Az offshore-lovagok piszkos ügyeiről és az adóelkerülésről tartott ma vitanapot az Országgyűlés az ellenzéki törpepártok és a Jobbik kezdeményezésére. Az ülésnap előtt a pártok sajtótájékoztatón részletezték, hogy véleményük szerint kinek van köze offshore cégekhez. A baloldal a Fideszre akarja ráhúzni a vizes lepedőt, pedig az ellenzék van tele offshore-ügyekkel.
Mi az az offshore, mit lehet tenni?
Az adóparadicsomok kedvezményes adózási rendszerük miatt vonzzák a cégeket, és önmagában külföldre bejegyezni egy céget legális. Akkor lesz valakiből adócsaló, ha az adott országban ténylegesen semmit nem csinál, tehát nem a cég székhelyén szerzi a jövedelmét. Magyarország 2004-ig, az EU csatlakozásig volt adóparadicsomnak nevezhető, mert a társasági adó alacsony volt, ekkor azonban az Uniós szabályozások miatt megváltozott az adózás.
Az offshore-nak van egy másik vonzó tulajdonsága is: vannak olyan országok, ahol titokban lehet tartani, hogy ki az adott cég tulajdonosa.
A harc azonban már elkezdődött: minél több a nemzetközi adatcsere, annál kevesebb lehetőségük marad a kedvezményes adózással visszaélőknek. 2016. január 1-jén hatályba lépett egy ENSZ egyezmény, melyet Magyarország is aláírt, mely automatikus adatcserét ír elő a bankok számára. A bank tehát a saját országa adóhatóságának szolgáltat adatot, ez a hatóság pedig értesíti az érintett ország adóhatóságát. Az egyezmény 2017. szeptemberében fog először megvalósulni, azonban nem mindenhol: bizonyos országokban csak 2018-ban indul el az automatikus adatcsere. Ezzel előreláthatólag nagy mértékben visszaszorulnak az ilyen irányú pénzmozgások.
Többek között Ausztria, Svájc és Magyarország is aláírt az Egyesült Államokkal egy egyezményt a nemzeti adóügyi megfelelés előmozdításáról és a FATCA szabályozás végrehajtásáról, mely hasonló adatcserét tesz lehetővé az USA és az adott állam között. A kis adóparadicsomok sem maradhatnak sokáig életben: valószínűleg a nagyhatalmak gazdasági nyomással fogják elérni, hogy csatlakozzanak az egyezményhez.
Természetesen mindig lesz valami, ami kedvezőbb, mint a másik, de nem ilyen mértékben: a világ küzd az adóparadicsomok létezése ellen.
Fontos azonban, hogy a vállalkozás szabadsága nem sérülhet: ha valaki alapít egy céget, nyugodtan külföldre teheti a székhelyét, de az adózása úgy alakul, hogy ha a székhely országában nem folytat semmilyen tevékenységet, akkor a jövedelemszerzés helyén kell adóznia.
Így vélekedik a Jobbik: ne lubickoljon senki
A Jobbik az offshore cégekkel kötött állami szerződések semmisségét és a “kiskapuk” lezárását sürgeti. Szilágyi György, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: ma Magyarország “offshore paradicsom”, mivel a különböző egzotikus helyekre bejegyzett cégek közbeszerzési eljárásokat és uniós forrásokat nyernek, és a kormány nem tesz ez ellen semmit. Meg kell szüntetni ezen cégek “lubickolását” – jelentette ki.
A jobbikos politikus értékelése szerint az elmúlt 25 év bebizonyította, hogy nem a közvagyon gyarapítása vezérli a kormányokat, amelyek szerinte megcsapolták az uniós támogatásokat, továbbá korábban szabadon gyakorolható jogokat államosítottak, és ezek koncesszióba adásával ott “aratnak, ahol soha nem is vetettek”. A kormány hol strómanok, hol offshore szervezetek mögé bújva szabotálja az átlátható gazdálkodást – mondta Szilágyi György, hozzátéve: kormánypárti képviselők, kiemelt állami cégvezetők közös érdekeltséget tartanak fenn offshore cégekkel.
A Fidesz szerint az összes ellenzéknek van offshore ügye
A Fidesz szerint az ellenzék tele van offshore ügyekkel, és éppen azok kezdeményeztek parlamenti vitanapot erről a jelenségről, akikről hétről hétre derülnek ki újabb információk. Bánki Erik, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke az ellenzéki kezdeményezésű, az offshore-ellenes fellépéshez szükséges intézkedésekről szóló hétfő délutáni országgyűlési vitanap előtt tartott sajtótájékoztatót.
“Lebukott már az MSZP, a DK, a Jobbik, és most kiderült, hogy az Együtt körül is újabb offshore-botrány van, hiszen az Együtt egyik legnagyobb támogatója éppen panamai bejegyzett székhellyel rendelkezik” – mondta a kormánypárti képviselő.
Szavai szerint a baloldal mindegyik korábbi miniszterelnöke érintett volt offshore ügyekben. Medgyessy Péterrel kapcsolatban az Alstom-pénzeket említette a politikus, Gyurcsány Ferenc esetében azt mondta, “a mai napig nem tudjuk, hogy az Altus Luxemburg cég alapító tőkéjét miből és hogyan juttatta el Luxemburgba”, és – tette hozzá – Bajnai Gordon is egy offshore cég vezetője, egy ciprusi cég igazgatója volt. Bánki Erik szólt arról is, hogy Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes szintén “lebukott” azzal, hogy “külföldi számlán tart illegális pénzeket”, “aztán az MSZP pénztárnoka, Boldvai László következett a sorban”, és “az MSZP bankára, Erős János is offshore cégeket tulajdonolt”.
A Jobbik ugyancsak érintett offshore ügyekben – folytatta -, hónapok óta nem válaszolnak arra, hogy európai parlamenti képviselőjük, Kovács Béla milyen pénzeket mozgatott. Most pedig egy újabb offshore-botrány van körülöttük, “Vona Gábor pártelnök környezetében vannak olyan támogatók, akik egy Panda nevű cégen keresztül dominikai adóparadicsomban parkoltattak pénzeket, és onnan irányították át őket Magyarországra” – mondta.
A Fidesz mindezzel szemben 2010-ben megkezdte az offshore cégekkel szembeni küzdelmet – közölte. Példaként hozta, hogy az alaptörvényben rögzítették: az állam ismeretlen hátterű cégekkel nem köthet semmilyen szerződést a magyar nemzeti vagyon átruházásáról, működtetéséről. Ilyen cégek költségvetési támogatást sem kaphatnak.
Beszélt a gazdaság fehérítése érdekében hozott kormányzati intézkedésekről is, kiemelve a kedvező adózási feltételeket – ezzel kapcsolatban megemlítve az szja-kulcs 2018-ig egy számjegyűre csökkentésére vonatkozó tervet -, valamint az online pénztárgépek bevezetését és a közúti áruforgalom elektronikus ellenőrzését.
Bánki Erik reméli, hogy egységes európai álláspont is lesz a kérdésben, ám nincs meggyőződve az Európai Bizottság elkötelezettségéről, mert a testület elnöke, Jean-Claude Juncker éppen egy offshore paradicsomnak számító ország, Luxemburg miniszterelnöke volt.
A DK nem akar vitatkozni, csak betiltana mindent
A Demokratikus Koalíció politikusai országgyűlési határozatban kezdeményezik, hogy a parlamenti képviselőknek, illetve családtagjainak ne lehessen offshore cégük – közölte a párt alelnöke hétfőn sajtótájékoztatón. Vadai Ágnes feleslegesnek nevezte a témában tartott parlamenti vitanapot, mondván, az offshore-ról nem vitatkozni kell, hanem tiltani kell azt. Jelezte, a DK-ban politizáló független képviselők ezért fel sem szólalnak az ellenzéki kezdeményezésű vitanapon.
A képviselő megjegyezte, a Fidesz korábban attól volt hangos, hogy leszámol az offshore-lovagokkal, mára azonban úgy tűnik, “hogy az offshore-lovagok számoltak le a Fidesszel”, mert ennyi offshore-ügy soha egyetlen magyar parlamenti pártról nem derült ki, mint a kormánypártról.
Forrás: MTI, Fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS