Nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Bulgáriában Cvetán Vaszilev, a szófiai székhelyű KTB bank többségi tulajdonosa ellen. A férfi állítólag Bécsben bujkál – értesült az osztrák Der Standard. A hazájában maffia-bűncselekményekkel gyanúsított bolgár üzletember azzal vált ismertté Magyarországon, hogy közös érdekeltsége van Gyurcsány Ferenccel.
A balkáni állam főügyészét az elmúlt napokban többször is keresték az újságírók azzal, hogy erősítse meg a hírt, ő azonban a nyomozás érdekeire való hivatkozással kitért a válaszadás elől. A Vseki den című bolgár lap igazságügyi forrása ugyanakkor azt mondta: a Der Standard állítása igaz, július 28-án valóban kiadták a nemzetközi körözést Vaszilev ellen.
Egyelőre nem tudni, ki képviseli távollétében a bankárt. Mindenesetre az osztrák lap szerint ha még nem tette meg, Gyurcsány partnerének nem árt egy jó ügyvédet keresni. Hiszen a terhére rótt bűncselekmények elkövetéséért, amennyiben a bíróság elítéli, a bolgár törvények értelmében akár húsz év börtönt is kaphat. A hatóságok szerint a terheltek – köztük a bank főpénztárosa, főkönyvelője és annak helyettese – körülbelül 206 millió levával (31 milliárd forint) csapolták meg a bankot, de a bolgár sajtóban megjelent, hogy ezenkívül a pénzintézetből eltűnt 300 hitelfelvevő mintegy kétmilliárd dollár összértékű kölcsönéről szóló dossziéja. Az érintettek kiléte ismeretlen, banktitok címén ez ügyben teljes a hírzárlat, de valószínűsíthető, hogy számos politikus és oligarcha akad közöttük.
Vaszilev számlájára írják azt is, hogy egy közvetítő személyen keresztül nem törvényes módon finanszírozta a Bulgária Cenzúra Nélkül Párt elnökét, Nikoláj Barekovot. A közvetítő minden hónapban 300–500 ezer levát (45–75 millió forintot) vett fel, és ahogy az európai parlamenti választások közeledtek, úgy nőtt az igényelt pénz összege is. Médiapolitikára több mint kétmillió levát (300 millió forint) költött. Egy másik dokumentum állítólag bizonyítja, hogy a párt elnöke házának megvásárlására 500 ezer levát (75 millió forintot) kapott, ez az információ állítólag az adóhatóságokhoz is eljutott. Az osztrák napilap úgy tudja, hogy a jövő héten az újonnan megalakuló bolgár ügyvivő kormány megkezdi a tárgyalásokat a bank menedzsmentjével a pénzintézet válságának megoldása érdekében.
Az egyelőre kérdéses, mi lesz a Vivacom telekommunikációs cég sorsa. A társaságban a Vaszilevhez tartozó KTB banknak 75 százalékos részesedése van; működését az elkövetkező időben az S&P fogja átvilágítani. A körözött bolgár üzletember és Gyurcsány Ferenc között egyébként éppen ez a cég a kapocs, hiszen a volt miniszterelnök és Kóka János a Vivacommal közösen hozta létre a Cellum Bulgária nevű bolgár vállalkozást.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Csepel.Info
Facebook
Twitter
YouTube
RSS