
Nagy Márton a Világgazdaságnak adott interjújában jelentette ki, hogy ahogy a kormányzat előzetesen jelezte, januárban tetőzött az infláció, februárban pedig már elindult a mérséklődés. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint mindez a következő hónapokban folytatódik, sőt az infláció csökkenésének üteme egyre gyorsabbá válik.
A Világgazdaságon megjelent interjúban a miniszter kiemelte: a szankciós infláció letörése és a negatív gazdasági hatások ellensúlyozására már húsz intézkedést hoztak, amelyek egyaránt védik a munkahelyeket, segítik a családokat és a gazdaságot is. Azt mondta, az infláció főként kínálati tényezőkből fakad, ezért elsőként ezeket kell kezelni.
Jó úton haladunk, a várakozásaink beigazolódtak, ahogy a kormányzat előzetesen jelezte, januárban tetőzött az infláció, februárban pedig már elindult egy mérséklődés
– fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy év végére az infláció üteme 9 százalék körüli szintre szorulhat vissza. Az élelmiszerinfláció már korábban, 2022 decemberében tetőzött, azóta pedig folyamatosan mérséklődik. Nagy Márton szerint az infláció letörését elsősorban az energiaárak csökkenése, az árfolyam stabilizálódása, valamint főképp az élelmiszereknél megfigyelhető túltermelési folyamatok segítik. Szerinte a kormányzat célzott intézkedései hatékonyak. Hangsúlyozta, hogy az infláció elleni küzdelemben nagy segítség a Gazdasági Versenyhivatal fellépése is, amely az élelmiszer-kiskereskedelmi láncok árazási gyakorlatát vizsgálja.
Erre a leginkább látható, mindenki számára a mindennapokban is közvetlenül érezhető példa, hogy az elmúlt hetekben az áruházláncok sorozatosan jelentik be a különböző termékek árának csökkentését, köztük a Lidl, az Aldi, a SPAR és a CBA is. Hangsúlyozom, hogy a kormány továbbra is elkötelezett abban, hogy a szankciós inflációt letörje és egy számjegyűre szorítsa vissza az év végéig. A csökkenő infláció ráadásul megnyithatja a lehetőségét a jegybanki és piaci kamatok csökkentésének is
– összegezte Nagy Márton.
Forrás: Világgazdaság; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Orientál
2023-03-14 at 19:25
Hasslerezredes ,hogyha idén nem lesz aszálykár akkor més lesz a helyzet . – Csak felhívnám a figyelmedet hogy például az olimpiai helyszíneken pontosan a sportjátékok megrendezésük idejében nem szokott esni az eső. Ezt általában már az nyári olimpiai játékok jóval a megrendezésük előtt beszokták jelenteni.
Orientál
2023-03-14 at 19:20
Nagy Márton Miniszter Úr köszönjük a múlt heti kamarában elmondott szakmai beszédedet. Nagyon határozott szakmai irányelveket vázoltál fel – Mindezekre az a balliberális zöld idegenszívű hazaáruló banda képtelen mert ők a külföldi idegenek ügynökeik. Balliberális zöld ellenzék minderre teljesen alkalmatlan Gyurcsány vezetésével ,ahogy már nem először igy 206-ban is csak szétlopni szándékosan a külföldi hitelezőknek és a többi idegeneknek voltak képesek csak kedvezni aminek következménye a nép elszegényítések és az ország csődje és eladósítása lett.
Hesslerezredes
2023-03-14 at 17:20
Igen, Nagynak van/lenne igaza:
a tankönyvi “szabad”, “piaci” “kapitalizmusban” ha megnő a kereslet meg kellene nőnie a kínálatnak is, mert a ‘tankönyvi’ kapitalista/vállalkozó úgy kellene, hogy megítélje, hogy “basszus, e’ mán neköm is mögéri!!”, oszt’ beszáll a termelésbe/kereskedelembe, mert bár így az össz-haszon/profit egyedenként kisebb lesz, de az összhaszon tömege viszont megnő/ne.
És, hogy ez nincs így nálunk, is bizonyítja, hogy itt baromira nincs kapitalizmus.
Legalábbis a ‘tankönyvi’ (annak idején főleg a szadeszos közgazdászok által delirált) szabadpiaci kapitalizmus kurvára nincs itt.
33 évvel a “gengszterváltás” után sem.
Lehet menni a búspicsába.