Angela Merkel német kancellár hivatalos látogatáson fogadta Orbán Viktort Berlinben. A hivatalos közlés szerint „bilaterális, Európa-politikai és nemzetközi témákról” folytattak megbeszéléseket, de valószínűleg jóval többről volt szó, hiszen az elmúlt hetek eseményei, az EU-csúcson elért eredmények és a Merkel-Seehofer ellentét miatt kiemelkedően fontos volt ez a találkozó. Orbán Viktor és Angela Merkel is intenzívnek nevezte a megbeszélést a találkozót követő közös sajtótájékoztatón, a magyar miniszterelnök pedig kifejtette, a két ország máshogy látja a világot, de megvan a szándék arra, hogy találjanak közös megoldásokat.
A megbeszélés után tartott közös sajtótájékoztatón Angela Merkel örömét fejezte ki, hogy vendégül láthatja a magyar miniszterelnököt. Kifejtette, hogy intenzív vitát folytattak, ennek során pedig voltak egyetértések és nézeteltérések egyaránt. A német kancellár a sajtótájékoztató elején kínosan kerülte a migrációval kapcsolatos részleteket, leginkább a gazdasági együttműködésről beszélt, amelyet kiválónak nevezett.
Orbán Viktor szintén intenzívnek, de barátinak is nevezte a megbeszélést. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta a 30 éves együttműködést, amely a mai napig is nagyon fontos, hiszen Németország és Magyarország közösen indította meg annak idején a kontinens újraegyesítését.
Magyaroroszág az egyetlen olyan ország, ahol egy gyerek a születésétől kezdve az egyetem végéig német nyelven tanulhat, és hazánk továbbra is minden támogatást meg fog adni a német nyelvű kisebbségnek az országban
– hangsúlyozta a magyar miniszterelnök.
Szó volt a migrációról is: Orbán Viktor arról számolt be, hogy a kancellár asszony és ő máshogyan látják a dolgokat ebben a tekintetben, de a véleménykülönbségek nem akadályozzák meg őket abban, hogy keressék a közös megoldások lehetőségét. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország déli határa védve van, onnan migránsok nem érkezhetnek Németországba és Ausztriába sem, és “a határt védve tartjuk a jövőben is”.
Orbán Viktor megköszönte Angela Merkelnek, hogy segített hozzájárulni ahhoz, hogy az EU-csúcson megszülethessen egyfajta közös nevező, és az Európán kívüli „hotspotok” is meg fognak valósulni.
Újságírói kérdésre Orbán Viktor közölte, Magyarország véleménye a migrációval kapcsolatban változatlan: hazánk azért épített kerítést a déli határaira, hogy visszanyerje az ellenőrzést saját országának területe felett. Úgy véli, nem normális, hogy bárki ellenőrzés nélkül beléphet egy országba, és Magyarország a németeket is védi és hatalmas terhet vesz le Németország válláról ezzel.
A vita, ami van, az egy jogi természetű vita, hiszen Magyarország nem az első ország, ha valaki belép az unióba, Görögországban azonban gyakran nem regisztrálják a migránsokat. Magyarország célja, hogy megvédje a schengeni határokat, és a schengeni határokon belül működő belső piacokat is védje.
Ezen a ponton Merkellel kialakult némi vita, a német kancellár kifejtette, hogy nem tartja jó ötletnek, hogy Európa elzárja magát határokkal a világ elől, bár a külső határok ellenőrzését fontosnak tartja ő maga is. Úgy véli, az EU egyik legfontosabb lényege a humanitárius fellépés, és az uniónak tartania kell magát ehhez.
Orbán Viktor szerint humanitáriusnak lenni azt jelenti, hogy az EU a probléma helyszínén nyújt segítséget, nem pedig importálja a bajt. A magyar miniszterelnök elmondta, ha túl humanitárius az ember, akkor azt sokan meghívónak értelmezhetik. Hogyan segíthetünk? – tette fel a kérdést Orbán. Csak úgy, válaszolta, hogy semmilyen “boomfaktor” nem érvényesülhet. “Ha a bevándorlók azt a következtetést vonják le, hogy Európába szabadon lehet jönni, akkor jönni fognak” – nyomatékosította Orbán Viktor.
Merkel úgy reagált, hogy a humánum adja Európa lelkét: szerinte nem szabad elfelejteni, hogy emberekről van szó, emberek érkeznek, akik szükséget szenvednek, és ettől nem szakadhat el Európa.
Orbán Viktor egyértelműsítette, Európában új realitás bontakozik ki a szemünk előtt, Európa dinamizmusa Németország és a visegrádi négyek közötti gazdasági kapcsolatokban van, amelynek volumene 50 százalékkal magasabb, mint a francia-német kapcsolat. “Méltánytalannak érezzük, hogy a szolidaritás hiányával vádolnak minket. A magyar határon éjjel-nappal 8 ezer ember áll fegyverrel: hiába van a török megállapodás, ha mi és a fegyveres katonáink nem védenénk Európát, akkor naponta 4-5 ezer ember érkezne Németországba. Ez szolidaritás, komoly szolidaritás” – szögezte le Orbán Viktor.
A kormányfő a közös sajtótájékoztatón kiemelte: a véleménykülönbségek nem akadályozhatnak abban, hogy keressék az együttműködés lehetőségét. Kijelentette: készen áll az együttműködésre ezen a területen is a német kancellárral.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS