
Az ellenzék bojkottfelhívása is hozzájárult az eddig meglepően alacsony részvételi arányhoz, bár este hétig még “szépíthetnek” a választók – mondta a PestiSrácok.hu kérdésére Nagy Ervin politológus, aki szerint a jelenlegi adatok kétségessé teszik a népszavazás eredményességét. Hozzátette: 19 óra után az érvénytelen szavazatok számát kivonják a részvételi adatból, így még távolabb kerülhet az érvényesség. Előrebocsátotta: ha nem lesz meg az ötven százalék, sci-fibe illő követelésekkel áll majd elő az ellenzék, pedig az EU-nak akkor is el kell fogadnia az eredményt, ha mondjuk “csak” 49 százalék, tehát közel négymillió ember mond véleményt.
Nagy Ervin emlékeztetett arra, hogy a 2008-as népszavazásnál sem volt túl magas a részvételi arány, akkor a szavazópolgárok 50,51 százaléka jelent meg az urnáknál, tehát alig haladta meg az érvényességi küszöböt. Pedig akkor erősen (Gyurcsány-) kormányváltó volt a hangulat, ami mozgósító erővel hatott a választópolgárokra.

A népszavazás 2008-as eredménye Forrás: NVI

A 2008-as szociális népszavazás eredménye Forrás: NVI
Nagy Ervin hangsúlyozza, amennyiben a referendum érvénytelen, akkor is az Európai Uniónak mindenképpen figyelembe kell venni több millió ember véleményét. Minden bizonnyal belpolitikai vita indul el, az ellenzék egy része egészen biztosan azt szeretné majd, hogy a miniszterelnök távozzon, ami egészen egyszerűen közjogilag nonszensz felvetés – vélekedik a politológus, aki szerint a kormány arra koncentrál, hogy 3,5 millió ember az akaratát kinyilvánította és azt nem lehet semmisnek venni, tehát Orbán Viktor nem fog lemondani.
Eddig hat népszavazás volt, ebből háromban több kérdésre is választ kellett adni, mégis nagyon kevés ember élt a szavazati jogával. Például a kettős állampolgárság és a kórházprivatizáció ügye is az érvényességen úszott el 2004. december 5-én – emlékeztetett Nagy Ervin. Hozzátette: eddig csupán két alkalommal volt több a részvételi arány 50 százaléknál, tehát kijelenthető, hogy a magyarok kevésbé mozgósíthatóak népszavazásra, mint a szokásos választásokra.
Nagy Ervin elmondta azt is, hogy az ellenzék bojkottra szólította fel a saját híveit, akiknek sikerült átadni a belpolitikai harc érzetét, ez is hozzájárulhat a szerény részvételhez. Hangsúlyozta: a 4.1 millió szavazat, amely az érvényességi küszöböt jelentené. nagyon magas szám. Ezt avval is érzékeltette a politológus, hogy parlamenti választásokon még sosem szavazott ilyen sok ember a Fideszre. Ezért ha elfogadjuk az ellenzék érvelését arról, hogy az emberek párszimpátia szerint szavaznak, vagy nem szavaznak, s a mai napon és meglesz legalább 3-3,5 millió nem szavazat, a Fidesz-KDNP és a kormány akár úgy is érvelhet, hogy vastagon megerősítette a támogatói körét.
Kaktusz
2016-10-02 at 19:12
Nem az a lényeg hogy hányan mentek elszavazni meg hányan nem, hanem az, hogy ezek többsége, hogyan szavazott, mert az reprezentálja a többi ember véleményét is.
Valahogy azonban a magyar nép lustaságát ki kéne törölni a köztudatból. Jó lenne, ha pl 10 évre eltörölnék a szavazati jogát mindenkinek, aztán majd meglátnák, hogy miről mondtak el, amikor nem mentek el előtte szavazni.
immunitas
2016-10-02 at 18:34
A 4 millió kezdetben is elég reménytelennek tűnt, mert sok a lusta, nemtörődöm stb-stb. polgár. A 40% és 3 millió feletti nem szavazat már nagyon komoly. Ezzel szemben talán 10% lehet, aki tudatosan bojkottál. Ennyi általában minden társadalomban benne van. Sajnos.
Anna
2016-10-02 at 18:09
Elkeserítőnek még azt tartom, hogy mennyi komolytalan, léhűtő, mindent semmibevevő, kigúnyoló “ember” van, akik a leggusztustalanabbúl éltek vissza kapott jogukkal. (Lásd a kiposztolt, kiakasztott, összefirkált stb. szavazócéduláklat.)