Az ország minden táján megemlékezéseket tartottak 1848. március 15. alkalmából. A kormány politikusai Budapesten, vidéken és a határokon túl is részt vettek az ünnepi rendezvényeken.
A ’48-asok üzenete világos és egyértelmű ma is: nincs megalkuvás, ugyanis ha megalkuvóvá válnánk és beérnénk kevesebbel, hitványabbal, mint amik lehetnénk, akkor méltatlanná válnánk önmagunkhoz és méltatlanná válnánk magyarságunkhoz is – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken a Pest vármegyei Pátyon.
Menczer Tamás, aki egyben a térség Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen arról beszélt, a szabadsághoz, amely a magyaroknak a génjeiben van, béke kell, biztonság kell, és az is kell, hogy a legalapvetőbb közösség, a család és a legfontosabb, a gyermek rendben legyen.
Az ősök által kivívott szabadságot ma is veszély fenyegeti. Ezt a harcot sem vívja meg helyettünk senki. Komoly erők támadnak bennünket, mert békét akarunk a szomszédságunkban, azonnali tűzszünetet, feltétel nélküli tűzszünetet és béketárgyalásokat
– fogalmazott az államtitkár.
Potápi Árpád János: március 15. a nemzet születésnapja
Augusztus 20. Magyarország, március 15. a nemzet születésnapja, az az ünnep, amely a legközelebb áll a magyar emberek szívéhez – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján Dombóváron. Potápi Árpád János, aki a térség fideszes országgyűlési képviselője is, a Szigeterdőben álló Kossuth-szobornál tartott ünnepségen kiemelte:
1848. március 15-ének köszönhetjük azt, hogy szabadon ünnepelhetünk, és azt, hogy Magyarország polgári és demokratikus.
Závogyán Magdolna: a március 15-ei ünnep nemzedékek óta szerves része életünknek
A március 15-ei ünnep nemzedékek óta szerves része életünknek; gyermekkortól kezdve megtanuljuk eseményeit, verseit, szimbólumait – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kultúráért felelős államtitkára pénteken Kiskunhalason. A Thorma János Múzeum fennállásának 150. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen Závogyán Magdolna hangsúlyozta:
Soha ne feledjük el, hogy nagy eleink életüket, vérüket, szabadságukat és lelkük békéjét áldozták érettünk. Nem valamilyen nehezen megragadható politikai célért, nem mára elfeledett korabeli érdekekért, nem saját boldogulásukért, hanem értünk.
Az ünnepség keretében leplezték le a kiskunhalasi festőművész, Thorma János Magyarországon eddig még nem látott, Budavár bevétele 1849-ben című tanulmányfestményét, amely egy trilógiát képez a másik két, szintén az 1848-49-es forradalom és szabadságharc jelentős eseményét ábrázoló festményével. Az államtitkár kiemelte: a múzeum névadója, a nagybányai iskola mestere, Thorma János nem élt még a forradalom és a szabadságharc idején. Ám a két évtizednyi időtávlat számára még nagyon is élővé tette annak hatásait és eszmeiségét.
Ennek a pontos történelmi ismereteken alapuló, hazaszeretettől vezérelt alkotómunkának monumentális eredménye a trilógia, amely immár végre együtt, teljes fényében látható ebben a múzeumban
– fogalmazott.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Lakatos Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS