A lengyel nép ismét történelmi tettet hajtott végre és példát mutatott azzal, hogy kizárta a kommunista és a neoliberális pártokat a parlamentből – mondta Csizmadia László, a CÖF alapító-szóvivője Krakkóban, a lengyel Függetlenség napját ünneplő tömeg előtt. Ugyanott Jaroslaw Kaczynski, a választáson elsöprő győzelmet arató Jog és Igazságosság elnöke kiemelte: Lengyelország nemzetállam lesz és marad! Idén is több busznyi magyar civil utazott Krakkóba, március 15-én pedig ismét Budapestre várják testvérszervezetük, azaz a Gazeta Polska Klubok tagjait.
A lengyel–magyar barátság jegyében indult útnak november 10-én a Civil Összefogás Fórum és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF–CÖKA) delegációja Csizmadia László elnök vezetésével, hogy Krakkóban csatlakozzanak a lengyel függetlenség napja eseményeihez. A legnagyobb lengyel nemzeti ünnepen, november 11-én tartott megemlékezésen felszólalt az októberi parlamenti választásokat megnyerő Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke, Jaroslaw Kaczynski, valamint Beata Szydlo megválasztott miniszterelnök is.
A nemzeti ünnep előestéjén a szmolenszki légi katasztrófáról emlékeztek meg lengyelek és magyarok közösen a Wawel vár lábánál álló katyni keresztnél. A 2010. április 10-én történt tragédia körülményei máig tisztázatlanok. Ekkor zuhant le az orosz Szmolenszk fölött Lech Kaczynski elnök különgépe, amely a lengyel állami delegációval a fedélzetén a katyni vérengzés hetvenedik évfordulójára indult Varsóból. A gépen mindenki életét vesztette: Kaczynski elnök és felesége, magas rangú lengyel vezetők, képviselők, szenátorok, a hadsereg parancsnokai.
Ha valamely nemzetek megszenvedték az elnyomást, azok mi, magyarok és lengyelek voltunk – hívta fel a figyelmet a keresztnél elmondott beszédében Csizmadia László. „A Teremtő minden ember küldetését meghatározta, a lengyelek a Kaczynski testvérek révén kettős lehetőséget kaptak a kommunisták legyőzésére” – tette hozzá a CÖF–CÖKA elnöke, majd úgy folytatta: az októberi választásokon a lengyelek mauzóleumba küldték a kommunistákat.
Lengyelországban százezrek vettek részt a függetlenség napi rendezvényeken. Krakkóban a CÖF–CÖKA kétszázötven fős küldöttsége is csatlakozott a Wawelből az ismeretlen katona sírjához tartó felvonuláshoz és a PiS rendezvényéhez. A magyar civileket a felvonulás során végig tapssal és integetve köszöntötték a krakkóiak. A meghatottságtól könnyes tekintetű, „dziekujemi!”-t (köszönjük!) skandáló emberek sorfala között haladt a magyar delegáció, a lengyelek szeretete magyar barátaik felé szinte kézzelfogható volt.
Lengyelország nemzetállam legyen! – hangsúlyozta a katyni keresztnél elmondott ünnepi beszédében Jaroslaw Kaczynski. Ez nem jelenti azt – folytatta –, hogy nem kell az Európai Unióban lennie, hogy el kellene utasítani mindazt, ami az európai együttműködést jelenti. A nemzeti konzervatív párt elnöke ugyanakkor leszögezte, hogy az együttműködésnek csak akkor van haszna, ha „nemzeti és szuverén államok” vesznek részt benne, amelyek „a saját hagyományukkal összekötött kultúrával rendelkeznek”. Lengyelországnak különféle támadások miatt kell védekeznie, amelyek az értékek, a családok, az egyház ellen irányulnak – mondta, majd úgy folytatta: Lengyelországnak szabadnak kell lennie akkor is, ha máshol Európában tönkre is menne ez a szabadság.
Beata Szydlo beszédében kijelentette, a PiS magára vállalta a felelősséget, hogy változásokat hoz Lengyelországnak. Hangsúlyozta, az új kormánynak sok feladata van, de alázattal végzik majd munkájukat.
A lengyel nép ismét történelmi tettet hajtott végre és példát mutatott azzal, hogy kizárta a kommunista és a neoliberális pártokat a parlamentből – mondta Csizmadia László az ünnepi megemlékezésen. Jaroslaw Kaczynski és Orbán Viktor évek óta jól látja, hogy szükséges az Európai Unió megreformálása – folytatta –, ha az unió népei mögéjük állnak, ez valóra is válhat.
Bozlék Krisztina (Krakkó) PestiSrácok.hu, Fotó és videó: Mészáros Péter/PS Mozi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS