Biztos, hogy zajos lesz a kampány, a durvuló parlamenti hangnem mellett azért is, mert a kihívók nagyon magasra tették a lécet önmaguk számára, amit szinte biztosan levernek – mondta a Magyar Hírlapnak adott szombati interjúban Kósa Lajos. A Fidesz frakcióvezetője szerint a civil törvény ellen a 60 ezer magyarországi civil szervezetből csak fél tucat tiltakozik, amit így nem is lehet polgári engedetlenségnek nevezni. Az ellenzéki kispártok viselkedését a focimérkőzésekre meztelenül berohanó emberekéhez hasonlította.
A Fidesz frakcióvezetője kifejtette: az MSZP elnöke azt mondta, ha most nem nyernek, nincsen szükség erre a baloldalra Magyarországon, Vona Gábor vereség esetére pedig azt ígérte, hogy távozik a Jobbik éléről. Amikor az ellenfél a saját maga számára élet-halál kérdésévé teszi a választást, akkor ez szükségszerűen durva politikai vitákhoz vezet – tette hozzá. Mint fogalmazott:
képzeljük el, hogy mi lenne, ha egy Botka László–Gyurcsány Ferenc–Vona Gábor–Szél Bernadett által fémjelzett kormány irányítaná az országot. Miközben ezek az emberek nem tudnak meglenni egy légtérben sem. Ebbe belegondolni is rossz, ez már a politikai horror kategóriája, 24-es karikával, szigorúan szülői felügyelet mellett.
Vetkőző kispártok
A frakcióvezető szerint a Jobbik behozta a parlamentbe a „kocsmapolitizálást”, kiabálva, gyalázkodva, személyében fenyegetve másokat. Hozzáfűzte, hogy nincs egységes ellenzék, viszont van közöttük egy verseny, hogy ki legyen a Fidesz kihívója a választásokon, és ebben szerintük az lesz a győztes, aki a legádázabb ellenfele a Fidesznek. Példaként említette:
egy focimeccsen kétféleképpen lehet felhívni magunkra a közönség figyelmét. Az egyik, hogy óriási cselsorozatok végén hatalmas gólokat rúgunk, a másik, hogy meztelenre vetkőzve beszaladunk a pályára. Mindkettő tuti címoldal az újságban. Ezek a kis pártok most a vetkőzéssel, berohanással kísérleteznek, mert se a cselezés, se a góllövés nem megy nekik, sőt a kezdőcsapat közelébe se tudnak jutni.
Forgalommal szemben
A lap arról is kérdezte a frakcióvezetőt, mi a véleménye arról, hogy egyes szervezetek bojkottálják a civiltörvény végrehajtását. Kósa Lajos kifejtette: az összesen körülbelül hatvanezer civil szervezetből mindössze fél tucat hirdetett polgári engedetlenséget, akciójuk nem tekinthető tömegesnek, inkább csak pár hangoskodóról van szó.
De mitől polgári engedetlenség valami? Attól, hogy tömeges. Ez a pár hangoskodó nekem inkább a találékony gyorshajtót juttatja eszembe: száznyolcvannal hajt az autópályán, és azt mondja, hogy polgári engedetlenségi mozgalomban vesz részt. Hát persze! A rendőr erre a magyarázkodásra mosolyog egyet, és megbünteti. Egy jogállamban megvannak azok a független szervezetek, amelyek ki tudják kényszeríteni a jogkövető magatartást.
Bezárt kiskapu
A plakáttörvénnyel kapcsolatban a Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy a módosításához nem volt szükség kétharmados többségre, mivel általános szabályról van szó, amely az összes költségvetési szervezetre vonatkozik, nem pedig pártokra vonatkozó speciális szabályról. Hozzáfűzte, hogy a szabályozás nem a plakáthelyek vásárlásáról szól önmagában, hanem egy korrupciós helyzet kezeléséről. Az állandóan korrupcióról beszélő ellenzék azonban egységesen elutasította, hogy ezt a – pártok burkolt támogatását lehetővé tevő – kiskaput bezárják, nyilván azért, mert élni szeretnének a jövőben is ezzel a lehetőséggel – fejtette ki a Magyar Hírlapban Kósa Lajos. Mint fogalmazott:
A Jobbik huszonnégymillióért bérelt egy hónapra háromezer-hatszáz plakáthelyet, az LMP tizenkétmillióért százötvenet ugyanattól a cégtől. Nyilvánvaló, hogy a Jobbik óriási kedvezményt kapott. Akit megkárosítottak, az fordulhat a felügyeleti szervekhez.
Nem Orbán makacskodik
A kormánypárti politikus arról is beszélt:
A konzultációban visszaküldött válaszok óriási felhatalmazást adnak a kormány álláspontjának képviseletére. Ha van valami, amit egy demokráciában komolyan kell venni, az a választópolgárok akarata. Ez persze Brüsszelben szokatlan, de a választott politikusokat pont az különbözteti meg a bürokratáktól, hogy őket választják, a bürokratákat pedig csak kinevezik.
Szavai szerint minden vitatott kérdésben fel tudják mutatni a magyar polgárok véleményét; az egységes adópolitika esetében például azt, hogy a magyarok nem kérnek belőle.
Nem arról van szó, hogy Orbán Viktor megint makacskodik, hanem a magyarok véleményét képviseli
– fogalmazott Kósa.
A teljes interjút itt elolvashatja.
Forrás: Magyar Hírlap/MTI. Vezető kép: MTI/Bodnár Boglárka
Facebook
Twitter
YouTube
RSS