
Mindig kettős érzésem van május elsejét illetően. Mert egyfelől tudja az ember, hogy keresztény ünnepről van szó, hiszen Munkás Szent József, Jézus nevelőapjának ünnepe is ez a nap. Másfelől mégis körbelengi egyfajta kommunista nosztalgia május elsejét, ami miatt nem tudok jó szívvel gondolni erre a szép tavaszi napra.
Both Hunor
És nemcsak amiatt, mivel a kommunisták kiemelt jelentőséget tulajdonítottak neki, hanem főképp az agymosás és megtévesztés miatt. Mert hát mire is szolgált május 1-e a kommunista rendszerekben? Mi is volt a célja a Rákosi-, és még inkább a Kádár-diktatúrában?
Az, hogy egy alapjaiban romlott és teljesen Isten-, nemzet- és családellenes rendszert legitimáljon. Egy olyan diktatúrát hivatott május elseje megerősíteni, amely több mint 100 millió ember áldozatával járt világszerte. De, hogy magyar vonatkozásokat is mondjunk, egy olyan diktatúrát próbált elfogadhatóvá tenni, amelyik bezáratta Mindszenty Józsefet, erőszakkal szétlövette a forradalmat, bebörtönözte és aztán kivégeztette az 56-os hősöket. Kifosztotta és tönkretette az országot, lefejezte a nemzetet.

Budapest, 1975. május 1. Énekel, mulatozik három férfi egy kamaraerdei kerthelyiségben május elsején. MTI Fotó: Benkõ Imre
Sör, virsli, ellenforradalom
Május elsejei mulatozással a rendszer vezetői igyekeztek kiengedni gőzt, az egyre elégedetlenebb társadalom szelepén. Emellett pedig a kommunisták a Kádár-rendszerben a mesterségesen teremtett jó hangulatot agymosásra is felhasználták. Például 1957 május elsején nevezték talán először a nagy nyilvánosság előtt „ellenforradalomnak” a bő fél évvel korábbi eseményeket. A Népszabadság 1957 május 1-i száma is ezt hangsúlyozta:
Emlékezzünk jól vissza ezen a napon, hogy 1956 októberében, s az azt megelőző és követő hónapokban – minden »munkás«-jelszó és szólam ellenére – a munkásosztály hatalma, vezető szerepe ellen irányult az ellenforradalmi erők támadása.
De a kommunizmus gazdasági és ipari eredményeit bemutató, kötelező felvonulás is hozzájárult az emberek agymosásához, a kádári szemfényvesztéshez.

Budapest, 1985. május 1. Losonczi Pál, az Elnöki Tanács elnöke, Kádár János, az MSZMP Központi Bizottságának első titkára és Lázár György, a Minisztertanács elnöke integet a dísztribünön a budapesti dolgozók felvonulásán, a munka ünnepén. MTI Fotó: Benkő Imre
Május elseje – Kalmár Melinda történész megállapítása szerint – tudta a leginkább kifejezni a rendszer lényegét. Az ünnep a gulyáskommunizmus szimbolikus eseményévé vált, írta a “30 éve szabadon” című írásában. De a fő probléma nem is ez. Hanem például az, hogy miközben Kádár vidáman, mosolyogva nyilatkozott a rádiónak 1960 május 1-én, közben még szűk egy évig 1956-osokat végeztek ki a rendszer hóhérai. Ezt próbálta leplezni egy kis eszem-iszommal. Na ez a fő probléma.
A kommunista nem vész el, csak már liberálisnak nevezi magát
Az én érzéseim hasonlóak, mint Mező Gáboré, aki egy néhány évvel ezelőtti PS cikkben így írt május 1-ről:
Hogy milyen volt ezektől a zömmel piás és végletekig ostoba, erkölcstelen alakoktól rettegni. Hogy milyen volt, amikor ezek a munkásőrök gimnazistákat vertek csak azért, mert letettek egy koszorút valahová. Hogy hogyan uralkodtak minidiktátorokként a saját szemétdombjukon. Hogy miért nem lettek elővéve, hogy egyikük sem számolt el semmivel. Hogy sunyiban újjáalakultak. Hol vannak azok a filmek és sorozatok, amelyek bemutatják ezt a rettegést? Vagy a csengőfrászt? A munkásőrzubbony felbukkanását követő izzadást és félelmet? Az ócska sapkák alól megcsillanó disznószemeket? A május elsejei felvonulás és ünnep hazugságát?
Mert bizony ezek az ócska alakok, mindent elkövettek, hogy ne legyen még egy 1956-hoz hasonló ellenállás, és ezért ezt a trükköt is hajlandóak voltak bevetni, hogy a népet lenyugtassák. A cél pedig az volt, hogy ők a háttérben nyugodtan lopjanak, csaljanak, hazudjanak és ha szükséges fenyegessenek, zsaroljanak, vagy akár öljenek gond nélkül. Egy szó, mint száz ezek a trükkök hozzájárultak ahhoz, hogy a bűnös, gonosz, Istentelen rendszerük fennmaradhatott ennyi éven keresztül. A folytatás pedig ismert, a rendszerváltást követően sincs happy end.

Budapest, 2006. május 1. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök gyerekeket üdvözöl a Magyar Szocialista Párt majálisán a Városligetben. MTI Fotó: Kovács Attila
A komcsik szellemi és lelki örökösei ugyanazokkal az aljas, sunyi és erőszakos módszerekkel igyekeztek hatalomhoz jutni, és igyekeztek azt megtartani, ahogy azt a nagy öreg tanítómestereik csinálták. Nagyon igaz mondatok, amiket ALEKSZANDR SZOLZSENYICIN mondott a kommunistákról: „kommunistánál kártékonyabb és veszélyesebb embertípust még nem produkált a történelem.” És mielőtt azt gondolnánk, hogy ez már csak történelem, el kell mondanunk, hogy sajnos nem az. Korunk kártékony kommunistái itt járnak köztünk: ha kell most épp hazafinak hazudják magukat, ha kell jólétet ígérnek, vagy épp Jézusról beszélnek, de bármilyen alakot is öltsenek is magukra, a jellemük nem változott. A hatalomért bármilyen aljasságra képesek, nem válogatnak az eszközökben.
Ezért, bár szép az idő, szabadnap van, mégis nehezen tudok május 1-re ünnepként gondolni, mert túl sokan, és túl sokáig használták ezt az ünnepet aljas céljaikra. Emlékezzünk Munkás Szent Józsefre, emlékezzünk a tiszteletreméltó munkásmozgalmárokra, de vesszenek a kommunisták, még az emlékük is!
A szerző a Megafon YouTube főszerkesztő-helyettese
Sanyáta
2023-05-17 at 00:49
Sör, virsli,kolbász….kell ennél több….meg egy kis lóvé…nyereség részesedés!És jó az ünnep..
Pálmimi85
2023-05-03 at 19:33
Én magam részérőlúgy tudtam, hogy május egy a munka ünnepe, így erre a napra esett a nagy tavaszi ablakmosás: 11 dupla franciabalak szárny, nem volt kis meló, de én így ünnepeltem. Egyébként meg Munkás Szent József napja május 1.
Orientál
2023-05-02 at 15:43
Szerintem fölösleges ünnep ,mert inkább cégi vállalati mezőgazdasági ….. munkahelyi együttléttel kellene a munka fontosságáról és akik végzik róluk kellő elismeréssel beszélni ,ünnepélyes összejövetel keretén belül ,akár közös éttermi rendezvény keretei között ,akik például egy szűk kollektívában együtt dolgoznak.
János
2023-05-02 at 07:07
Minden, így vagy úgy, közvetlenül vagy közvetve, egyenesen szemtől szemben vagy sunyi módon hátulról: politika a gazdasági hatalom megszerzéséért. A módszerek nem számítottak, nem számítanak az internáci mimikri mesterek számára, akik majdnem mindig csak erőszakkal vagy átverésekkel tudták magukhoz ragadni a húsosfazekat.
E fazékból vetettek oda néhány rágós mócsingot május 1.-én a kötelező érvénnyel ünneplő népnek. ???
Theo
2023-05-02 at 00:26
A május 1-i felvonulás gyakorlatilag kötelező volt. Aki nem akart örökké segédmunkás maradni és nyomorogni az kénytelen volt megjelenni.
Az 56. utáni megtorlásrol igenis készült tényfeltáró film, de vagy húsz évvel ezelőtt is csak az Echo TV adta le éjjel (!). A HIRTV miért nem adja le, akár minden évben? Biztos megvan náluk!
gyozo2018
2023-05-01 at 21:28
“hiszen Munkás Szent József, Jézus nevelőapjának ünnepe is ez a nap. ”
/
Nem IS!
A kommunistzák ráépültek, mint a cserkészmozgalomra az Úttörő Mozgalom.
MurányiA
2023-05-01 at 21:21
Lazics 2023-05-01 at 19:16
Köszönöm.
Egyetértek
bl
2023-05-01 at 19:39
Az első képen háttal…
bl
2023-05-01 at 19:37
Ha jól látom Marosán elvtárs van Kádár jobb oldalán. Marosán elvtárs jó elvtárs csak egy kicsit vonalas, ő mondta azt is, hogy nem a zsemle kicsi hanem a pofátok nagy. Nagy dialektikus gondolkodó veszett el benne. Másik meglátása is jó volt, miszerint “ezek” az emberek 1 éve még a csepeli szobakonyhában laktak, most meg sofőr és rózsadombi villa, nem csoda hogy megbolondult (paranoid hülye lett) mind. A hatalom ezzel jár és nem tudták, hirtelen szakadt rájuk.
Munkásember
2023-05-01 at 19:31
Csak rajtunk múlik hogy ez az ünnep milyen lesz. Lehet rossz is, lehet jó is. Én ilyenkor közösen ünneplek az orosz barátaimmal. És nem politikázunk, hanem inkább csak a tavasz, és a kert van a témák között.
Megvilágosodott szabadkőművész
2023-05-01 at 19:30
Lazics2023-05-01 at 19:16
Az USA-ban nem ünnep május 1.
Ott szeptemberben van a munka ünnepe.
Lazics
2023-05-01 at 19:16
Kár az ilyen cikkekért, melyben ugyanolyan hevülettel “túl van tolva a bicikli”, mint a bírált időszakban. Még nagyon sokan vagyunk akik megélték azt a kort. Minden hatalom megpróbálta, megpróbálja saját céljainak megfelelően “aktualizálni”az ünnepeket, évfordulókat, művészeket, verseiket, stb. Ezt Kádárék sem tették másként és ma sem történik másként. Az “agymosás” is jelen volt persze, de közel sem olyan agresszivitással, mint manapság. Még ’60-ban is végeztek ki ’56-osokat. Nézzük meg a Budaházy-ügyet! Ők pedig nem is fegyveresen keltek a fennálló alkotmányos rend ellen. Aztán alig lehet, sőt nem is lehetett kimosni a vád alól. Csak az elnöki kegyelem mentette meg őket. Mi lenne, ha még most is lenne halálbüntetés?
Lehet, valami túlbuzgó, hülye már ki is végeztette volna őket. ’56-ban fegyveresen száltak szembe a fennálló, nemzetközileg is elismert hatalommal. És hát, ott sem volt mindenki tisztaszívű forradalmár!
Legalább tanuljunk a történelemből!
Május 1. A Világban mindenütt ünneplik. Persze, hogy ezt is maga hasznára próbálta használni az akkori vezetés, hiszen deklaráltan a munkások állama volt. Pont ők ne tették volna?
Végre lehetne olyan tájékoztatás, mely tárgyilagos lenne, mert így az azóta felnőtt nemzedéket megint félrevezetjük.
És jó lenne, ha olyanok írnának erről akik részesei voltak a kornak!
Sas
2023-05-01 at 19:12
A szakszervezeteket is az un.baloldal szokta megmurdáltatni, mert rátelepedik-népszerűséghajhászásra használja-ezzel lepusztítja, majd eldobja-mint sor mást is, pl. nőmozgalmak, melegügyek, zöldügyek, stb.
Sas
2023-05-01 at 18:55
A baloldal………….ezek mindig egy nemzetközi pénzügyi erő majmocskái voltak.
TS
2023-05-01 at 18:45
Gyerekkoromban nagyon szerettem május elsejét, de nem is csoda, hiszen Csikágó volt a központja a nagy zrínek.
Reggel rezesbanda masírozott az utcákon, a házmester minden évben megverte a kapualjban “huggyozókat” (a közös vécéket ki kellett nyitni, tojitoji budi nem volt de nem mindenki bírta ki az udvar mélyéig), u-szöges csúzlival lövöldöztek a haverok a lufikra, és ha élelmes volt ez ember gyereke, lehetett szerezni szivacsmuskátlit, kubai papírzászlót (románt soha nem láttam, pedig az is testvér volt…) és más értékes dolgokat. Délután Csinbummcirkusz a Ligetben. Lehet röhögni ezen, szerintem jobb volt, mint a tiktok meg a többi szarság. Igaz, csak egy napig.
Amire nem emlékszem: nem láttam soha ingyen virslit meg ingyen sört. Ez valami komcsi hazugság, amivel hülyítik a nosztalgikus emlékezőket. Jó pénzért árulták a langyos Kinizsit a Dózsa “Györgyi” úton a szomjazó dolgozóknak.
angelblind652
2023-05-01 at 18:02
Ja, én is inkább itthon maradtam. Pár éve kísérletet tettem egy kis május 1-i sétára a ligetben, de vissza is fordultam. Részeg, piros zászlókat lobogtató, táncoló komcsi csürhével találkoztam. Nyoma sem volt az ismert, gyerekcentrikus, bazári forgatagnak, a játékoknak…
Cila
2023-05-01 at 17:57
Biztos, hogy a dolgoknak önmagában erkölcsi jelentése van? A kommunisták szervezte ünnepen sört ittunk, virslit ettünk, a barátankkal vitattuk meg a jelenünket, jövônket. Átfogalmazom. Hitler nadrágban járt, sztalin is.Horribile dictu a pedofil, ratyi amerikai nagykövet is… Ezért nekünk, erkölcsi alapon tógában kéne???