Az Európai Unió (EU) nagy részén súlyosabb a helyzet, mint Magyarországon: az egymillió lakosra vetített adatok szerint a fertőzöttek száma alapján a 10. helyen, az elhunytak száma alapján a 15. helyen áll az az unióban az ország – közölték csütörtökön a koronavirus.gov.hu-n. Az operatív törzs aktuális napi tájékoztatóját élőben közvetítjük.
A tájékoztató portál szerint a járvány kezdete óta csütörtökig 2784 elhunytat regisztráltak koronavírus-fertőzéssel, többségük idős krónikus beteg, átlagéletkoruk 76 év. Az eddigi elemzések szerint az elhunytak mindössze 7 százalékánál nem tudni meglévő társbetegségről. A magyar kórházak automatikusan jelentik, ha koronavírus-fertőzött hunyt el náluk, ennek köszönhetően az elhunytak adatközlése “nagyjából naprakész”, és – az adatok ellenőrzése után – 24–48 órán belül megjelennek a számok a hivatalos statisztikában – erősítették meg a kormányzati tájékoztatási portál adatait a tájékoztatón. Ez sok európai országban nem így van: például Spanyolországban előfordul, hogy még most is a tavaszi hullámban elhunytak kerülnek be a statisztikába. Közölték azt is: Magyarország az egymillió lakosra jutó elhunytak számában “az uniós középmezőnyben van, a 15. legjobb az EU-ban”. A magyar elhunytak aránya nagyjából az uniós átlag fele. Belgiumban, Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban, Svédországban, Csehországban, Hollandiában, Romániában, Írországban, Luxemburgban, Szlovéniában és Portugáliában is rosszabb a helyzet.
Az egyes országok járványhelyzetét a járványadatok átfogó összehasonlításával és “a legszélesebb intervallumban érdemes értékelni”, a napi adatok összehasonlítása ugyanis sok esetben nehéz, mivel az államok hatóságainak adatközlési szokása eltérő. Megismételték, hogy a fertőzötteknél továbbra is “a 10. legjobb helyen” áll Magyarország, az uniós átlag továbbra is másfélszerese a magyar adatnak. Magyarországot egyébként az egymillió lakosra vetített fertőzöttek száma alapján az EU-tagállamok közül megelőzi Belgium, Csehország, Luxemburg, Spanyolország, Franciaország, Hollandia, Szlovénia, Ausztria, Portugália, Horvátország, Olaszország, Románia, Svédország, Lengyelország, Málta, Szlovákia és Írország. A tagállamok más-más módszertant használnak a fertőzésben elhunytak számának közlésében.
Fontos tudni, hogy Magyarország az egyik legátláthatóbb és legnyíltabb adatközlést folytatja, hiszen minden olyan elhunytat közöl, aki igazolt koronavírus-fertőzött volt, még akkor is, ha a közvetlen halálok nem a vírusfertőzés, hanem valamilyen meglévő alapbetegség
– hangsúlyozták.
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese elmondta, hogy a rendőrség megkezdte a szabályok betartásának ellenőrzését, valamint ismertette az intézkedéseket. Elmondta: tegnap este alig voltak az utcákon; akiket ellenőriztek, igazolták, hogy joggal vannak az utcákon. Az elmúlt 24 órában 273 ember szegte meg a kijárási tilalmat, közülük 70 embert feljelentettek. Ismertette: a kutyasétáltatás szabályai miatt 5 esetben intézkedtek, ők nem tartották be az 500 méteres szabályt. Nyolc ember miatt gyülekezés, csoportosulás miatt intézkedtek. Kiss Róbert elmondta: hét esetben intézkedtek a rendőrök az üzlet bezárására, mert megszegték a szabályokat. Egy budapesti sörözőt bezárattak 30 napra, mert nyitva volt, ott öten voltak, akik alkoholt is ittak, őket pedig feljelentették. Egy Fiumei úti presszóban négy vendéget találtak, akik közül hárman ittak is, ráadásul a pultos nem jól viselte a maszkot. Ezt is bezárták 30 napra. A hatósági karanténok száma ismét növekedett: tegnap óta 4820 hatósági házi karantént rendeltek, így számuk összesen 34 040.
Számos európai ország lényegesen rosszabb helyzetben van
– közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos. Az intézkedések azért szükségesek, hogy csökkenjenek a személyes találkozások, így a fertőzöttek kevesebb embernek tudják átadni a vírust. Mint fogalmazott, Európa-szerte nagy bajok vannak.
Számos ország a teljesítőképessége határához ért
– folytatta. A tisztifőorvos szerint európai összehasonlításban Magyarország jobb helyzetben van, a fertőzöttek tekintetében 10., a halottak számában a 15. helyen van Magyarország, de felhívta a figyelmet, hogy ezeket a számokat nehéz összehasonlítani, mert más szempontok alapján regisztrálják a halottakat az egyes országok. Magyarországon mindenkit regisztrálnak, aki megfertőződött, még ha a halál oka nem is feltétlenül a koronavírus.
A cél, hogy mindenki megfelelő egészségügyi ellátást kapjon
– közölte Müller Cecília. Elmondta: a betegek legnagyobb részénél enyhe tünetek vannak, így ők otthon tudnak gyógyulni.
A több fertőzött közül természetesen többen kerülnek kórházba, ami leterheli az egészségügyi rendszert
– tette hozzá. Müller Cecília közölte: a magyar települések 85 százalékán már azonosítottak fertőzöttet, de mindenkire úgy kell tekinteni, hogy hordozza a vírust, akár tünetmentesen is. Mint fogalmazott, emiatt is fontos betartani a szabályokat. Figyelmeztetett továbbá: a fiataloknál is lehet súlyos következménye a vírusnak; igaz, kis számban, de az idősebb családtagokat is megfertőzhetik, ezért felelősségük van az idősek felé. Az elhunytak átlagéletkora ugyanis 76 év.
Kiss Róbert kérdésre válaszolva arról tájékoztatott, hogy a kormányzati portálon található munkáltatói igazolás egy minta, segítség a kijárási tilalom idején történő utcán tartózkodás igazolásához; ettől formailag eltérő, azonos tartalmú igazolás is elfogadható. Az egyéni vállalkozók maguknak állítják ki az igazolást és maguknak is írják alá.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS