Megszüntette az ügyészség Gyurcsány Ferenc korábbi párttársának, Kőrös Gusztávnak az előzetes letartóztatását, mivel a férfi szerdán hivatalosan is képviselőjelölt lett, így mentelmi jogot szerzett. A befolyással üzérkedéssel gyanúsított Kőrössel szemben az ellene indított büntetőeljárást is fel kellett függeszteni, igaz, csak néhány órára, mert a választási bizottság már szerda késő délután megvonta az ex-DK-s mentelmi jogát.
Szerda délután négy órakor megszüntette Kőrös Gusztáv előzetes letartóztatását a Somogy Megyei Főügyészség – olvasható az ügyészség honlapján. A Demokratikus Koalíció korábbi tagja a Minden Szegényért Párt színeiben indul a választásokon, mentelmi jogot szerzett, így nem csak az ellene indított büntetőeljárást kellett felfüggeszteni, hanem a börtönből is ki kell engedni a férfit. Kőröst és tíz társát hivatalos személyi jelleg színlelésével elkövetett befolyással üzérkedéssel és más bűncselekményekkel gyanúsítják. Mivel Gyurcsány egykori párttársával szemben fennáll a szökés és elrejtőzés, a bűnismétlés, illetve a büntetőeljárás meghiúsításának veszélye, a Somogy megyei ügyészek Kőrös Gusztáv mentelmi jogának felfüggesztésére tettek előterjesztést Polt Péter legfőbb ügyésznél, aki a választási bizottsághoz fordult, amely fel is függesztette a képviselőjelölt mentelmi jogát.
Ahogy azt már korábban megírtuk, Gyurcsány Ferenc egykori párttársát és négy másik személyt különösen nagy kárt okozó csalás gyanújával tavaly október 6-án este vették őrizetbe, majd a Kaposvári Járásbíróság elrendelte az előzetes letartóztatásukat. A történet előzménye, hogy még 2017 tavaszán a hatóságok olyan adatok birtokába jutottak, hogy egy ekkor még beazonosítatlan férfi és társai csalást követett el Debrecenben: több tízmillió forintot vettek át az ügy egyik sértettjétől feltehetően fiktív üzleti tevékenység lebonyolításához. Az átvert sértett erről úgy nyilatkozott, hogy a pénz átadásakor a csaló egy fekete színű, feltehetően páncélozott Mercedes gépkocsival érkezett, két személy kíséretében. Ők fekete nadrágot, bakancsot, barett sapkát, és TEK-es feliratú pólót viseltek, sőt oldalukon még maroklőfegyver is volt. A csaló férfi neki azt mondta, hogy politikai kapcsolatai is vannak, és a kormány ezért biztosít neki ilyen fokú védelmet.
Államtitkárnak is kiadta magát
Értesüléseink szerint néhány hónappal később Budapest VIII. kerületében is feltűnt az „álTEK-es” konvoj: egy mikrobusz, egy sötét színű Audi Q7 és egy Mercedes személygépkocsi. Az autókon kék színű megkülönböztető jelzés volt, valamint azokban egy-két fő, TEK feliratú ruhában, oldalukon fegyverrel, bilinccsel. Úgy tudjuk, Kőrös több esetben államtitkárnak adta ki magát. Az elfogásuk után az is kiderült, hogy több személy viselt fekete bevetési ruhát, taktikai mellényt, rajta elöl jelvényszámot imitáló számsor, TEK POLICE, hátul TEK felirattal. A taktikai mellényeken kívül több személynél volt maroklőfegyver, illetőleg géppisztoly. Az elfogás során a TEK feliratú bevetési ruhában lévő gyanúsítottaktól és járművükből kerültek elő a lőfegyverek. Később megállapították, hogy a maroklőfegyverek valójában gáz-riasztó fegyverek, a géppisztolyok pedig airsoft fegyverek voltak. A bilincseik fémből készültek, azok olyanok voltak, mint amilyeneket a rendőrség is használ.
Ő készítette a bajai hamis videót
Az ügyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vizsgálódott, majd bekapcsolódott a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) is. Ezután derült ki, hogy a magukat terrorelhárítóknak kiadó banda vezetője Kőrös Gusztáv, aki korábban a Demokratikus Koalícióban politizált, valamint ő készítette 2014-ben a bajai hamis videót, állítása szerint az MSZP megbízásából. A bajai videóhamisítás ügye a magyarországi baloldal zuhanórepülésének emblematikus története, amelyben ugyan Gyurcsány Ferenc neve is felvetődött, szerepét azonban még nem sikerült tisztázni. A kisflim apropója a 2013 őszén Baján megtartott időközi választás volt, a videó készítői azt akarták bebizonyítani, hogy a Fidesz pénzért és tüzifáért vásárolt szavazatokat a helyiektől. A kamubombát a HVG.hu dobta be, a várt cunamit azonnal meglovagolta Mesterházy Attila, az MSZP akkor elnöke, de a baloldal nem örülhetett sokáig, mivel a műbotrány beizzítása után mindössze három nappal a rendőrség közölte: a felvétel hamisítvány, azonosították annak készítőit, majd hamarosan gyanúsítottként hallgatták ki az ügyben Kőrös Gusztáv solti cigány kisebbségi képviselőt, a DK egykor tagját, aki azt vallotta, hogy a felvételt az MSZP megrendelésére forgatták le. Kőrös vallomása zavart keltett az MSZP-ben, és zavaros magyarázatok sorát indította el. Az ügyben 2014 szeptemberében emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség, az ügy pedig még mindig bírósági szakban van.
Czeglédy után Kőrös is szabadulhat
Kőrös Gusztáv ügye kísértetiesen hasonlít az MSZP újabb botrányára, a Czeglédy Csaba-ügyre, amelynek főszereplője, a hatmilliárd forintos csalással és egyéb bűncselekményekkel gyanúsított ügyvéd-politikus ugyancsak a mentelmi jog megszerzésével kerülhetett ki az előzetes letartóztatásból március elején, igaz, a szocialista politikus egy nap után visszakerült a börtönbe.
Vezető kép: sonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS