Németországban egy tavalyi migrációs reformintézkedésnek köszönhetően csaknem 54 ezer bevándorló kapott 18 hónapra szóló ideiglenes tartózkodási engedélyt, akár úgy is, hogy nem rendelkezett hivatalosan elismert dokumentumokkal – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből, amelyet a kormány megbízásából készítettek.
A 2022. december 31-től hatályos rendelkezést főként olyanokra alkalmazták, akik már legalább öt éve tartózkodtak Németországban, és menedékjog iránti kérelmük elbírálás alatt állt, továbbá az úgynevezett “megtűrtekre”, akiket a szabályok szerint kitoloncolással kellene sújtani, de különböző okok miatt nem küldhetők el az országból.
A program kedvezményezettjei családtagjaikkal együtt 18 hónapra szóló ideiglenes tartózkodási engedélyt kaphatnak.
A jogszabály lehetőséget biztosít az ideiglenes tartózkodási engedély állandó tartózkodási engedéllyé alakítására is, ha a kérelmező igazolni tudja, hogy meg tud élni, megfelelő német nyelvtudással rendelkezik, és a személyazonosságával kapcsolatos valamennyi kérdést tisztázni tudott.
Kizárják viszont a programból a jogerősen elítélteket és azokat, akik “ismételten és szándékosan hamis nyilatkozatokat tettek” személyazonosságukról annak érdekében, hogy akadályozzák a kitoloncolási erőfeszítéseket.
Ezt a sikeres modellt folytatni kellene, és még több embernek kellene részesülnie belőle
– fogalmazott Filiz Polat, a Zöldek parlamenti képviselője, utalva arra a párton belüli felvetésre, amely szerint a programot ki kellene terjeszteni azokra is, akik az októberi határidő lejárta után töltötték be a kötelezően előírt öt év tartózkodási időt.
Alexander Throm, az ellenzéki, konzervatív CDU-CSU szövetség belpolitikai szóvivője élesen bírálta a kezdeményezést, és elutasította a program kiterjesztésének gondolatát.
A kormány megbízásából, az Integrációs Médiaszolgálat által készített felmérés szerint összesen 75 345-en nyújtottak be tartózkodási kérelmet a program keretében. Ebből az illetékes hatóság közel négyezret elutasított.
Forrás,fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS