Az uniós határ megvédését és a menekültek helyben megsegítését tartalmazza az európai uniós belügyminiszterek múlt héten elfogadott nyilatkozata, mely szerint nem szabad megismételni a 2015-ben elkövetett hibákat. A nyilatkozat tartalmazza azt is, hogy az EU és tagállamai fel kívánnak lépni a tömeges migráció ellen – írja a hirado.hu a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorára hivatkozva.
„Menekültellenes héják uralják az Afganisztánról szóló tárgyalásokat”– ezzel a címmel közölt tudósítást egy brüsszeli uniós hírportál. A cím az elfogadott nyilatkozatra utal. Ylva Johansson menekültügyi uniós biztos elmondta, hogy a genfi menekültügyi egyezmények betartása nem azt jelenti, hogy csak az Európai Unióban lehet menekültügyi kérelemmel élni. Mindenki el akarja kerülni a korábbi hibákat és nem akkor kell lépni, amikor a migrációs hullám megérkezik a határainkra. Afganisztán és az unió között számos biztonságos ország található.
Az Afganisztán körüli országoknak nyújtott támogatásokat megerősítik, ezzel is segítve a térség stabilitását
– áll a nyilatkozatban.
Bevándorláspárti hangok
Azonban a bevándorláspárti hangok továbbra sem halkultak el. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter szerint az EU-nak be kell fogadni az Afganisztánból elindulókat és kvótarendszert szeretne. A német külügyminiszter arról beszélt, hogy Asselbornnak tekintettel kell lennie a többi ország álláspontjára is.
Dán miniszter méltatta Magyarországot
A dán miniszter arról beszélt, hogy az unió nem bírálhatja azokat az államokat, amelyek védik a határokat. Ezt tették 2015-ben, de most ezt nem szabad megtenni. A dán politikus külön kiemelte Magyarországot, amely védi az unió határait. Pintér Sándor belügyminiszter úgy értékelte a nyilatkozatot, hogy az egyezik a magyar állásponttal. Ugyanakkor a nyilatkozat nem bír kötelező erővel, a bevándorláspártiak pedig harsogják saját álláspontjukat. Mivel az unió az elmúlt hat év alatt sem tudott egységes bevándorláspolitikát kialakítani, ezért szinte biztos, hogy a migrációs csata tovább folytatódik.
A cikk, a Kossuth Rádió Európai idő c. műsora alapján, az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/AP/Dzsafar Hán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS