Donald Trump elveszítette az első nagy harcát a törvényhozásban, miután múlt héten a demokraták a republikánus belső ellenzékkel karöltve elgáncsolták az Obamacare-t felváltását célzó egészségügyi reformot.
Minden ellenkező kommentárral szemben helyrehozhatatlan tragédia nem történt, a kudarc pedig egyáltalán nem jelenti a Trump-adminisztráció azonnali vesztét, tény azonban, hogy nem túl jó üzenet a felfüggesztett beutazási rendelet, a bizonyítékok nélküli lehallgatási vád után. Az amerikai elnök már bejelentette, nem adja fel, folytatja programjának végrehajtását, azonnal belevág az adóreformba, illetve megnyugtatta híveit, hogy feltétlenül el fogja törölni az Obamacare-t is. A kérdés csak az, hogy miként teszi majd mindezt?
Talán mégsem akkora a kudarc
Trump hívei és az elnök maga is kudarcként élte meg mindezt, de ha az amerikai törvényhozás átlagsebességét nézzük, akkor egyáltalán nem tekinthető annak. Az Obamacare annak idején 14 hónap alatt ment át a kongresszuson, és a republikánusok – tehát az akkori ellenzék – rendre panaszkodott az érthetetlen siettségre. A megfontolt törvényalkotás klasszikus angolszász hagyomány, hiszen az alkotmányt 1787. szeptember 17-én szövegezték és 1789. március 4-én lépett életbe – két évig inkább megfelelt nekik a függetlenségi háború utáni átmeneti berendezkedés, minthogy megspóroltak volna pár vitát vagy egy-egy jól sikerült felszólalást.
Mindenki a másikra mutogat
Az, hogy ki tehet a Trumpcare papíralapon maradásáért, szintén rengeteg megfejtés van, bár többé-kevésbé lényegtelen. Sokan a törvényért személyesen felelős Paul Ryan-t hibáztatják, amiért nem szerzett elég támogatót, mások – köztük Donald Trump – a republikánusok egyik konzervatívabb frakcióját, a Freedom Caucus-t (akiknek korábban rendre udvarolt) tartják árulónak, a trumpista-republikánus fősodor pedig elsősorban a Demokrata Pártot hozta fel, mint bűnbakot, akik szerintük nem az ország érdekeit tartják szem előtt, hanem azon munkálkodnak, hogy Trump elnökségét mindenáron aláássák. A vitában még a Republikánus Párt felelőssége is előkerült, mondván, hogy volt 7 évük, hogy összerakjanak egy bombabiztos egészségügyi reformot, de ezt elmulasztották, anélkül pedig illene teljes mellszélességgel az elnöküket és az elnökük tervét támogatni. A FoxNews megkérdezte Jim Jordan-t, a Freedom Caucus vezetőjét, aki úgy válaszolt, hogy ők valójában egy nagy szívességet tetettek az amerikaiaknak azzal, hogy nem szavazták meg párton belül a törvényjavaslatot, és ő, a maga részéről az egész újragondolását szorgalmazza.Egy olyan megoldást szeretne, ami méltó lesz majd az elnök által tett ígéretekhez.
A legharcosabb kommentár díja Judge Jeanine Pirro-t illeti, ő egyenesen lemondásra szólította fel Paul Ryant, azzal vádolva, hogy félrevezette az elnököt, akinek kívülállóként nem lehet még rálátása mindenre, ami Washingtonban történik, és éppen az olyan emberek miatt nem tud sikereket elérni, mint Paul Ryan.
Egyelőre marad az Obamacare
Ezzel pedig egyelőre nem lehet tudni, hogy mit tervez az adminisztráció. Reince Priebus szintén a FoxNews műsorában emlékeztetett Donald Trump azon kijelentését, mely szerint semmit nem fognak tenni, hanem hagyják, hogy a meglévő rendszer magától összeomoljon. Ez azonban felvet egy másik kérdést: Donald Trump azt ígérte, hogy senkit nem fog cserben hagyni, aki az “Obamacare áldozata”, így elkerülhetetlen valamilyen átmeneti program azok számára, akiket majd maga alá temet az összeomlás, amennyiben valóban ezt a forgatókönyvet valósítják meg.
Chuck Schumer, demokrata párti szenátor kapva kapott az alkalmon, hogy megpróbálja meggyőzni Trumpot arról, hogy hagyjon fel az Obamacare elleni háborújával és inkább dolgozzanak együtt a pártok más, általa fontosabbnak nevezett ügyekben. Bármennyire is hihetetlen, a Republikánus párton belüli ellentétek nagyobb veszélyt jelentenek a reformok végrehajtásában, így Schumer ajánlkozása nyitott fülekre találhat. Priebus is lehetségesnek nevezte a demokratákkal való szorosabb együttműködést, egyúttal leszögezte, “nem kergethetik a tökéleteset, örülnének már egy elfogadható eredménynek is, amivel mégis győztesen kerülhetnének ki a helyzetből.”
Jöhet az adóreform
Az egészségügy reform kapcsán marad tehát a hidegháború konkrét ütközetek helyett, Trump már át is helyezte a kommunikációs súlypontot az adórendszer megújítására. A tervről a pénzügyminiszer optimistán azt állította, hogy sokkal egyszerűbb ügy lesz, mint az Obamacare, ezért augusztusra le is fogják zavarni. Ez a menetrend valószínűleg tarthatatlan, de az egészségügyi reformból okulva lehet, hogy ésszerűbb lesz rengeteg háttérmunkával és egyeztetéssel biztosítani a többséget törvényhozásban, nem fejjel rohani a Twitter-falba. És többséget lehet építeni, ha nem a konzervatívokkal, akkor az adókérdésekben konzervatívabb demokratákkal, majd a két egymással szemben kijátszott csoport háziasítása után újra előveheti az egészségügyi reformot.
Vezető kép: MyTwinTiers
Facebook
Twitter
YouTube
RSS