Betörők, embercsempészek, pénzhamisítók, ügynökök – valami nincs rendben a Jobbik háza táján. A valamikor a nemzeti radikalizmus hiteles képviseletéért megalakult párt egyik alapítóját, Nagy Ervin filozófus-politológust azután kerestük meg, hogy egy hét alatt három jobbikos képviselőjelöltet, volt vezetőt vett őrizetbe a rendőrség különféle bűncselekményekért. Nagy Ervin szerint a romlás a párt felhígulásának, szétziláltságának és szervezetlenségének köszönhető. Úgy véli: Vona Gábor pártelnök a Magyar Gárda megalapításával megosztotta a közösséget és az ellenszegülőket eltávolíttatta. Ezt követően kezdtek beáramlani a Jobbikba a kalandorok, bűnözők, élősködők.
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – PestiSrácok.hu
Pénzhamisító is feltűnt a Jobbik soraiban. Hallottad a hírt? – kérdeztük Nagy Ervint.
Egyáltalán nem lep meg, hogy a Jobbik politikusait, vagy a teljesen ellenőrizetlen vidéki tagszervezetek vezetőit teszem azt pénzhamisításon kapnak. Ez mind a párt felhígulásának, szétziláltságának, szervezetlenségének köszönhető. A Jobbik szavazói sem elégedettek azzal, ha utólagosan elnézést kérnek tőlük, és kizárják a pártból az oda nem való elemeket, hiszen ezeknek sosem volt közük a valódi nemzeti radikális értékekhez, mégis éveken keresztül tevékenykedhettek a pártban.
Fiatal bölcsészek önképzőköreként, ifjúsági mozgalomként kezdtetek szervezkedni. Zászlótokon a nemzeti radikalizmus jelszavaival, de ez a Jobbik már messze nem az a Jobbik. Mi történt?
Jobboldali Ifjúsági Közösség néven kezdtünk szervezkedtünk az egyetemeken 1999-ben. Egyfajta politikai önképzőkörként működtünk, nem számított, hogy MIÉP, vagy éppen Fidesz szavazó vagy. Csak a jobboldali, konzervatív és keresztény értékek voltak fontosak számunkra. 2003-ra úgy láttuk, hogy szükség van egy modern, nemzeti radikális pártra. A MIÉP a szétesés jeleit mutatta, ráadásul igencsak avitt módon politizált. A Fidesz befelé fordult, a „saját sebeit nyalogatta” a 2002-es vereség után. Szükségszerű volt, hogy néhányan, akik a politikával szerettünk volna foglalkozni, saját pártot alapítsunk. Ha leegyszerűsítjük a politikai térképet, akkor valahová a Fidesz és a MIÉP közé pozícionáltuk magunkat. Az igazán szembeötlő változást a párt arculatában szerintem a 2006-os év hozta el, amikor Harmadik Út néven a MIÉP-pel közösen futottunk neki a választásoknak. Annak ellenére, hogy jelentős választási sikert nem értünk el, az egy százalékot meghaladó szavazatszám után már járt bizonyos költségvetési támogatás. Onnantól kezdve jelentek meg a párt körül a politikai kalandorok, a szélhámosok, akár a döglegyek. Kovács Dávid ebben az évben jutott arra az elhatározásra, hogy lemond a párt vezetéséről. Doktori disszertációjára készült, az ifjúsági szervezet megalakulása óta vitte a vállán a szervezetet, bábáskodott a párttá alakulás környékén. A tudományos karrierjére akart koncentrálni. Ekkor találtuk ki és vertük át, megjegyzem nem kis ellenállás mellet a párton, hogy Vona Gábor vegye át az elnökséget, mi pedig maradjunk az elnökség tagjai, mint egykori alapító atyák. Gábort sokan nem fogadták el, mert a 2006-os választást nem dolgozta végig az egy százalékon felüli eredményért, így a költségvetési támogatásért semmit sem tett. De mi, mint baráttól, azt vártuk tőle, hogy a MIÉP-es vonaltól eltávolodva a Fidesz melletti radikális nemzeti irány felé mozdítsa el a pártot. Sajnos ez nem így történt. Vona a Magyar Gárda megalapításával megosztotta a közösséget, és az ellenszegülőket, mint Kovács Dávidot és jómagamat, fokozatosan eltávolította a pártból. Olyan kétes hírű emberekkel töltötte fel a megüresedő helyeket, mint Szegedi Csanád, vagy Bíber József. Akkori véleményünk szerint a Magyar Gárda megalapítása egy elhibázott humánpolitikai lépés volt (és ezt az álláspontot ma is tartom), mert onnantól kezdve ellenőrizetlenül áramlottak a pártba kalandorok, bűnözők, élősködők. Aki ez ellen felemelte a szavát, az repült.
Akkor Szegedi Csanád is ilyen kalandor volt?
Szegedi Csanád azzal keresett meg bennünket, hogy szívesen piacozna a pártrendezvényeken. Gyártatott jobbikos pólókat, kitűzőket, még boltot is nyitott a Móricz Zsigmond téren. Ez akkor jól jött a pártnak, mert az ilyen jellegű promócióra nem volt kapacitásunk, de tudtuk, hogy szükség van rá. Mi voltunk a legjobban meglepődve, amikor Vona ahhoz kötötte a pártelnökségét, hogy Szegedi is helyet kapjon az elnökségben. Jómagam politikai kalandornak tartottam őt, hisz tudtam róla, hogy miskolci Fidelitas-nál is próbálkozott, de ott nem tudott előre jutni. A zsidó származása körüli botrány is azért különös, mert Miskolcon ebből nem csinált titkot, és igazából senkit nem is érdekelt.
Nemcsak bűnügyek kapcsán kerültek a látótérbe jobbikos politikusok, de fölmerültek időközben lehetséges titkosszolgálati kapcsolatok is. Sőt azt is rebesgették, hogy Oroszországból és egyes Közel-keleti államokból érkeznek pénzek a párthoz. Ebből mi látszott, amikor még a párton belül voltál?
Mivel 2007-től egyre kevésbé tudtam azonosulni az új irányvonallal és képtelen voltam együtt dolgozni az „új emberekkel”, s végül 2008-ban ott is hagytam a Jobbikot, így onnantól kezdve csak kívülről figyelem az eseményeket, illetve ismerőseimtől tájékozódom. Egyetlen példát tudok csak mondani, akinél fölmerült a titkosszolgálati kapcsolat gyanúja, ez pedig Kovács Béla volt. Vele kapcsolatban az az érdekes, hogy amikor először személyesen keresett föl minket, hogy gazdasági kapcsolatépítőként szívesen részt venne a párt munkájában, akkor még nem „Oroszország szakértője” volt. Lengyel színekben és lengyel kapcsolatok ígéretével érkezett. Szó szerint. Kovácsot egy rossz kisugárzású, nehezen kommunikáló figuraként ismertem meg 2005 környékén, de a mellére gondosan ki volt tűzve a lengyel zászló. Kovács Dáviddal meg is jegyeztük utána, kissé cinikusan, hogy a kitűzőjét biztos a lengyelpiacon vette. Persze, ha oroszbarátként mutatkozott volna be, páros lábbal rúgtuk volna ki, mert mi – és akkor még a Jobbik többsége is – ifjú antikommunistaként gondolkodtunk, így fanyalogtunk mindentől, aminek köze van az oroszokhoz. Azóta láthatóan száznyolcvan fokos fordulat következett be, hisz Vona többször is ellátogatott Moszkvába Kovács Bélával. A Közel-keleti kapcsolatról keveset tudok, hiszen 2009-től került be a Jobbik az EP-be, innentől válhatott érdekessé az arab világ számára. Úgy tudom a pártnak Jordánián kívül Iráni befektetőkkel volt kapcsolata. Gyöngyöspata volt jobbikos polgármestere, Juhász Oszkár például iráni befektetőket akart a településre csábítani. Persze egyik esetben sincs arra konkrét bizonyíték, hogy támogatást kapott volna a párt, de nehezen elképzelhető, hogy pusztán a vállveregetésért utazzanak annyit a jobbikos vezetők.
Említetted, hogy a pártelnökségét megelőzően baráti kapcsolatban álltatok Vona Gáborral, bár később ez megváltozott. Felelős Vona a párt kriminalizálódásáért? A pártelnököt is zűrös figurának tekinted, vagy csak nem elég körültekintő embernek?
Véleményem szerint Vona egy személyben nem vonható felelősségre a pártja botrányiért, hiszen azért van a párt vezetősége, hogy kollektívan feleljen a politikai irányvonal mellett a humánpolitikáért, az emberek kiválasztásáért is. Vona Gábor egy végtelenül instabil jellem, és inkább ez érződik a párton magán is. A gimnáziumban még együtt hallgattuk a metált, még közös zenekarunk is volt. Az egyetemen megváltozott, másként kezdett öltözni, brit popot hallgatott. Aztán egy évre eltűnt a kollégiumból, mint utólag kiderült, bevonult a jezsuitákhoz. A történelemről a pszichológiára váltott, majd visszatért a történelemhez. Időközben Fidesz-tag lett, szép karriert futott be Polgári Körös-ként, ekkor még több vezető egyházi személy is segítette. Aztán 2006-ban tért vissza a Jobbikba, majd saját embereivel töltötte fel a vezetőséget, és elkormányozta a Fidesztől a pártot. 2010-től kigyúrta, kitetováltatta magát, és a Gárdával balhézott. Aztán újabb váltás következett, amit a nagyközönség cukikampányként élt meg. A valóságban Vona Gábor a saját személyi kultuszának rabjává vált. Jelenleg az elitista, az ezotériába hajló magyar tradicionalizmus tanait vallja, újabban drága és szép ruhákban jár. Mestere Baranyi Tibor Imre, aki a tradicionalizmus Szálasi-féle elveit isteníti. Persze van ennek a hagyománynak magaskultúrája is, ami Hamvas Bélában csúcsosodik ki, de Vona ideológiája ettől távol esik. A felsorolásból is látszik, hogy Vona folytonos útkereső, képtelen megállapodni. Mostanra viszont átesett a ló túloldalára, és a hatalomvágyból az önimádat felé halad. Ez jól látszik abból is, hogy egy héttel ezelőtt a tetoválását mutogatta és magyarázta az egyik bulvárlapnak. Még egy félmeztelen fényképet is adott a szerkesztőknek. Ez a fajta ideológiai zagyvalék, illetve Vona instabilitása rányomja bélyegét a pártra is.
A politikai kalandorokat mellőzve – akik az MSZP-ből, SZDSZ-ből, Fideszből vagy az MDF-ből érkeztek a pártba – összegyűjtöttünk néhány valóban érdekes jobbikos kemény legényt. Egyeseket kizártak már a pártból.
A legfrissebb esetek:
Szász István, a Jobbik nyékládházi alapszervezetének volt vezetője és képviselőjelöltje “a törvénytisztelő többség választásaként” hirdette magát a tavalyi plakátjain. Az NNI a múlt héten azért vette őrizetbe, mert társával 123 millió forint értékű hamis dollárt nyomtatott miskolci nyomdájában, amit Ukrajnában tervezett teríteni.
Túri Csabát, a Hatvannégy Vármegye Mozgalom volt vezetőségi tagját, a Jobbik tavalyi makói önkormányzati képviselőjelöltjét lopás miatt vették őrizetbe, szintén a múlt héten. A férfi egy makói lakásba surrant be az ablakon át, egy állvány segítségével, ám a ház gazdája tetten érte. Amikor kérdőre vonta, azzal védekezett, hogy “csak poén volt”, és visszaadta az épp nála lévő serpenyőt. Később azonban feljelentést tettek ellene, mert a házból készpénz és Zsolnay porcelánok is hiányoztak.
Kiss Róbertet, Vona Gábor második gárdája, azaz az Új Magyar Gárda egykori kapitányát embercsempészettel, azaz illegális bevándorlók Budapestre utazásának megszervezésével gyanúsítja a rendőrség. Kiss Róbertet és társát szintén a múlt héten vette őrizetbe a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egysége Röszke térségében. Igaz, Kiss már egy ideje haragban áll a Jobbik elnökével, miután magánéleti botrányai következtében leváltották a posztjáról.
És néhány korábban megdőlt jobbikos:
Faragó Tamás, a maffiózó, akivel jóban kell lenni. Gyöngyös volt kampányfőnöke. Kaszinótulajdonos, és alvilági személyekkel is tartja a kapcsolatot. Bár helyéről elmozdították, a pártrendezvényeken továbbra is megjelenik.
Gombos Tibor, a Jobbik vámospércsi alapszervezetének korábbi vezetője kilenc évet ült felesége meggyilkolásáért. Miután büntetett előélete nyilvánosságra került, a párt kizárta sorai közül.
Kovács Béla, jobbikos EP-képviselő, Vona Gábor külügyi tanácsadója. Az orosz titkosszolgálattal hozták összefüggésbe. Egyes hírek szerint a Jobbikba áramló orosz pénzek mozgatója.
Rihó Krisztián a Jobbik volt bicskei elnöke. Ötven darab lőszert szerzett a Magyarok Nyilai-nak, részt vett Hiller István házának megtámadásában.
Sneider Tamás volt egri szkínhed-vezér, a Jobbik Heves megyei elnöke, jelenleg az Országgyűlés alelnöke. 2007-ben több millió forintért gyámság alá akarta helyezni szüleit, apját gyilkossági kísérlettel vádolta. Ő védte be faragót azzal a mondattal, hogy a „maffiózókkal is jóban kell lenni”
Somlyai Szilárdot, a keszthelyi Jobbik szervezetének volt elnökét ingatlanforgalmazással, hitelközvetítéssel, pénzügyi tanácsadással és vagyonértékeléssel összefüggésben elkövetett bűncselekmények elkövetése miatt négy év nem jogerős szabadságvesztésre ítélték. 2013-ban öngyilkossági kiérletet tett.
Szávay István jobbikos országgyűlési képviselő nem titkoltan kicsapongó életet élt. Egy péniszpumpával is lencsevégre kapták. Ő felel a Jobbik nemzetpolitikájáért.
Szegedi Csanád, volt jobbikos elnökhelyettes és EP-képviselő. Azzal vádolja a bíróság, hogy Kovács Bélával együtt fantomalkalmazottakat foglalkoztatott uniós pénzen.
Zagyva György egykori szkinhed aktvista, volt jobbikos parlamenti képviselő karikás ostorral fenyegette az újságírókat. Jogerősen elítélték. képviselő képviselő, A Hatvannégy vármegye ifjúsági mozgalom vezetője.
Fidesz: milyen kapcsolatot ápol a Jobbik bűnözői körökkel?
A Fidesz szerint az elmúlt napok hírei alapján felvetődik a kérdés, hogy milyen kapcsolatot ápol a Jobbik bűnözői körökkel, és ebből mennyi bevétele van a pártnak.
A Fidesz-frakció sajtóosztálya az MTI-nek hétfőn küldött közleményében úgy fogalmazott: az elmúlt napokban kiderült, hogy “a Jobbikhoz kötődő emberek” között van embercsempész, aki bevándorlókkal üzletel, és van közöttük tolvaj, aki egy lakásba betörve készpénzt és értéktárgyakat tulajdonított el. “És van közöttük pénzhamisító, hiszen közismert, hogy a Jobbik eddigi nyékládházi elnöke ellen eljárás folyik pénzhamisítás miatt, amit az érintett be is ismert” – írták a kormánypártiak.
Jobbik: Már nem párttag a pénzhamisítással vádolt férfi
Már nem tagja a Jobbiknak a nyékládházi alapszervezet korábbi elnöke, akit a rendőrség pénzhamisítás kísérletével gyanúsít. Az ellenzéki párt vasárnap azt követően adott ki erről közleményt, hogy a Napi Gazdaság online azt írta, Szász István, a Jobbik egyik helyi politikusa az a férfi, akit társával együtt őrizetbe vett a rendőrség. A lap értesülésére reagálva Dobos Zoltán, a Jobbik sajtófőnök-helyettese közleményben tudatta: Sz. Istvánt, a nyékládházi alapszervezet korábbi elnökét elfogadhatatlan életvitele és megnyilvánulásai miatt a Jobbik Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöksége etikai eljárás alá vonta. Sz. István az eljárást nem várta meg, hanem 2014 végén kilépett a Jobbikból. Ezután a nyékládházi alapszervezetet a Jobbik országos elnöksége feloszlatta – olvasható a közleményben.
Helyreigazítás
Sneider Tamás ügyvédjén keresztül az alábbi helyreigazítás közzétételére kérte a PestiSrácok.hu-t:
A szerző hamis tényt állít rólam a cikkben: “Sneider volt az, aki úgy kommentálta a Jobbik és Faragó kapcsolatát, hogy a “maffiózókkal is jóban kell lenni”. Ezzel szemben a valóság az, hogy nem a Jobbik és Faragó kapcsolatára, vagy a Jobbik és a maffiózók kapcsolatára utaltam, hanem arra az akkori Heves megyei közbiztonságra, amely miatt a kaszinó tulajdonosok és játékgép üzemeltetők abban az időben nem lehettek ellenségesek a maffiózókkal, ha a gazdasági tevékenységüket folytatni akarták.
A vezető montázst a három frissen őrizetbe vett exjobbikosról a PS készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS