Politikai patthelyzet alakult ki Izraelben az előrehozott választások után, ugyanis a Kék-fehér pártnak 33, a Likudnak pedig 31 képviselője lesz a 120 fős Kneszetben, és egyik tömbnek sincs többsége. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette szerdán, hogy szövetséget kötött a jobboldali és az ultraortodox vallásos pártokkal, és ígéretük szerint csakis együtt folytatnak koalíciós tárgyalásokat más pártokkal. Ezek a pártok együtt ötvenöt mandátumot szereztek meg a Kneszet 120 képviselőhelyéből a keddi választásokon, vagyis nincs többségük. Reuven Rivlin államfő nem kérte fel Benjámin Netanjahut a kormányalakításra. Portálunk megkereste Tamir Wertzbergert, a Benjamin Netanjahu vezette Likud külügyi koordinátorát, aki szerint a balközép semmi esetre sem lesz képes kormányt alakítani. A politikus kifejtette: azzal, hogy Netanjahu egy blokkban egyesítette a jobboldali pártokat, Beni Ganc, a Kék-Fehér elnökének oldalán pattog a labda, aki nehéz helyzetben találta így magát.
Fontos elmondani, hogy Netanjahu még mindig Izrael miniszterelnöke. A fő probléma jelen pillanatban az, hogy egyik blokknak sincs meg a szükséges 61 mandátum, amivel kormányt alakíthat, vagyis a két nagy pártnak kell most tárgyalni egymással, hogy megoldást találjanak, ez azonban elég bonyolult
– mondta Tamir Wertzberger.
Avigdor Liberman (aki régen a jobboldalhoz tartozott) kulcsfigura lehet a helyzetben, hiszen az Otthonunk Izrael elnöke rendelkezik a hiányzó 8-9 mandátummal, amelyek a többséget biztosíthatják a két blokknak, de az a helyzet sem oldható meg könnyen. Beni Ganc egyébként bejelentette csütörtökön, hogy széles alapokon nyugvó, liberális nemzeti egységkormány létrehozására törekszik, amelyet ő vezetne. A politikus Benjámin Netanjahu miniszterelnök javaslatát bírálta, amely szerint az ő vezetésével jönne létre egységkormány, és a jobboldali-vallásos tömbje tárgyalna más pártokkal, köztük a Kék-fehér párttal a kormány megalakításáról. Vagyis látszólag teljes a káosz.
Beni Gancnak, a Kék-fehér párt elnökének egyébként nincs esélye arra, hogy egy balközép koalíciót alakítson ki, mert egyszerre várnak segítséget az arab pártszövetségtől és Libermantól, de az arab pártszövetséggel Liberman semmi körülmények között nem alakítana koalíciót. Dióhéjban tehát arról van szó, hogy Beni Ganc vagy nem mond le az arab pártszövetségről, akkor viszont Libermant veszti el, vagy lemond az arab pártszövetségről, de ezáltal is szüksége lesz Netanjahura a koalícióhoz
– vázolta a nem kicsit bonyolult helyzetet a szakértő. Tamir Wertzberger szerint Netanjahu első dolga volt bebiztosítani azt, hogy a jobboldali pártok egy blokként működjenek együtt, ami azt jelenti, hogy a labdát átpasszolta Ganc oldalára. A tizenhármas kereskedelmi tévé híradása szerint Netanjahu szerdán ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: a “nemzeti tábor”, vagyis a kormányzó jobboldali Likud, a Jobbra (Jamina) nevű, telepeseket támogató párt és további két, ultraortodox vallásos párt csakis együtt folytat koalíciós tárgyalásokat.
Wertzberger kifejtette: Gancnak tehát most el kell döntenie, hogy befogadja-e a teljes jobboldalt – aminek következtében Netanjahu lesz a legesélyesebb arra, hogy miniszterelnök maradjon –, vagy visszautasíthatja Netanjahu javaslatát, ennek következtében pedig kétesélyes, hogy ellenzékben vagy egy új választás közepén találja magát.
Három opció van most tehát:
- egyesült koalíció, ahol esetleg rotációban tölthetik be a miniszterelnöki pozíciót;
- jobboldali kormány Liberman támogatásával;
- új választások kiírása.
Tamir Wertzbergert a magyar-izraeli viszonyról is kérdezte portálunk, ismert ugyanis, hogy Orbán Viktor kiváló kapcsolatokat ápol Benjamin Netanjahuval. Wertzbergert szerint a két ország kapcsolata Netanjahu nélkül biztosan rosszabb lenne, de az elmúlt években rengeteg egyezmény és együttműködés született Magyarország és Izrael között, ezeket pedig minden kormánynak be kell majd tartani, így Wertzberger szerint – kezdetben legalábbis – nem lesznek nagy változások.
Ami az Egyesült Államokkal való viszonyt illeti, a két ország kapcsolata túl mélyen gyökerezik ahhoz, hogy számítson, hogy ki van hatalmon; a közös érdekek és értékek ugyanazok, így ezen a téren semmi nem fog változni
– tette hozzá.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS