett szakértőik véleményére hallgatók között sajnos sokan a mai napig semmilyen oltást nem fogadtak el, mert elbizonytalanították és lebeszélték őket a vakcinák felvételéről.
Nem lehet kétségbe vonni: egy pandémia idején az a legfontosabb, hogy minél gyorsabban a lehető legszélesebb populáció legyen beoltva hatásos oltóanyaggal. Az elmúlt másfél évben számtalanszor leírtuk, hogy kik a legsérülékenyebbek, kiket kell a leghamarabb beoltani. Ezt figyelembe véve bátran kijelenthetjük, hogy a keleti vakcinák is nagyon sok emberéletet mentettek meg. A véleménynyilvánítás természetesen szabad, azonban a félrevezető és hiányos alapokon nyugvó, illetve szervezetten elbizonytalanító kritikák most elsősorban nem az emberek, a betegek iránt aggodalomról, hanem tudományos és politikai felelőtlenségről árulkodnak. És természetesen sajnos arról is, hogy sokakat nem érdekel a politikai haszonszerzés érdekében hangoztatott és az ellenzéki nyilvánosság által felhangosított “véleményük” emberéletekben is mérhető hatása.
A Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által összehívott szakmai grémium és az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakmai háttere értelmes ember számára nem kérdőjelezhető meg. Az életmentő döntéseket a szakembereknek, szakmai alapon kell meghozni, az elérhető összes szakmai információ birtokában. A sokszor nem releváns részismeretek és politikai indokok alapján megfogalmazott, sokszor nemcsak burkoltan oltásellenes megnyilvánulások a megalapozott szakmai döntéseket nem befolyásolják, mert nem befolyásolhatják.
A SARS-CoV-2 vírus és az általa okozott fertőzésre adott immunválasz vizsgálatát az NNK, az OGYÉI, a DPC, a Korányi, két szakmai kollégium, esetenként egyes egyetemek szakértői, továbbá országos intézetek folytatják. A harmadik oltások beadásával kapcsolatos eljárásrendet is egy olyan egészségügyi szakmai grémium dolgozta ki, amelynek tagjai a Nemzeti Népegészségügyi Központ, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, a Dél-pesti Centrumkórház, az Országos Korányi és Pulmonológiai Intézet szakmai vezetői és a Szakmai Kollégiumi Tagozat képviselői voltak. Ők egybehangzóan, jelenlegi szakmai tudásuk alapján határozták meg az emlékeztető oltás beadásának eljárásrendjét, mindezt az Emberi Erőforrások Miniszterének szakmai egyetértésével. Az általuk képviselt szakmai értékek messze meghaladják bármely kritikus szervezet felkészültségét és tájékozottságát. Nem lehet eléggé hangsúlyozni: az ilyen bonyolult ügyekben az döntésképes, aki az adott pillanatban rendelkezik az aktuális szakmai ismeretekkel és minden felhasználásra érdemes, tudományosan megalapozott információ elérhető a számára. Vagyis a pandémia kezelésében részt vevő összes fontos és szaktudással rendelkező szervezet aktuális információihoz hozzáfér és azokat értelmezni képes.
A miniszter 3,5 millió beoltott után és a hazai átfogó immunválasz vizsgálatok alapján legutóbb arról számolhatott be, hogy a fertőzés megelőzésében a vakcinák a fertőzés lehetőségét 80%-ban megelőzték, ezen belül a Pfizer 84%-kal, a Moderna 88%-kal, az AstraZeneca 73%-kal, a Sinopharm 73%-kal, a Szputnyik pedig 88%-kal. Ha azt nézzük, hogy a fertőzöttek halálozását mennyiben akadályozták meg a vakcinák, akkor azt lehet mondani, hogy a halálesetek 90%-át megelőzték. Ez azt jelenti, hogy az oltások megkezdése óta eltelt idő alatt elveszítettünk koronavírus-fertőzésben 14 ezer embert, de 12 600 ember életét – tehát majdnem ugyanannyit – megmentettünk. Ennek szinte a felét a keleti vakcináknak (Szputnyik, Sinopharm) köszönhetően. A COVID-19 elleni, különböző technológiák alapján kifejlesztett védőoltások részben eltérő módon fejtik ki hatásukat a szervezetben. Éppen ezért a nemzetközi egészségügyi szervezetek nem tartják megfelelőnek a lakosság ellenanyag-vizsgálatait a COVID-19 elleni védőoltás után a védettség kiértékelése céljából.
Mindazok, akik tudományosan megalapozott tényekkel fordulnak hazánkban a felsorolt testületek egészségügyi vezetőihez, biztosak lehetnek, hogy tényszerű, határozott és megnyugtató választ fognak kapni. Akik viszont politikai és kommunikációs csatatérként tekintenek a járványra, minél sikeresebbek az oltások hatásosságát megkérdőjelező kampányaik, annál több ember veszélyeztetéséhez, megbetegedéséhez és esetleges halálához járulnak hozzá. A kormányzat értelemszerűen vállalja a felelősséget a döntéseiért. Az önjelölt szakértők és politikai sikert remélő ellenzéki politikusok vajon szintén hajlandók erre?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS