A problémák felgyülemlése előbb utóbb káoszhoz vezet, ennek ékes példája pedig Olaszország, és az ott tomboló migrációs hullám által végigsöprő rombolás. Itália úgy tűnik kezd a sarkára állni, és kijelentette, amennyiben nem változtatnak a Triton-műveleten, készek akár ki is lépni abból.
ÍGY INDULT A MIGRÁNS-VÁLSÁG
A migrációs hullám kezdetén, 2015-ben a lakosság csaknem 10 százaléka, 5,7 millió fő élt bevándorlóként Olaszországban. Római belügyminisztériumi jelentések alapján 2016-ban közel 145 ezren léptek illegálisan olasz államterületre, aminek következményeként az átmeneti befogadótáborok zöme túlzsúfolttá, az addig fennálló bevándorlási szabályozás pedig tarthatatlanná vált. A helyzet már nem csak a táborokban tömegesen felgyülemlett bevándorlók, hanem az olasz lakosság biztonsága szempontjából is kezdett egyre veszélyesebbé válni. 2015-től napjainkig csaknem 170 szélsőséges iszlámizmussal vagy a terrorizmus támogatásával gyanúsítható külföldit toloncoltak ki a mediterrán államból, és a történetnek még nincs vége.
Mindez annak is köszönhető, hogy Olaszország központi földrajzi elhelyezkedése révén az Európába irányuló migrációnak tökéletes célpontban számít. Az elmúlt évszázad során Itália egyaránt tapasztalt határokon belüli és kívüli, kifelé és befelé irányuló, fejlődést elősegítő és gátló, kényszer- és önkéntes, valamint pozitív, és negatív népvándorlásokat. A 2015-ben indult migrációs hullám azonban külső szemlélőnek is világosan kitűnik, se nem nevezhető gazdaságilag, sem startégiailag, sem pedig biztonságpolitikailag pozitívnak. Bár az olaszországi migrációs politika mindigis viszonylag rugalmasnak számított, épp ideje volt szembenézniük az ordító problémával: tarthatatlan állapotok uralkodnak ami mellett már nem lehet elsiklani.
MIGRÁNSOK ÉS A LAKOSSÁG
2017 első öt hónapjában közel 50 600 migráns érkezett Olaszország területére. Tizedük Törökországon keresztül, Bangladesből jött, jól kiépült emberkereskedői hálózat segítségével. Arról sajnos adatok nem jelentek meg, hogy az országba érkező migránsok letelepedési szándékkal, vagy átutazóban érkeznek-e.
Olasz belügyminisztériumi adatok szerint 2015-től máig több mint másfélszáz külföldit toloncoltak ki az országból szélsőséges iszlamista nézetei vagy a terrorizmus támogatásának gyanúja miatt. Nem meglepetés, 2015-ben partot ért migráció megjelenésével párhuzamosan nőtt a lakosságban a fenyegetettség-érzet, az olaszok több mint negyede vélte úgy, hogy a megnövekedett erőszakos támadások a migránsok rohamos mértékű növekedésével összeköthető. A probléma megoldását legtöbben a kitoloncolásban látják, ám akadnak olyanok is, akik tranzitzónákban tartóztatná fel az érkező tömeget.
Mint azt már korábban megírtuk, Carmelo Zuccharo kataniai ügyész merész felvetéssel állt elő, miszerint némely földközi-tengeren állomásozó civil szervezetek (NGO-k) szoros kapcsolatban állhatnak az embercsempészekkel, hovatovább, anyagi támogatásban is részesülnek.
ELENGEDHETETLEN A SZIGORÍTÁS
Jelentések alapján 2016-ban csaknem 144.950-en léptek illegálisan olasz területre, amely 5%-os növekedést jelent 2015-höz képest. 2014-óta azonban közel fél millió papírok nélküli migránst számoltak össze.
Megoldást kutatva az olasz állam 2017 áprilisában elfogadta a Belügyminisztérium törvényjavaslatát, amely a már befogadásképtelen, teletömött táborok helyett (a 20-ból) 18 tartományban több, egyenként maximum 80–100 fős, repülőterek és kiemelt tömegközlekedési intézmények közelében elhelyezkedő befogadóközpont kialakítását irányozza elő a menedékkérők számára, akik a beadványuk elbírálásáig közhasznú munkát is végezhetnének, önkéntes alapon. A törvényalkotó célja továbbá a menekültstátuszra nem jogosult migránsok kiutasítási eljárásainak a felgyorsítása volt.
BÚCSÚT INTENEK A TRITON-MŰVELETNEK ?
Ismert, 2014-ben Triton néven egy nagyszabású humanitárius akció indult a Földközi-tengeren, amely lényegében támogatást kívánt nyújtani az olasz hatóságoknak a vízen érkező menekültek felkutatásában és mentésében. A Frontex (külső határok felügyeletéért felelős uniós ügynökség) által irányított művelet azonban sokkal kisebb költségvetésből gazdálkodik valamint kisebb területet fed le mint a 2013-ban indított Mare Nostrum humanitárius mentőakció. A Triton-művelethez 21 uniós tagállam járult hozzá emberi és technikai erőforrásokkal, ezzel is kifejezve szolidaritásukat az olasz hatóságok felé.
Mára azonban Olaszország a peremén van annak, hogy felrúgja a Triton-műveletet, tekintve, minden erejükkel a migránsok létszámcsökkentésén fáradoznak az NGO-k és a Triton európai művelet hajóinak kikötési korlátozásával. Az olasz közvélemény nagyrészét eleve meglepte, hogy a közös uniós flotta nem az embercsempészek ellen harcol, hanem illegális bevándorlók újabb tízezreit hozza be az országba, kvázi aládolgozva a csempészeknek. Marco Minniti, olasz belügyminiszter múlt héten közölte, készek akár ki is lépni Tritonból, céljuk pedig az, hogy a Tritonban szolgáló európai hajók ne csak olasz partokra szállítsák a migránsokat. Egyelőre nem tudni mi lesz a végkimenetele a tárgyalásoknak, minden esetre a Frontex bejelentette, egy külön munkacsoportot állítanak föl a Triton műveleti tervének átdolgozására.
NEM CSAK A PART MENTÉN KRITIKUS A HELYZET
Virginia Raggi, római főpolgármester még június 12-én Facebook profilján közölte, moratóriumot kér a prefektustól, és az Olaszországba érkező migránsok elhelyezéséért felelős belügyi tárcától: állítsák le a migránsok küldését a fővárosba, miután Rómára túlzott migrációs teher nehezedik, amelyet már nem bír el a város és társadalmi feszültséget generál. Marco Minniti azonban elutasítóan reagált, mondván, Olaszországban mindenkinek, így Rómának is teljesítenie kell kötelezettségeit, és további migránskvótát kívánt elhelyezni Rómában.
A fővárosban jelenleg már több mint 6500 migránst jegyeztek, akiket 70 szálláshelyen helyeztek el, ám számuk ennél feltehetőleg magasabb, ugyanis sok migráns önerőből jut el Rómáig, ahol a szabad ég alatt letelepedve várják, hogy másnap újra útnak indulhassanak észak felé.
Nem csak Rómában van válsághelyzet, Milánóban eddig 3600 migránst helyeztek el, de 2017 végére még 5000-et kell befogadnia. Nápolyban jelenleg több mint 1200, Genovában pedig 2000 a helyi központokban számontartott migránsok száma. Ennél jóval magasabb az Olaszország-szerte bolyongó illegális bevándorlók száma.
Vezető kép: Dreamstime
Facebook
Twitter
YouTube
RSS