Az alábbi cikk egy péntek délutáni szerkesztőségi esélylatolgatásból született, egy beszélgetés lenyomata. NEM komoly elemzés, NEM felesleges reménykeltés, inkább CSAK annak MÉRLEGELÉSE, hogy az újonnan szerveződő Patrióták Európáért frakció mennyire látszódik jelenleg az EP politikai térképén, illetve, hogy kikkel kell szövetséget keresni ahhoz, hogy különböző lépcsőfokokat meghaladva mondjuk leelőzzék a Baloldalt, a Zöldeket, vagy esetleg akár a liberális Renew-t is. Valljuk be, egy friss frakció esetében az is szép eredmény, ha már a Baloldal nevezetű formációt megelőzik, de miért ne tekinthetnénk ennél távolabbra?
Az eddig formálódni látszó Patrióták Európáért nevezzük így „alapcsomagja” a következő:
- Fidesz: 10 képviselő
- Osztrák Szabadságpárt (FPÖ, osztrák): 6 képviselő
- Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO, cseh): 7 képviselő
- spanyol VOX: 6 képviselő
- a Wilders féle Holland Szabadságpárt (PVV, holland): 6 képviselő
- Elég! – konzervatív portugál párt (Chega): 2 képviselő
- KDNP: 1 képviselő
Ez jelenleg összesen 37 képviselőt jelent, ugyanakkor azt is fontos kiemelni, hogy frakciót legkevesebb hét tagállam alapíthat, tehát egy tagállam még mindenképpen kell a Patrióták Európáért megalakulásához. Az új frakció jelenlegi erőviszonyainak megértéséhez idézzük fel az EP jelenlegi összetételét:
- Európai Néppárt (EPP): 188
- Szocialisták és Demokraták (S&D): 136
- Konzervatívok és Remormisták (ECR): 84
- Újítsuk meg Európát (Renew): 76
- Identitás és Demokrácia (ID): 57
- Zöldek (Greens): 53
- Baloldal (Left): 46
Ezek a számok egész pontosan nem is a jelenlegi, hanem a választás éjszakáján projektálható erőviszonyokat mutatják, hiszen az FPÖ-t például akkor még az ID-hez, az ANO-t pedig a Renew frakcióhoz sorolták. Az ő képviselőik számát tehát már mindenképp ki kell vonni a fenti számokból. Ennek ellenére az egyszerűbb áttekintés, illetve az erőviszonyok alakulásának szemléltetése végett, alább a választás éjszakáján számított várható létszámokat használjuk viszonyítási alapnak a frakciók méretének meghatározásánál.
A fenti számok alapján tehát jól látható, hogy egyelőre a Baloldalt sem sikerült utolérnie Orbánéknak, de van még idejük, és van mozgásterük is, mi is ezeket mérlegeltük. Körbenéztünk tehát lehetséges jelöltek után, és többek között a következőket találtuk:
- a Matteo Salvini féle Liga (Lega, olasz): 8 képviselő
- a szlovák Irány – Szociáldemokrácia (Smer, szlovák): 5 képviselő
- Flamand Érdek (belga): 3 képviselő
- Le Pen féle Nemzeti Tömörülés (francia): 30 képviselő
Érdemes felidézni, hogy az ID-nek jelenleg nincs meg a frakcióalapításhoz szükséges 7 különböző országból érkező pártja a PVV, az FPÓ, valamint az AfD távozásával, amely új (szélső?)jobboldali frakció alapítását tervezi. Az ID-ben ugyanakkor több, a magyar konzervatív pártszövetséggel jó kapcsolatot ápoló párt is található, mint a Matteo Salvini-féle Lega, Marine Le Pen Francia Tömörülése vagy éppen Geert Wilders Szabadságpártja– utóbbi pénteken délután bejelentette, csatlakozik a Patrióták táborához, így előbbiek átigazolása is reális forgatókönyvnek tűnik. Mivel korábbi sajtóértesülések is azt rebesgették, hogy Wilders és Salvini pártjai hajlandóak lennének átlépni – Matteo Salvini azt nyilatkozta például: dolgozunk rajta – így az kijelenthető például, hogy az ő csatlakozásukkal a Patrióták Európáért utolérné a Baloldalt (45), a Flamand Érdekkel pedig meg is előzné (48). Minthogy a PVV már át is lépett, elegendő lenne csak Salviniék, vagy a Flamand Érdek csatlakozása, hogy a frakcióalapításhoz szükséges 7 ország képviselői gyűljenek össze a patrióta táborban.
A kérdésesebb Smer-rel pedig beérnék a Zöldeket (53). Bár ez European Conservative kizártnak nevezte a Smer csatlakozását, fontos megjegyezni, hogy a Patrióták Európáért frakció egyik alapítója az ANO, egy baloldali párt, amely azt is kifejezi, hogy a szuverenista szövetség nem a jobboldal-baloldal törésvonalában gondolkodik, hanem a globalisták, föderalisták elleni összefogásában. Éppen ezért a nemzeti-baloldali Smernek lehet helye a frakcióban.
A nagy lépés természetesen a Nemzeti Tömörülés belépése lenne, mivel az általuk hozott 30 képviselővel az új patrióta frakció már kielőzné a liberális Renew-t is (83), amelytől jelenleg az ID (Le Penék jelenlegi frakciója) jelentősen le van maradva. Ráadásul ezzel a Patrióták már a Meloni féle ECR-nyakában lihegnének. A sajtóban mindkét fél, tehát a Patrióták Európáért és a Francia Tömörülés is óvatosan nyilatkozik a csatlakozás kérdéséről és mindketten a vasárnapi francia választások eredményétől tették függővé a további tárgyalásokat. Ugyanakkor az jól látszik, hogy Le Pen-ék az ID-vel nem, de Patriótákkal már tényezők tudnának lenni az Európai Parlamentben, és lényegében beérnék a legfőbb rivális Melonit. Ebben az igen optimális esetben még az is előállhatna, hogy a 83 fős Patrióták az ECR-rel összefogásban már egy 167 fős közös erőt alkotva Szocialistákat és Demokratákat kielőzve a második legnagyobb erő lehetne az Európai Néppárt mögött.
Igaz ugyan, hogy az AfD 15 mandátumot szerzett az EP-választásokon, és velük együtt már csak pár képviselő lenne túlnőni az EPP-n is, a valóságban a Fidesz mereven elutasítja a szélsőséges német párttal való együttműködést, ezért nem ez lesz Ursula von der Leyen megszorongatásának útja.
(Vezetőkép: MTI)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS