Elemzők szerint fordulat várható az amerikai-magyar kapcsolatokban. Nemrég Donald Trump végre megeresztette a megválasztása óta várt udvariassági interurbánt Budapestre és váltott pár szót Orbán Viktorral, pénteken pedig megérkezett Budapestre David Cornstein, az új amerikai nagykövet, akinek feltett szándéka az amerikai-magyar kapcsolatok rendezése, ezen kívül pedig arra szeretné bátorítani a magyar tisztségviselőket, hogy segítsék az amerikai érdekek és a demokratikus értékek érvényesülését. A két ország viszonyát persze nem kizárólag a nagykövet személye fogja rendbe tenni, a közös érdekek miatt lehet szükségszerű a kapcsolat rendbetétele. Kiszelly Zoltán politológus szerint bármennyire is furcsán hangzik, elképzelhető, hogy Donald Trumpnak szüksége lehet a magyar miniszterelnökre, hogy félidős terveit képes legyen maradéktalanul megvalósítani.
Végre párhuzamos irányba fújnak a szelek az amerikai-magyar kapcsolatok területén, ezt az elmúlt hetek eseményei is jól mutatják. Donald Trump nemrég telefonon egyeztetett Orbán Viktorral, emellett pedig folytatta a kereskedelminek álcázott nyílt támadását Angela Merkelék ellen. Mindez kiegészült azzal a rég várt aprósággal, hogy új amerikai nagykövetet kapott hazánk, aki legfőbb feladatának a két ország közötti kapcsolatok rendbetételét tekinti, nem pedig a hazai liberális fake news gyárak termékeinek amerikai importját. David Cornstein persze nem tud csodákat tenni, a két ország érdekei azonban egyre inkább azonosak, ami a novemberi amerikai időközi választások miatt nekünk is jót tehet majd. Trump és Orbán is a német hegemóniát próbálja megtörni, előbbi a gazdaságit, utóbbi a politikait.
Donald Trump nem titkolt célja, hogy szakítani akar a Clintonék által promotált demokráciaexporttal, és maradéktalanul meg akarja valósítani az úgynevezett Trump-doktrinát, vagyis azt, hogy kizárólag Amerika érdekeit nézi. Ehhez azonban szüksége lesz arra, hogy a republikánus párt nyerjen a novemberi időközi választáson.
És itt jön a képbe Orbán Viktor. Kiszelly Zoltán szerint Trump megint a németek rovására kampányol, hiszen rájött arra, hogy a migrációval meg lehet nyerni egy választást, ahogyan az sok európai országban is történt.
Az amerikaiak nem tudják feltétlenül, hogy hol van Magyarország, de Merkelt jól ismerik, és Orbán Viktornak azért juthat szerepe az amerikai elnökválasztások során, mert ő volt az első, aki megfutamította Merkelt
– így tette fel Orbánt a nehézfiúk térképére a szakértő.
És nagy valószínűséggel éppen ezért hívta fel nemrég Donald Trump Orbán Viktort. Az időpont nemcsak az új nagykövet kinevezésével esik egybe, hanem Trump kedvenc csatornáján, a Twitteren éppen komolyan kikezdte Merkel migrációs politikáját. Trumpnak azért is hasznos Orbán Viktorral jóban lenni, mert a magyar példán keresztül meggyőzheti a választóit arról is, hogy kerítéssel, határvédelemmel igenis meg lehet állítani a migrációt. Trumpnak pedig, mint tudjuk, igen sokat jelent a kerítés a mexikói határon.
Kiszelly Zoltán szerint minden jel arra utal, hogy Orbán Viktort hamarosan meg fogják hívni Washingtonba, ami azért nagy siker, mert ez úgy fog megvalósulni, hogy hazánk nem vásárolt cserébe amerikai fegyvereket. Ismert, a román politika haszontalan fegyverrendszerek vásárlásával fizette meg az udvariassági látogatások árát, míg a magyar fél nem is igazán akart találkozni az amerikai elnökkel, mert túl drágának találta a vendéglátást kísérő költségeket. A politológus szerint azonban meg fogja próbálni meggyőzni Trump Orbánt, hogy ne Airbust, hanem inkább amerikai repülőket vásároljunk.
Hogy az új amerikai nagykövet hogyan fog segíteni a viszony rendezésében, még nem világos. Az viszont biztos, hogy a 81 éves David Cornstein nem fogja annyira támogatni a Soros-hálózatot, nem függ annyira a tőlük érkező értelmezésektől, mint az elődei, ez pedig könnyebbséget jelent a magyar polgári kormánynak, hiszen egy teljesen felesleges és indokolatlan frontot zárhatnak le. Kiszelly Zoltán szerint a CEU meglátogatásának ebből a szempontból nincsen jelentősége (a diplomata múlt csütörtökön tette tiszteletét az intézményben), hiszen az egyetemet az amerikaiak egy birodalmi intézményként tartják számon, az amerikai érdekeket pedig még akkor is képviselni kell, ha éppen nem szeretik annyira Soros Györgyöt.
Vezető kép: Sky News
Facebook
Twitter
YouTube
RSS