Egészen megdöbbentő hirdetést adtak ki a brit titkosszolgálatok. A jövő nyári gyakornoki programjukra kizárólag fekete, ázsiai vagy más etnikai kisebbséghez tartozó diákok jelentkezhetnek, a fehér britek viszont nem. Mindez törvényesnek minősül a szigetországban.
A brit titkosszolgálatok a következő nyárra már most fizetett gyakornoki programot indítottak. A szerv azt ígéri, hogy az MI5, az MI6 és a GCHQ titkosszolgálatokban meghirdetett lehetőség „az első lépést jelenti egy izgalmas, teljes munkaidős karrier felé, hogy a gyakornokok egyedülálló hozzáférést kapjanak műveleteinkhez, tapasztalatot szerezzenek, és kulcsfontosságú hozzájárulást nyújtsanak valódi projektekhez.”
Akár még örömteli hírnek is nevezhetnénk a kezdeményezést a hatóság részéről, csakhogy van egy kis bökkenő a hirdetményben.
A Telegraph cikke arra mutat rá, hogy a 10-11 hetes „hírszerzési gyakorlatra” csak „fekete, ázsiai, vegyes származású vagy etnikai kisebbséghez tartozó”, valamint „szociálisan vagy gazdaságilag hátrányos helyzetű” diákok jelentkezhetnek. A szociálisan hátrányos helyzetű családokból származó fehér brit diákok azonban nem vehetnek részt a gyakornoki programban, amely kémkarrierhez vezethet.
„A munkaerőnkben jelenleg tapasztalható alulreprezentáltság miatt a gyakornoki állásra csak az ilyen demográfiai csoportba tartozók jelentkezését várják”
– áll a hirdetésben.
Viszont itt is vannak kivételek. A gyakornoki állásra jelentkezhetnek az úgynevezett „egyéb fehér” származású etnikai csoportok. Ezalatt pedig a roma, skót és az ír bevándorlókat értik alatta.
Chris Philp, a brit alsóház árnyékbelügyminisztere „rasszistának” nevezte a gyakornoki programot, és annak megszüntetésére szólított fel.
„Megértem, hogy ösztönözni kell a legkülönbözőbb hátterűek jelentkezését, beleértve az alulreprezentált kisebbségeket is. De ez egy nyíltan rasszista politika, és azonnal meg kell szüntetni. Azt sugallja, hogy lehetetlen, hogy bármely fehér ember nélkülözze vagy megérdemelje a támogatást.”
Tim Davies, a Királyi Légierő (RAF) egykori századparancsnoka azt mondta, hogy szerinte az a döntés, hogy a szegény fehér diákok nem jelentkezhetnek, „nyilvánvaló diszkrimináció.”
Egyben fel is idézte, hogy a RAF is hasonlóan járt el, amikor toborzási programjai során diszkriminálta a fehér férfiakat a „törekvő sokszínűségi célok” elérése érdekében. Akkor a védelmi minisztérium is elismerte, hogy „a legjobb szándék ellenére is hibákat követtek el”, miután olyan toborzási kampányról érkeztek hírek, amely a jelek szerint a nőket és az etnikai kisebbségekhez tartozó jelentkezőket részesítette előnyben.
A vizsgálatot akkor a RAF toborzásért felelős vezetőjének lemondása követte, miután állítólag visszautasította a többféle jelölt felvételére vonatkozó utasítást, mert úgy vélte, hogy az „törvénytelen.”
Hogy megtehetik-e törvényesen a diszkrimációt ezek a szervek? Bizony, meg.
Az Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottság (EHRC) álláspontja szerint ugyanis a munkáltatók „pozitív intézkedéseket” hozhatnak az álláskeresés ösztönzésére annak érdekében, hogy „kezeljék a hátrányos helyzetet vagy az alulreprezentáltságot.” Hozzáteszik, hogy a pozitív fellépés akkor jogszerű, ha a megtett intézkedés „arányos” a probléma kezelésével.
Erre hivatkozik a titkosszolgálatok szóvivője is.
„A nyári hírszerzési szakmai gyakorlat a hírszerző ügynökségek által alkalmazott törvényes intézkedés, amelynek célja, hogy az alulreprezentált csoportokhoz tartozó embereket arra ösztönözze, hogy fontolják meg a szervezetünknél való karrierlehetőséget. A gyakornoki programban résztvevők a program végén nem kapnak ajánlatot állandó munkaviszonyra. Bárki, aki részt vett a szakmai gyakorlaton, és állandó állásra kíván pályázni, megteheti. Ők a külső felvételi eljárásokban minden más pályázóval szemben versenyeznek majd.”
Arról azonban nem esik szó, hogy a fentiek tükrében minek hirdettek gyakornoki programot, ha utána nem kapnak állásajánlatot a résztvevők. Úgy tűnik, ez a kérdés örök rejtély marad.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS