Meghalt Portik Tamás egykori mentora, az 1990-es évek alvilágának ismert alakja, Drobilich Gábor – értesült a PestiSrácok.hu. Drobilich a ’90-es évek olajmaffia-botrányában elhíresült Energol Rt-ben volt üzlettársa Portiknak, de a cég vezetésében foglalt helyet az MSZMP KB Agitációs és Propagandaosztályát megjáró, majd a Belügyminisztérium adatfeldolgozó háttérintézményétől leszerelő Csikós József, illetve egy akkor még állományban lévő nemzetbiztonsági tiszt is. Portik és Drobilich sokáig elválaszthatatlan szövetségesnek tűnt, ám később elszámolási viták miatt megromlott a kapcsolatuk. Drobilich Gábort egyébként az összes, Portikot érintő leszámolásos ügyben meghallgatták tanúként, de egyszer sem vallott egykori barátja ellen.
Kedden, 66 éves korában meghalt Portik Tamás egykori mentora és üzlettársa, Drobilich Gábor – értesült a PestiSrácok.hu. Drobilich Gábor már évtizedekkel ezelőtt ismert alakja volt az éjszakai életnek, hiszen a ’70-es évek elején tagja volt az akkoriban „Négy páncélos” néven elhíresült csoportnak. Ők korukat messze megelőző leleményességgel követtek el kasszabetöréseket, az akkoriban csúcstechnológiának számító páncélszekrényeket is alig negyedóra alatt nyitották ki. A közel 150 millió forint kárt okozó bűncselekmény-sorozat leleplezése után Drobilich Gábor első bűntényesként tíz év börtönbüntetést kapott.
Olajszőkítés, leszámolások
Karrierje azonban akkor indult be igazán, amikor 1994. november 30-án az akkor huszonéves Portikkal, Ferencsik Attilával és több társával együtt megalapította az olajszőkítési botrányban kulcsszerepet játszó Energol Rt-t. Portik mentoraként tekintett Drobilichra, akivel sokáig elválaszthatatlanok voltak. A cég az „olajos” időkben milliárdokat kaszált, így Portikék a magyar szervezett bűnözés meghatározó szereplőivé nőtték ki magukat az 1990-es években, miközben az Energol alvilági ellenségeit sorra meggyilkolták. Ezekkel a leszámolásokkal Portik Tamást hozták összefüggésbe a hatóságok, bár egykori bűntársuk, Zsóvár Imre, illetve a kecskeméti maffiaper volt fővádlottja, Radnai László is azt vallotta, Portik Tamás több kivégzésről nem egyedül, hanem energolos cégtársaival együtt döntött. Igaz, Drobilich ezt mindig tagadta (hatósági forrásunk szerint sem volt köze a gyilkosságokhoz), és a rendőrség sem gyanúsította meg őt a maffiagyilkosságokkal, azokban az ügyekben tanúként szerepelt. Meghallgatták többek között a Fenyő-, Cinóber- és a Prisztás-gyilkosság, valamint az Aranykéz utcai robbantás ügyében is, ám egyik eljárásban sem tett terhelő vallomást Portikra. Az olajszőkítési ügyletek miatt az Energol-perben ellenben korábban vádlott volt Drobilich, ám ott végül 2007-ben többekkel együtt felmentette a bíróság. A per idején üzleti-elszámolási viták (Portik állítólag nem számolt el az olajos pénzekkel) miatt Drobilich és Portik már nem volt jóban egymással, az olajügyek egyik tárgyalásának szünetében pedig egymásnak is estek a bíróságon. Évekkel később cégükről, az Energolról a Magyar Nemzet írta meg, hogy az olajmaffia legsikeresebb vállalkozását 1995-től a katonai titkosszolgálat szoros felügyelete alá vonta, és a cég „üzletpolitikájának” minden mozzanatáról jelenteni kellett a Katonai Biztonsági Hivatal Szovjetunióban végzett mindenható vezetőjének, a 2009-ben elhunyt Stefán Gézának.
A titkosszolgálati szálat csak erősíti, hogy az Energol első vezérigazgatója egy még aktív állományú nemzetbiztonsági tiszt, Kerekes István volt. A Horn-kormány idején alapított, milliárdokat hozó olajcég több szálon is összeért a szocialistákkal, hiszen a cég vezérigazgatója 1996 márciusától nem kisebb személyiség lett, mint az MSZMP KB Agitációs és Propagandaosztályát megjáró, majd 1995-ben a Belügyminisztérium adatfeldolgozó háttérintézményétől leszerelő Csikós József. Mindeközben az Energol Rt. elnöki teendőit Keszthelyi Péter látta el; ő a későbbi Gyurcsány-érában a kormányzatinegyed-projekt bírálóbizottságának szakmai titkári titulusát viselte. Az MSZP-s hátteret igazolja még, hogy az Energol fő beszállítója a miskolci ETL Ipari Rt. volt, amelynek felügyelőbizottságába 1996-ban, az olajügylet legjövedelmezőbb évében került be a szocialisták fő energetikai szakértőjeként ismert Karl Imre és Szűcs Erika, Gyurcsány későbbi DK-s párttársa, szociális és munkaügyi minisztere.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS