Sokan nem szívesen dolgoznak olyan munkahelyen, ahol elvárásként fogalmazzák meg, hogy a kollégák két évenként egymás munkáját és hozzáértését értékeljék. A pedagógiai-szakmai ellenőrzéshez nemrégiben kidolgozott módszer azonban éppen erre kötelezi a pedagógusokat. Az intézményi önértékelésnek már a neve sem hétköznapi. Bemutatkozik a Pedagógus Önértékelési Csoport, röviden a PÖCS.
Az intézményi önértékelés célja a kiemelkedő, illetve a még fejlesztésre szoruló területek meghatározása. Az önértékelési mechanizmusnak három különálló szintjét különbözteti meg az OH által közreadott „önértékelési standarokat” tartalmazó kézikönyv. Az ötéves önértékelési programot az intézményvezető dolgozza ki. A tanárokat a kidolgozott terv szerint két évente, míg az intézmény vezetőjét a kinevezése utáni második és negyedik évben értékelnék. Emellett külön kategóriába tartozik magának az intézménynek az értékelése.
Az önértékelést végző Pedagógus Önértékelési Csoportok (PÖCS) feladata az éves önértékelési terv elkészítése és az online felületre való felöltése. Az amúgy sem kellő közmegbecsülésnek örvendő pedagógus-szakma ezzel az elnevezéssel újabb támadási felületet kapott. Nem légből kapott az a felételezés, hogy a diákok, a szülők és a tanárok munkáját kritizálók élni fognak a lehetőséggel, hogy lepöcsözhessék az oktatói gárdát – hívták fel a PestiSrácok.hu figyelmét pedagógusok.
Arra a rendszerváltás óta nem volt példa, hogy az állam kötelezővé tegye, hogy egy szinten, hasonló beosztásban lévő dolgozói egymás munkáját értékeljék. Röviden megfigyeljék.
Az Oktatási Hivatal tervei szerint a tanároknak a kollégájukat többek között az alapján kell értékelniük, hogy mennyire ismerik a Nemzeti Alaptanterv szerinti tantárgyi követelményeket, áttekinthetőek-e a beszámolóik, alapos-e a dokumentációjuk, nevelési kérdésekben konzultálnak-e, szerveznek-e a diákoknak szabadidős programokat, örömmel tanítanak-e, szakmai vitákban nyitott és toleránsak-e, képzik-e önmagukat, vannak-e új kezdeményezéseik. Az önértékelő kérdőívben is hasonló kérdések szerepelnek, a tanároknak pedig a diákokkal, szülőkkel, kollégákkal való kapcsolatukat is értékelniük kell.
A PÖCS-ök működéséről a HVG oktatási magazinja közölt összefoglalót a héten (itt).
Facebook
Twitter
YouTube
RSS