Mégsem szűnt meg a Nemzeti Adó és Vámhivatal Kiemelt Ügyek Adóigazgatósága, legalábbis ezt feltételezi egy, a szerkesztőségünkbe érkező dokumentum. Az adóhatósági feladatok és állami bevételek beszedését biztosító igazgatóság megszüntetésének híre futótűzként terjedt végig a magyar médiában, a NAV-os lavinát elindító Horváth András például súlyos szakmai vétségként rótta fel annak megszüntetését. Az ügy kapcsán az MSZP elnöke, Mesterházy Attila blogbejegyzésben fejtette ki nemtetszését, a választási felhanggal színezett írásban a szocialisták első embere az adóhatóság kiherélésének titulálta a kormányrendelettel megszüntetett osztály eltüntetését. Burillák Attila, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal sajtófőnöke szerint valóban megszűnt a Kiemelt Ügyek Adóigazgatósága, mivel az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ám jelenleg bármelyik osztály jogosult elnöki engedéllyel központosított ellenőrzés lefolytatására.
Szabó Fruzsina
A PestiSrácok.hu olvasója szerkesztőségünknek eljuttatott egy dokumentumot, amely szemlélteti, hogy 2012-ben mégsem szüntették meg a Kiemelt Ügyek Adóigazgatóságát. A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) múlt pénteken lementett hivatalos szervezeti felépítését ábrázoló rendszer szerint még mindig létezhet a Kiemelt Ügyek Adóigazgatósága, feltehetőleg azonban új nevet kapott és beépült a Kiemelt Adó és Vám Főigazgatóságának rendszerébe.
Száz milliárd köszönhető a Kiemelt Ügyek Adóigazgatóságának
Az Átlátszó.hu novemberi cikkében olvasható a Kiemelt Ügyek Adóigazgatóságának megszűnésével kapcsolatos levélrészlet, amelyet a NAV botrányt kirobbantó, volt adóhatósági ellenőrzési koordinátor, Horváth András írt Gondos Judit közigazgatási államtitkárnak: „A fentieken kívül előadni kívánom továbbá, hogy minden bizonnyal a Nemzeti Adó és Vámhivatal javaslatára tett Kiemelt Ügyek Adóigazgatóságának kormányrendelettel történt szervezet szintű megszüntetése szintén rendkívül súlyos szakmai, nemzetgazdasági illetve nemzetbiztonsági problémát is érint, amelyet egyébként néhány évvel ezelőtt a belföldi és külföldi céghálózatot létrehozó és működtető milliárdos adócsaló maffia csoportok elleni küzdelmekre specializálódott, kifejezetten külön erre létrehozott 400 főt meghaladó igazságügyi szintű szervezet volt és amelyet fura módon évek alatt a Nemzeti Adó-és Vámhivatalon belül folyamatosan leépítettek, majd az igazgatóságot 2013.01.01 napjától megszüntették, annak ellenére hogy mind szakmailag, mind szervezetileg, mind ezen szervezetnél dolgozó állomány szakmai felkészültségét tekintve vezetésünk alatt is szakmailag kiemelkedően magas színvonalú és legjobban felkészült szervezete volt a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnak, eredményeit tekintve pedig elmondható, hogy egyedül ezen szervezet 100 Milliárd forint körüli adókülönbözeti megállapításokat realizált évente.”
Áú, kiherélték az adóhatóságot
Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője blogjában tegnap tovább fejtegette Horváth állításait, egyenesen az adóhatóság kiherélésének nevezte a Kiemelt Ügyek adóigazgatóságának megszűnését : „Az Átlátszó..hu vetette fel, hogy a 2010-es választások után nem csak átkeresztelték, de át is szervezték az APEH-et: leépítették, ellehetetlenítették, majd 2012-re meg is szüntették a Kiemelt Ügyek Adóigazgatóságát. Ezzel végzetesen meggyengítették a szervezet operatív ellenőrző képességét, megfosztották az országot attól a haszontól, amelyet az addig ott dolgozó több száz szakember hajtott azzal, hogy behajtották a vállalkozásoktól a közös kasszánkat illető adókat. A pénz ehelyett ismeretlen zsebekbe vándorolt.”
Nagyobb hatáskör az adócsalók felderítésére
A felvetéssel kapcsolatban megkerestük Burillák Attilát, a NAV sajtófőnökét, aki először a fogalmakat tisztázta: „A Kiemelt Ügyek Adóigazgatósága nem azonos a Kiemelt Adózók Adóigazgatóságával (KAIG). A KÜIG az ország teljes területén bármely adózóval kapcsolatban végezhetett ellenőrzéseket, míg a KAIG főként az illetékességébe tartozó kiemelt adózók ügyében jár el. A központosított ellenőrzés, mint vizsgálati módszer a különösen veszélyes adózói jogsértések feltárására irányul. Erre jött létre a Központosított Ellenőrzési Szakterület (KESZ), kezdetben a KAIG, majd 2010. október 1-től a KÜIG szervezetén belül. 2012. második felére egyértelművé vált, hogy a 2010 októberében felállított Kiemelt Ügyek Adóigazgatósága nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a 2011-ben meghirdetett elvárásoknak nem volt képes eleget tenni. A szervezet egyre romló statisztikáival szemben más szervezeti egységek, nevezetesen valamennyi adóigazgatóság (így a KAIG is) nagyszerű eredményeket ért el különböző országos akciók megszervezésében, lebonyolításában. A tapasztalatok alapján kézen fekvő és ésszerű döntés volt, hogy meg kell változtatni a központosított ellenőrzés koncepcióját. Jelenleg elnöki engedély alapján bármelyik adóigazgatóság jogosult központosított ellenőrzés lefolytatására, így azt az igazgatóságot lehet a feladatra kijelölni, amely az adott témában a leginkább jártas. Ráadásul a NAV 2011-es megalakulása óta a három szakterület (adó, bűnügy, vám- és jövedék) egyesítése jóval több információt és nem utolsó sorban nyomozati hatáskört biztosít a költségvetésre legnagyobb kockázatot jelentő adóelkerülések, áfacsalások felderítésére és megelőzésére. ”
Az olvasói dokumentumok a Nemzeti Adó-és Vámhivatal valamint a Kiemelt Adó és Vám Főigazgatóság struktúráját ábrázolja.
(Vezető képünkön: Sipos Jenő és Burillák Attila- MTI)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS